Akademisyenlerden Hükümete Çağrı AÇLIK GREVLERİNİN BİTMESİ İÇİN DİYALOG BAŞLASIN

49. gününe giren açlık grevlerine dikkat çekmek isteyen akademisyenler uluslararası bir imza kampanyası başlattı. Hükümete mahkumların talepleriyle ilgili yapıcı diyalog çağrısında bulunan akademisyenler, taleplerin temel insan haklarına dayandığını belirtti.

AKADEMİSYENLERDEN HÜKÜMETE ÇAĞRI

 

 

49. gününe giren açlık grevlerine dikkat çekmek isteyen akademisyenler uluslararası bir imza kampanyası başlattı. Hükümete mahkumların talepleriyle ilgili yapıcı diyalog çağrısında bulunan akademisyenler, taleplerin temel insan haklarına dayandığını belirtti.

Metinde, Türkiye’deki gelişmelerin dünyanın her yanında yakından izlendiği ve sürmekte olan açlık grevlerine devletin yaklaşım biçiminin, uluslararası kamuoyunun Türkiye hakkındaki düşüncesinin oluşumunda belirleyici olacağı hatırlatılıyor.

Açlık grevinin girdiği bu kritik aşamadan sonra ortaya çıkabilecek bir insanlık trajedisinden Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Adalet Bakanı’nın şahsen sorumlu olacağının vurgulandığı metinde hükümetin açlık grevlerine zorla müdahale tartışmalarını son derece tehlikeli bulunduğu ifade ediliyor. Ayrıca kampanya katılımcıları, 2000’deki gibi bir müdahalenin geride tamiri imkansız tahribatlar bırakacağı, Kürt sorununun barışçıl çözümü için zaten son derece zayıf olan demokratik ortamın tamamen ortadan kaldıracağı uyarısını yapıyor.

İngilizce yayımlanan kampanya metni; Avrupa, ABD ve Türkiye başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde, özellikle akademik çevrelerden büyük ilgi ve destek gördü.

Prof. Dr. Büşra Ersanlı, “açlık grevindeki tutukluların birçoğu arkadaşım ve talepleri meşru” derken,  Columbia Üniversitesi’nden kampanyaya katılan Prof. Dr. Michael Taussig, imzasıyla birlikte, “Lütfen bu cesur tutukluların sağlık ve refahı için derhal harekete geçiniz” notunu düştü. Feminist teorinin önemli temsilcilerinden Prof. Dr. Judith Butler, Türkiye hükümetinin yaşadıkları adaletsizliği hayatlarını tehlikeye atarak teşhir eden tutuklularla ciddi şekilde diyaloga girmesi gerektiğini belirtirken Noam Chomsky ise “En temel insanlık bu tutukluların diyalog için her şeyi göze alarak yükselttikleri haklı çağrıya hızla ve uygun bir şekilde cevap verilmesini gerektirir” dedi.

İmza kampanyasına ulaşmak için tıklayınız. (EKN)

İmzacılar: Can Ağar, Ahmet Hamdi Akkaya, Emek Alıcı, Ahmet Alış, Seda Altuğ, Shiler Amini, Mizgin Müjde Arslan, Dr. Mehmet Asutay, Ebru Avcı, Dr. Bilgin Ayata, U. Rezan Azizoğlu, Hanifi Barış, Luqman Barwari, Oyman Başaran, Dr. Bahar Başer, Dr. Derya Bayır, Fırat Bozçalı, Dr. Katharina Brizić, Adnan Çelik, Ümit Çetin, Cuma Çiçek, Özgür Çiçek, Ayça Çiftçi, Deniz Çiftçi, Dr. Barzoo Eliassi, Engin Emre Değer, Esin Düzel, Burcu Ege, Delal Aydin Elhuseyni, Muhammed Mesud Fırat, Bahar Şahin Fırat, Özlem Galip, Başak Gemici, Frangis Ghaderi, Onur Günay, Azat Z. Gündoğan, Saed Kakei, Fethi Karakeçili, Maryam Kashani, Dr Janroj Keles, Yeşim Mutlu, Dr. Nilay Özok, Dr. Cengiz Güneş, Serra Hakyemez, Wendy Hamelink, Murat Issı, Mithat İshakoğlu, Erkan Karaçay, Elif İnal, Dr. İclal Ayşe Küçükkırca, Dr. Kamran Matin, Caroline McKusick, Dilan Okçuoğlu, Ergin Opengin, Ömer Özcan, Dr. Hisyar Özsoy, Prof. Dr. H.Neşe Özgen, Berivan Sarıkaya, Dr. Besime Şen, Dr. Birgül Açıkyıldız Şengül, Ruken Şengül, Dr. Serdar Şengül, Dr. Prakash Shah, Christian Sinclair, Prof. Dr. Nükhet Sirman, Ülker Sözen, Marcin Starzewski, Kelly Stuart, Dr. Engin Sustam, Dr. Raja Swamy, Mohammed Ali Yaseen Taha, Dr. Latif Taş, Salima Tasdemir, Ömer Tekdemir, Dr. Sebahattin Topçuoğlu, Dr. Nazan Üstündağ, Dr. Kamala Visweswaran, Müge Yamanyilmaz, Serkan Yaralı, Gülistan Yarkın, Prof. Dr. Mesut Yeğen, İsmail Hakkı Yiğit, Dilan Yıldırım, Emrah Yıldız, Çağrı Yoltar, Dr. Zafer Yörük, Ayşe Seda Yüksel, Welat Zeydanlıoğlu, Max Zirngast

Kaynak: Bianet

İlgini çekebilecek diğer içerikler