YFA Momentum tekstilde işçi eylemi

İstanbul-Avcılar’da bulunan YFA Momentum tekstil fabrikasında, çalışma koşullarına ve hak gasplarına dikkat çekilerek, işten atılmalar protesto edildi. İşten çıkarılan dokuz işçinin işlerine geri dönmesi talep edildi. YFA Momentum Tekstil, ocak ayı zamlarının gasp edilmesine tepki göstererek iş yavaşlatma eylemi yapan işçileri işten çıkardı. İşten çıkarılan işçilerin üyesi olduğu Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (Dev Tekstil), dün […]

İstanbul-Avcılar’da bulunan YFA Momentum tekstil fabrikasında, çalışma koşullarına ve hak gasplarına dikkat çekilerek, işten atılmalar protesto edildi. İşten çıkarılan dokuz işçinin işlerine geri dönmesi talep edildi.

YFA Momentum Tekstil, ocak ayı zamlarının gasp edilmesine tepki göstererek iş yavaşlatma eylemi yapan işçileri işten çıkardı. İşten çıkarılan işçilerin üyesi olduğu Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (Dev Tekstil), dün İstanbul Avcılar’da bulunan YFA Momentum fabrikası önünde eylem gerçekleştirdi.

Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası, DERİTEKS, BDSP, DGB ve MB temsilcileri destek verdi

“İşten atmalara son! Atılan işçiler geri alınsın!” pankartının açıldığı eylemde, sık sık “Atılan işçiler geri alınsın”, “Sendika haktır, işten atmak suçtur”, “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganları atıldı.

Fabrika önünde polis-özel güvenlik yığınağı

Kızıl Bayrak’ın haberine göre, YFA Momentum yönetimi fabrika önüne özel güvenlik ve polisi yığarken, yönetimin çabalarına karşın fabrikadaki işçilerden de alkışla eyleme destek verildi.

Atılan işçilerden Dev Tekstil üyesi bir işçi tarafından okunan açıklamada, YFA Momentum’da baskı ve hak gasplarının arttığı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

Kârlarını arttırmak için krizi fırsata çeviren YFA Momentum yönetimi, işten atma saldırılarına ve tehditlerine hız vermiş durumda. Baskıyı ve sömürüyü ağırlaştıran fabrika yönetimi, fabrikada kölece çalışma koşullarını hayata geçiriyor. YFA Momentum yönetimi kuralsız çalışma koşullarını işçilere dayatmaktadır. Maaşları geç ödemektedir. Bununla da birlikte YFA Momentum patronu ocak zamlarını da yapmamıştır.

İşçilerin bu koşullara karşı iş yavaşlatma eylemi yaptığı belirtilen açıklamada, patronun çalışma koşullarını düzeltmediği, aksine işten çıkarmalarla eyleme karşılık verdiği ifade edildi.

YFA Momentum’un Dev-Tekstil üyelerine yönelik geçmişteki saldırıların hatırlatıldığı açıklamada, “Daha önce de sendika yöneticimizi ve üyelerimizi haksız, hukuksuz sebeplerden kaynaklı işten çıkartmışlardır” denildi.

“Haksız, hukuksuz işten atmalara karşı mücadeleye”

Fabrikadaki işçilere seslenilerek devam edilen açıklamada, “İnsanca çalışma ve yaşam koşullarını elde etmemizin tek yolu fabrikada birlik olmaktır. Haklı ve meşru taleplerimizi elde etmek için üretimden gelen gücümüzü kullanmalıyız” çağrısı yapıldı.

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar