VİCDAN VE ADALET NÖBETİ, 15. OTURMA EYLEMİYLE DEVAM ETTİ

İş cinayetlerinde yakınlarını kaybedenler yargıya güvenmediklerini ve adaletsizlikle karşı karşıya olduklarını açıkladı.

15-vicdan-ve-adalet-nobeti

İş cinayetlerinde yakınlarını kaybedenler yargıya güvenmediklerini ve adaletsizlikle karşı karşıya olduklarını açıkladı.

Ülkenin birçok yerinde yaşanan iş kazaları/cinayetleri ve felaketlerde yakınlarını kaybedenlerin gerçekleştirdiği 15. Vicdan ve Adalet Nöbeti, İstanbul Beyoğlu Galatasaray Lisesi önünde yapıldı.

Gazeteci Müjgan Halis sunumunda yapılan eylemde, yakınlarını kaybeden aileler, yaşadıkları olayları ve gelişmeleri aktardı.

İş kazası/iş cinayeti duymak istemediklerini, ancak sürekli olarak ölüm ve yaralanma haberleri duyduklarını ve bunun alınacak önlemlerle en aza indirilebileceğini vurguladılar. Ancak iş adamlarının, hükümetin, yargının ve sorumlu kurumların görevlerini de bu anlamda yapmadıklarının altını çizen aileler mahkeme süreçlerinden de örnekleri aktardılar.

En son Zeytinburnu Belediye başkanının da yargılandığı Davutpaşa olayı mahkemesinde, hakimlerin adaletli değil yanlı davrandığını iddia eden  aileler, diğer duruşmalarda da aynı durumların yaşandığına dikkat çekti.

Set işçisi Selin Erdem, Ostim/İvedik, Esenyurt, Davutpaşa Van/Bayram otel’de yakınlarını kaybedenler  ve Volkan Şengel’ in yakınlarının konuştuğu oturma eyleminde, örnekleri verilerek iş cinayetlerinin devam ettiği açıklandı.

Sendikaların, milletvekillerinin, belediye başkanlarının, partilerin, derneklerin, meslek odalarının, tümünün bu konuda kendilerine destek olmaları çağrısının da yapıldı. 

Vicdan ve adalet nöbeti eyleminin, 7 Nisan 2013 günü aynı yerde yapılacağı açıklandı.

Emek.org.tr / İstanbul

15-vicdan-ve-adalet-nobeti-1

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar