Ürosan Kimya Sanayii grevi 4. Gününde

Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde birçok maddede uzlaşı sağlanmasına rağmen ücretler ve aile zammına ilişkin maddelerde anlaşma sağlanamayınca, başlayan grev 4.gününde devam ediyor. Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bulunan Ürosan Kimya Sanayii patronu ile Petrol-İş Sendikası arasında Ağustos ayından bu yana süren toplu iş sözleşme görüşmeleri tıkanmış ve işçiler 18 Aralık günü greve çıkmıştı. Az sayıda işçi ile yoğun […]

Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde birçok maddede uzlaşı sağlanmasına rağmen ücretler ve aile zammına ilişkin maddelerde anlaşma sağlanamayınca, başlayan grev 4.gününde devam ediyor.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bulunan Ürosan Kimya Sanayii patronu ile Petrol-İş Sendikası arasında Ağustos ayından bu yana süren toplu iş sözleşme görüşmeleri tıkanmış ve işçiler 18 Aralık günü greve çıkmıştı. Az sayıda işçi ile yoğun çalışma koşullarında üretim yapan işçiler ücretlerine 800 TL zam istiyor.

Dün grev yerinde basına açıklama yapan işçiler kararlılıklarını ifade etti. İşçiler adına Solportal’a açıklama yapan sendika işyeri temsilcisi Özer Güller, “2017 yılından itibaren işler düştü gerekçesiyle küçülme devam ediyordu. Mart ayında işler açıldı ama işveren küçülme kararına devam etti. 60 kişiydik, 34 sendikalı kaldık. İmzalayacağımız toplu sözleşme iki yıllık. 490 TL brüt zam öneriyor işveren. Vergi dilimine giriyoruz ve asgari ücretin altına düşüyoruz. Açlık sınırının altında yaşıyoruz. Grevimiz, istediğimiz ücret verilene kadar devam edecek” dedi.

Geçinemediklerini anlatan işyeri temsilcisi Özer Güller şöyle devam ediyor konuşmasına:

“Geçinemiyor insanlar. Her ay cebinde olmayan 500-600 TL bir harcıyor. Gelmeyen para gidiyor yani. Bizim taleplerimizde bu civarda zaten. Biz alacağımız parayla çoluk çocuğumuza gelecek hazırlama şansımız yok. Az da olsa bir sosyal hayat yaşamak, karnımızı doyurmak istiyoruz. Şuanda da örgütlü olmamıza rağmen aldığımız ücret de öyle çok bir şey değil. Mücadelemizi sonuna kadar devam ettirmeye kararlıyız” diyor.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar