“Türkiye Kadın Buluşması” İstanbul toplantısı yapıldı

Çok sayıda kadın ve LGBTİ+ örgütleri, haklar ve demokrasi mücadelesi temelinde önemli bir dayanışma ve örgütlenme çalışması gerçekleştirdi. “Kadınlar Birlikte Güçlü” platformu çağrısıyla 40’tan fazla ilden 800’ü aşkın katılımcı, İstanbul’da iki gün süren toplantı ve etkinlikler yaptı. Buluşma ile kadın hakları kazanımlarının korunması ve birlikte mücadele etmeyi değerlendirdi. “Haklarımıza, hayatlarımıza, kazanımlarımıza sahip çıkıyoruz” sloganıyla harekete […]

Çok sayıda kadın ve LGBTİ+ örgütleri, haklar ve demokrasi mücadelesi temelinde önemli bir dayanışma ve örgütlenme çalışması gerçekleştirdi. “Kadınlar Birlikte Güçlü” platformu çağrısıyla 40’tan fazla ilden 800’ü aşkın katılımcı, İstanbul’da iki gün süren toplantı ve etkinlikler yaptı.

Buluşma ile kadın hakları kazanımlarının korunması ve birlikte mücadele etmeyi değerlendirdi.

“Haklarımıza, hayatlarımıza, kazanımlarımıza sahip çıkıyoruz” sloganıyla harekete geçen kadınlar, 5-6 Ocak günleri Türkiye Kadın Buluşması gerçekleştirdi. Beşiktaş’taki Fulya Sanat Merkezi’nde gerçekleşen Türkiye Kadın Buluşması’na 164 kadın ve LGBTİ+ örgütünün imzalı çağrısıyla, birçok ilden 600’den fazla kadın katıldığı bildiriliyor.

Toplantı amaçları ve içeriğine ilişkin olarak, Kadınlar Birlikte Güçlü’den Feride Eralp, Sendika.Org’a  yaptığı açıklamada:

“5-6 Ocak’ta kadın buluşmasına gidiyoruz. 2018 senesi kadınlar olarak haklarımızın, kazanımlarımızın daha fazla saldırı altında olduğu, yeni kurulan rejimle haklarımıza saldırının büyüdüğü, kendi kazanımlarımızı yitirme ihtimalimizin giderek arttığı bir süreç içerisindeyiz. Bu süreçte biz farklı farklı illerde yıllardır sokağa çıkan kadınlar bir yandan mücadele alanlarımızın daraldığını gördük. Özellikle OHAL’de kadın dernekleri kapatıldı, sokaklar engellendi. OHAL bittikten sonra da fiili olarak yasaklar devam etti. Kadınların da erkek şiddetine, cinsel istismara bütün ortak haklarına saldırı olduğunda da seslerini yükseltmeleri giderek zorlaşır hale geldi. Biz bu mücadele alanlarımıza sahip çıkmak, ‘haklarımız, kazanımlarımız bizim’ demek için Türkiye Kadın Buluşması’nda olacağız. Tam da aslında çok zor bir yıl geçirdiğimiz için 2019 kadınlarla başlasın farklı bir yıl olsun, çok daha güzel bir yıl olsun istedik.” dedi.

Konuşmalarda, AKP iktidarı döneminde ve OHAL koşullarında yaşanan hak ihlalleri, kadın emeği, doğa ve çevre mücadelesi, kadın cinayetleri, krizin kadınların yaşamına olan etkileri ile bunlara karşı yerellerde verilen mücadele denetimleri anlatıldı.

Direnişteki Flormar işçilerinin yanında olduklarını söyleyen kadınlar açlık grevindeki tutuklu Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Leyla Güven’i de selamladı.

İlk gün açıklamasında şunlar dile getirildi:

“Kar, kış, boran demeden çok uzak yollar aşıp geldik; çünkü hayatımız üzerinde hak iddia edenlere söyleyeceklerimiz, yeni rejimi kadın düşmanlığı üzerinden inşa eden AKP iktidarına karşı yapacaklarımız var: İtaat etmeyeceğiz! Evlere hapsolmayacağız! Hayatlarımızdan vazgeçmeyeceğiz! Haklarımızı kimselere vermeyeceğiz! Ve şimdi, bunların hepsini yapabilmek için hep beraber ilk adımı atıyoruz.

“İddiamız büyük: Kadın hareketi olarak her şeye rağmen bir arada durduğumuzu göstermek niyetindeyiz. Sesimizi, sözümüzün kıymetini azaltmaya; çeşitli yollarla bizi düşmanlaştırmaya çalıştıkları bu dönemde bile Türkiye’de kadınların kadın hareketine, kurumlarına hala güvendiğini ve bizlerin yok sayıldığı bir kadın hareketinin ise hakiki olmadığını hatırlatacak büyüklükte ve çeşitlilikte bir buluşma gerçekleştiriyoruz. İşte bunu birlikte başardık.

“Hareketimiz gücünü dayanışmamızdan alıyor ve bizler bu güçle dünyayı yerinden oynatabileceğimizi biliyoruz. Bunu, Arjantin’den İran’a, İzlanda’dan Amerika’ya, Polonya’dan İspanya’ya yükselen kadın isyanlarıyla, kadınların özgürlükleri, bedenleri, emekleri, kimlikleri için hayatı durdurmasıyla tekrar gördük… Şimdi burada, birlikte, Türkiye’deki kadın hareketi olarak, bu gücü yeniden hissediyoruz.”

Buluşmanın ikinci ve son gününde kadın hakları mücadelesinin kazanımlarının ve gelecek dönem planlarının konuşulduğu atölye çalışmalarından öne çıkan fikir ve öneriler tartışılıyor.

Buluşma boyunca il platformları aktarımları, kazanımlara yönelik müdahalelerin paylaşımı ve atölyeler yapıldı.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar