Türkiye, Brezilya: polis şiddeti hep aynı!

Türkiye’de Taksim/Gezi parkı direnişi boyunca yazılı ve görsel basında polisin şiddetini gösteren birçok görüntü yayınlandı. Bu görüntülerden biri Gezi Parkının yok edilmesine karşı çıkan bir kadının polis tarafından gaza boğulmasıydı. Aynı görüntüler hala direnişi sürdüren Brezilya’da yaşandı. İnsan haklarına karşı ve insanlık dışı bir tavır geliştiren Brezilya polisi, Türkiye’deki gibi barışçıl bir kadın direnişçinin yüzüne […]

Türkiye’de Taksim/Gezi parkı direnişi boyunca yazılı ve görsel basında polisin şiddetini gösteren birçok görüntü yayınlandı. Bu görüntülerden biri Gezi Parkının yok edilmesine karşı çıkan bir kadının polis tarafından gaza boğulmasıydı. Aynı görüntüler hala direnişi sürdüren Brezilya’da yaşandı.

İnsan haklarına karşı ve insanlık dışı bir tavır geliştiren Brezilya polisi, Türkiye’deki gibi barışçıl bir kadın direnişçinin yüzüne çok yakın mesafeden biber gazı sıktı.

Masallar bir bir çökmeye devam ediyor

1990’lı yıllarda Sovyetler Birliği’nin çökmesiyle birlikte başlayan “kapitalizmin ebeliği” yalan rüzgarı bir bir çökmeye devam ediyor. 40 yıldır Dünya’da süregelen ve Türkiye’de emperyalistler ve yerli işbirlikçileri tarafından uygulanan neo-liberalizm politikalarında çatlaklar büyüyor

Türkiye gibi “sözde gelişen” ülkelere örnek gösterilen Brezilya’da halkın sisteme karşı öfkesi artıyor. Uzun süredir halkta devam eden memnuniyetsizlik, son günlerde tepkiye dönüştü. Türkiye’de AKP iktidarı tarafından gezi parkının yok edilerek yerine AVM yapılmasına karşı başlayan eylem süreci Brezilya’da “otobüs ve metro zamları” eylemleriyle kendisini gösterdi.

Polis orantısız şiddet uyguluyor

Türkiye gibi Brezilya’da polis direnişçilere orantısız şiddet uyguluyor. Gaz bombası, plastik mermi, tazyikli su ve gerçek mermi kullanan polis çok sayıda direnişçiyi yaraladı. Polisin direnişçileri gözaltına aldığı sırada işkence ettiği belirtiliyor.

Bazı polisler direnişçilerin saflarına katıldı.

Direniş boyunca polislerden bazıları silahlarını barikatlardaki ateşlere atarak direnişçilerin saflarına katıldı. Sau Paulo kentinde eylemcilerin barikatlarda ateşler yakarak mücadelesini sürdürdüğü sırada polisler eylemcilere katıldı. Bir polis eylemcilere müdahale etmek yerine direnişçilerin saflarına geçerken bir diğer polis silahını ateşe attı.

İsyan zamları geri çektirdi

Hükümet, yaşanan direnişin ardından yapılan zamları geri çekmek zorunda kaldı. Zamların geriç çekilmesine rağmen eylemlerin işsizliğe, yoksulluğa ve iktidara karşı bir direnişe dönüşmesi üzerine eylemciler sokaklardan çekilmiyor.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar