TÜMTİS, DHL’de toplu iş sözleşmesi yetkisi kazandı!

Uluslararası Kargo ve Lojistik Şirketi DHL’de korsan sendika oyunlarına, işçi çıkarmalara ve tüm baskı ve tehtitlere rağmen TÜMTİS, toplu iş sözleşmesi yetkisini kazandı. Daha önce DHL’de yetki kazanan TÜMTİS, önemli bir işyerinde daha yetki kazanmış oldu. DHL’de direniş 2012 yılında başlayan uzun soluklu örgütlenme çalışmasına karşın DHL işverenleri 37 işçiyi işten çıkarmıştı. Sendika ise  İstanbul/Kıraç […]

Uluslararası Kargo ve Lojistik Şirketi DHL’de korsan sendika oyunlarına, işçi çıkarmalara ve tüm baskı ve tehtitlere rağmen TÜMTİS, toplu iş sözleşmesi yetkisini kazandı. Daha önce DHL’de yetki kazanan TÜMTİS, önemli bir işyerinde daha yetki kazanmış oldu.

DHL’de direniş

2012 yılında başlayan uzun soluklu örgütlenme çalışmasına karşın DHL işverenleri 37 işçiyi işten çıkarmıştı. Sendika ise  İstanbul/Kıraç ve Kocaeli/Gebze DHL depoları önünde direnişe başlamıştı. 476 gündür süren DHL direnişi tüm baskılara, çadırların zabıtalarca yıkılmasına rağmen yılmadı.

İşten çıkarılan işçilerin mahkemelerinde işçilerin, “sendikal nedenlerle” işten çıkarıldığı tespit edildi ve Yargıtay tarafından onaylandı.

Korsan sendika yenildi

Direnişin 185. gününde kurulan Hak-İş’e bağlı Öz Taşıma İş sendikası tarafından korsan sendikacılık oyunu oynandı. İşveren desteğiyle işçileri Öz Taşıma İş’e üye yaptırmak isteyen korsan sendika, tüm girişimlerine rağmen başarılı olamadı.

TÜMTİS: Birlik ve mücadele kazandı!

TÜMTİS Merkez Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada DHL’de Toplu İş Sözleşmesi (TİS) yetkisi kazanıldığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Uzun soluklu ve kararlı bir mücadelenin sonucunda sendikamız, DHL’de yeterli çoğunluğu sağlayarak toplu sözleşme yetkisini kazandı. Şimdi ise; üyelerimizin çalışma koşullarını, ücret ve sosyal haklarını düzeltmek, iş güvencesi sağlamak için TİS masasına oturacağız. Bu amaçla mücadelemizi kararlılıkla devam ettireceğiz.

Aileleri, eşleri ve çocuklarıyla birlikte, yaz kış demeden sendikamızın önderliğinde mücadeleye dört elle sarılan DHL işçilerine; bu mücadelede bizlere destek veren kardeş sendikalarımıza, emek örgütleri ve demokratik kitle örgütlerine; başta ITF, ETF ve Ver.di olmak üzere bağlı bulunduğumuz federasyonlarımız ile uluslararası sendikalara; bu mücadelede bizleri yalnız bırakmayan milletvekili, aydın, sanatçı ve yazar dostlarımıza ve değerli basınımıza teşekkür ediyoruz.”

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar