“Derneğimiz üzerindeki baskıyı lanetliyoruz”

Tümbel-sen yöneticisi ve Esenyurt Dersimliler Dernek Başkanı Hüseyin Kalanç’ın 19 Şubat günü evinden gözaltına alınarak 22 Şubat’ta İstanbul Adliyesi’ndeki mahkemece tutuklanması Esenyurt Cumhuriyet Meydanı’nda protesto edildi.

dersimliler-dernegi

Tümbel-sen yöneticisi ve Esenyurt Dersimliler Dernek Başkanı Hüseyin Kalanç’ın 19 Şubat günü evinden gözaltına alınarak 22 Şubat’ta İstanbul Adliyesi’ndeki mahkemece tutuklanması Esenyurt Cumhuriyet Meydanı’nda protesto edildi. Dersimliler Derneği Yönetim Kurulu tarafından organize edilen eyleme Dersimli aydın, sanatçı ve yazarların yanı sıra çok sayıda Esenyurtlu  ve Direnişteki DHL işçileri,TÜMTİS sendikası, HEYTEKSTİL işçileri ve birçok demokratik kurum destek verdi.

“DERNEĞİMİZ ÜZERİNDEKİ BASKIYI LANETLİYORUZ”
 
Başkan Kalanç’ın tutuklanma gerekçesinin Dersimliler Derneği faaliyetleri ile ilişkili olduğunun altını çizen  konuşmacı, İstanbul Emniyeti ve Savcılık’ta sorulan soruları eleştirdi. “Peki, ne sormuştu savcılar? Esenyurt Cumhuriyet Meydanı’nda neden aşure dağıttın? Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatların tutuklanmasını neden protesto ettin? Esenyurt Dersimliler Derneği adına yaptığın basın açıklamaları neden? Alevilik faaliyetlerini neden bu kadar yükseltiyorsun?” sorularının Kalanç’a yönetilmesinin saçma olduğunun belirtildiği basın açıklamasında AKP’nin ülkedeki adalet sistemini ‘cadı avı’na çevirdiği belirtildi. 

Açıklamada, “AKP’nin Esenyurt’ta, Dersim’de ve tüm Türkiye’de sergilediği insanlık dışı uygulamalara karşı duran Esenyurt Dersimliler Derneği, ortaya koyduğu eğilmez tavrı ve etkinliği ile adeta bir muhalefet merkezi haline gelmiştir. Takındığımız tavır, ülkemiz halklarının, demokratların, devrimcilerin, yurtseverlerin yaşadıkları zulmün son bulması, gelecek güzel günlere dair umutlarımızın dillendirildiği etkinliklerle de taçlandırılmıştır, devam ettirilecektir” denildi.

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar