TTB, Açlık Grevlerine İlişkin Adalet Bakanlığıyla Görüşmek İstiyor

76 hapishanede 12 Eylül 2012’den bu yana devam eden süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine ilişkin TTB Merkez Konseyi, 15 Ekim’de Adalet Bakanlığı’na bir yazıyla görüşme talep etti. Yazıda, TTB tarafınca oluşturulacak heyetlerin, cezaevleri

ttb-aclik-grevlerine-iliskin-adalet-bakanligiyla-gorusmek-istiyor

76 hapishanede 12 Eylül 2012’den bu yana devam eden süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine ilişkin TTB Merkez Konseyi, 15 Ekim’de Adalet Bakanlığı’na bir yazıyla görüşme talep etti. Yazıda, TTB tarafınca oluşturulacak heyetlerin, cezaevleri ziyaretleri için gerekli izinlerin acilen verilmesi ve kamu vicdanını yaralayan bu sürece dair yapılabileceklerin değerlendirileceği bir görüşmenin önemine dikkat çekiliyor.

 Cezaevlerinden TTB’ye mektupların geldiğinin belirtildiği yazıda şu ifadelere yer verildi. ‘’Basına sınırlı yansıyan bilgilere göre 12 Eylül 2012’den beri çeşitli cezaevlerinde 400’e yakın mahkum sınırsız-dönüşümsüz açlık grevinde.  TTB’ye, cezaevlerindeki açlık grevcilerinden yardım talep eden mektuplar geliyor.  Ne yazık ki cezaevlerinde katı bir açlık grevi yapıldığı,  geri dönüşümü olmayan nörolojik sekellerin önüne geçmek için alınması gereken vitamin preparatlarının bile alınmadığı, grevcilerden yaklaşık 70 kişinin sağlık durumunun kritik eşiğe yaklaşmış ve uzun süreli açlığın insan bedeni üzerindeki olumsuz ve yıkıcı etkilerinin ortaya çıkmış durumda olduğuna dair mahkum yakınları ve avukatlarından üzücü bilgiler alıyoruz. Kırkıncı güne yaklaşılan bu süreçte durumun gittikçe daha kritik bir hal alması kaçınılmaz gözüküyor.’’

Cezaevlerinde sürmekte olan süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine ilişkin TTB’nin Adalet Bakanlığı’na gönderdiği ilk yazı bu değil. TTB Merkez Konseyi,  greve katılan mahkum sayısı, açlık grevine dahil olan cezaevlerinin isimleri ve grevcilerin sağlıklarına dair sorular sormuş ve konuyla ilgili bilgi istemişti.

TTB’nin, mahkumların sağlık kontrollerinin yapılabilmesi için Adalet Bakanlığı’ndan izin talep edildiğinin belirtildiği yazıda, ‘’Geçtiğimiz günlerde de durumu kritik olan mahkumların bulunduğu cezaevlerine ziyaret için, söz konusu cezaevlerinin bulunduğu illerdeki Tabip Odalarımız Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu. Ancak, izin için Adalet Bakanlığı’na başvurulması gerektiği gerekçesiyle ziyaret talebine henüz olumlu yanıt verilmedi. TTB Merkez Konseyi de, söz konusu izni alabilmek ve konuyu görüşebilmek için Adalet Bakanlığı’na yazı gönderdi.  ‘’ denildi.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar