THY İŞÇİLERİNE DESTEK BÜYÜYOR

Direnişçi THY A.O ve Teknik A.Ş İşçileri 18. oturma eylemini sendikalar ve emek dostu kurumlarla birlikte yaptı. Yoğun desteğin olduğu eylemde Bakırköy Özgürlük Meydanı’ndan direniş sloganlarının sesi yükseldi.

thy-eylem-bakirkoy-18

Direnişçi THY A.O ve Teknik A.Ş İşçileri 18. oturma eylemini sendikalar ve emek dostu kurumlarla birlikte yaptı. Yoğun desteğin olduğu eylemde Bakırköy Özgürlük Meydanı’ndan direniş sloganlarının sesi yükseldi.

Direnişin 250. gününde Hava-iş Sendikası Genel Merkezi önünde toplanan yüzlerce kişi buradan Bakırköy Meydanı’na ‘Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek’, ‘İşçiler dönecek, sözleşme bitecek’, ‘Atılan işçiler geri alınsın’, ‘Yaşasın onurlu direnişimiz’ sloganları ile yürüdü. 

Destek veren sendikalar arasında geçtiğimiz hafta Zonguldak’ta ‘Emeğe Saygı’ mitinginin çağrıcısı olan Genel Maden-iş Sendikası da vardı. GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş kısa bir konuşma yaptı ve destek mesajı verdi.  Eyüp Alabaş’ın ardından TKP üyesi Kamil Tekelek bir konuşma yaparak ‘Sesinize ses, gücünüze güç katmaya devam edeceğiz. Biliyoruz ki THY işçileri haklıdır’ dedi.

İİSİG: Ocak ayında en az 68 işçi hayatını kaybetti

Her ay düzenli olarak açıklanan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin İş Cinayetleri raporu da işçilerin eylemiyle birlikte açıklandı. Ocak ayında en az 68 işçinin hayatını kaybettiği belirtilen raporda, işçi ölümlerinin 16’sı madencilik, 15’i inşaat ve 10’u metal sektörü olduğu da kaydedildi.

 Zonguldak’ta 11, Gaziantep’te 10, İstanbul’da 6 ve İzmir’de 4 işçinin yaşamını kaybettiği belirtilen  raporda Zonguldak Kozlu’da bulunan maden ocağındaki iş cinayetine ilişkin “Star İnşaat’a bağlı olarak çalışan maden işçileri 2011 Haziran ücretlerini düzenli alamadıklarını, çalışma koşullarının kötü olduğunu, iş güvenliği önlemlerinin yetersiz olduğunu ve gaz maskelerinin bile olmadığı belirterek, “Sonumuz Karadon’da ölen 30 işçi gibi olsun istemiyoruz diyerek eylem yapmıştı.  Yine 2012 Temmuz ayında mazeret izinlerinin verilmediği, rahatsızlıklarına rağmen doktora gitme taleplerinin kabul edilmediği, yedek kıyafet ve çizme verilmediğini belirterek iş bırakmışlardı. Kozlu Müessese Müdürü Kazım Eroğlu ise işçilerin yaptıkları eylemin “yasa dışı” olduğunu iddia etmişti. Bakanlığın yaptığı denetlemelerde kontrol ve degaj sondajlarının yeterli yapılmadığı konusunda firma defalarca uyarılmış ve bu durum Sayıştaş raporlarına da yansımıştı. Ancak eksiklikleri tespit edilmesine rağmen işletmeye sadece para cezası kesildi ve şirket faaliyetlerine devam etti ‘ denildi.

Açıklamada iş cinayetinin sorumlusu olarak ‘Çalışma Bakanlığı, Star İnşaat ve TTK’ gösterildi.

‘Yaşasın THY direnişimiz, Taşeron sistemine son!’

THY işçilerinin yürüyüşüne taşeron işçilerinden de destek geldi. Yürüyüşe Atatürk Yaşam Köyü Taşeron İşçileri de destek verdi.

THY işçileri adına basın açıklamasını Deniz Eralp yaptı. Eralp, havacılık işlerinde grev yasağı getirilirken amaçlananın, sendikasız, örgütsüz ve toplu sözleşmesiz bir havacılık sektörü yaratmak dolayısı ile taşeron sistemini engelsiz ve karşı çıkılmadan kolayca yaygınlaştırmak amacında olduğunu belirterek ‘THY A.O yönetimi bizim bu demokratik ve haklı karşı çıkışımızı bizleri işten çıkararak başarısız kılabileceğini sandı, ancak yanıldı. Direnişimiz sürüyor, mücadelemiz büyüyor’ dedi.

THY A.O yönetiminin büyümek için uçak siparişi verdiği ancak istihdam konusunda büyük risklere girdiğini ve 305 işçinin açığını uçuş emniyetini riske atarak kapatmaya çalıştığını vurgulayan Eralp, ‘Son bir yıl içinde THY A.O’da onlarca kabin memuru sadece sağlıklarını korumak için doktora gittilleri ve rapor aldıkları için işten çıkarıldılar. İşçilere artık en temel hak olan hastalanma ve tedavi olma hakkı bile çok görülüyor. Bu nedenle seferler minimum ekiple yapılabiliyor. Uçuş görevine sadece işten çıkarılırım korkusuyla hasta hasta giden kabin memurların kulakları kanıyor. Kabin memurlarına “hastada olsanız müşterilere patronunuz gibi davranın” deniyor ‘ dedi.

Yorgunluğun ulaştırma kazalarına yol açtığını belirten Eralp şunları söyledi: Bilimsel çalışmalara göre yorgunluk ulaştırma kazalarının (hava, deniz, yol, demiryolu) %20 – 30’una yol açmaktadır. Yorgunluk ise toplam ölümlü kazaların %15-20’sine yol açmaktadır. Yani havacılık sektöründe yorgunluk ölüm demektir. Aslında uçuş emniyeti tüm uçak yolcuları içinde bir tüketici hakkıdır. Bu nedenle eksik personelle kuralsız çalışmaya yolcularımız da hayır demelidir.’

THY işçilerinin Özgürlük Meydanında gerçekleşen 18. Oturma eylemine destek veren kurumlar:- İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İİSİG) bileşen temsilcileri- Genel Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş- Genel Maden-İş Sendikası Genel Eğitim Sekreteri Osman Tutkun- Genel Maden-İş Sendikası üyesi işçiler- Kristal-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Bilal Bildik, İbrahim Öz, Fevzi Güler- Kristal-İş Sendikası Trakya Şubesi işçileri- Yol-İş Sendikası 1 Nolu Şube İşçileri- Tez Koop-İş Sendikası İstanbul 1, 4, 5 Nolu Şube Yönetim Kurulu üyeleri ve işçiler- KESK BTS 2 Nolu Şube- Belediye-İş Sendikası İtfaiye Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri ve İşçiler- Direnişçi DHL işçileri- Sine-Sen Genel Başkanı Zafer Ayben- Enerji-Sen Genel Başkanı Kamil Kartal- Eski Yeraltı Maden-İş sendikası Genel Başkanı Çetin Uygur- Pir Sultan Abdal Kültür Sanat Derneği (PSAKD) Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri- Bakırköy Atatürk Spor ve Yaşam Köyü Taşeron İşçileri- TKP İstanbul İl Örgütü ve Bakırköy İlçe Örgütü- ÖDP Bakırköy İlçe Örgütü temsilcileri- DİP – Devrimci İşçi Partisi temsilcileri- EÖC – Emek ve Özgürlük Cephesi temsilcileri- TKP-1920 temsilcileri- TÜM-İGD temsilcileri- UID-DER Uluslararası İşçi Dayanışma Derneği üyeleri- KALDIRAÇ temsilcileri- Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi temsilcileri- Mücadele Birliği Platformu temsilcileri- Devrimci Proletarya temsilcileri

Eylem halaylar ile son buldu.

Emek.org.tr

thy-eylem-bakirkoy-18-1

 

thy-eylem-bakirkoy-18-2

thy-eylem-bakirkoy-18-3

thy-eylem-bakirkoy-18-4

thy-eylem-bakirkoy-18-5

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar