Grev yasağı getiren ve kanunu geri çeken TBMM, neden olduğu işten atılma ve hak kayıplarına karşı acaba ne yapacak?

İşçiler ve Hava-İş sendikası, Grev Yasağı Kanunu çıkartan ve sonra geri çeken TBMM’inden, işten çıkartılanların işe iade edilmeleri için çaba göstermesini istedi.

THY işçileri TBMM ziyareti

İşçiler ve Hava-İş sendikası, Grev Yasağı Kanunu çıkartan ve sonra geri çeken TBMM’inden, işten çıkartılanların işe iade edilmeleri için çaba göstermesini istedi.

THY ve Teknik AŞ den işten çıkarılan direnişçi işçiler ve Hava-İş sendikası yönetim kurulu üyeleri 19.11.2012-Pazartesi günü öğlen saatlerinde TBMM başkanlığındaydılar.

Demokratik kamuoyundan aldıkları desteğin göstergesi olan ve işe iade talebini içeren imza kampanyası belgelerini, TBMM Genel Sekreterliği’ne ilettiler.

Grev yasağı getiren kanunun meclisten çıkarılması sürecinde işten atılmalarına neden olduğu için, yine aynı TBMM’nin sorumluluk üstlenerek; işçilerin işlerine iade edilmesi için çaba göstermesi talebinde bulundular.

Yaklaşık 6 ay kadar önce, Havacılık işkoluna grev yasağı getiren kanun, bir demokrasi ayıbı ve hak gaspı olarak AKP hükümeti tarafından gündemleştirilmişti.

Dünya emek kamuoyundan ve ülkemizde de sendikalardan, partilerden, derneklerden, sanatçı ve aydınlardan yoğun destek alan Hava-İş sendikası ve direnişçi işçilerinin mücadelesi sonucu hükümet sessiz sedasız bu yasayı geri çekti.

Ancak işçiler işlerine henüz geri dönmedi. Gerekçenin ortadan kalkmasına rağmen işçilerin işlerine iade edilmemesi, AKP hükümetinin intikam aldığı düşüncesini akıllara getirdi.

Şimdi AKP hükümetinin ve TBMM’nin, bu imzalar ve talep karşısında ne yapacağı, uluslar arası ve ulusal emek kamuoyunda merakla bekleniyor.  19.11.2012  Ankara

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar