THY İŞÇİLERİ DİRENİŞİN 180. GÜNÜNDE BAKIRKÖY’DE

THY işçileri direnişin 180. Gününde her hafta Cumartesi düzenli olarak yaptıkları eylemlerinin 13’üncüsünü Bakırköy Özgürlük meydanında gerçekleştirdi. İşçi sınıfının pasif değil militan bir mücadele tarzıyla, militan sendikacılık anlayışıyla zafere ulaşacağı üzerinde duruldu

thy

Havacılık işkolunda grev yasağının kaldırılmasının ardından, işçilerin işe dönüş mücadelesi sürüyor.

THY işçileri direnişlerinin 180. Gününde, her hafta cumartesi düzenli olarak yaptıkları Oturma eylemini, bu kez Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda gerçekleştirdi.

Geçen hafta İstanbul-Kadıköy İskele Meydanında gerçekleşen eylem, bugün Bakırköy Özgürlük Meydanı’ndaydı. Havanın soğukluğuna rağmen bir saat boyunca meydanda eylemini sürdüren işçiler  ‘Zafere kadar direnişi sürdüreceğiz’ dedi. Direnişte kararlı olduklarını bir kez daha gösteren işçiler ‘Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek’, ‘Direne direne, direnişle zafere’, ‘Bedel ödedik, bedel ödeteceğiz’ sloganları attı.

Hava-İş Sendikası Genel Başkanı yaptığı konuşmada “İşçi sınıfının pasif değil militan bir mücadele tarzıyla, militan sendikacılık anlayışıyla zafere ulaşacağını” vurguladı.

Halkın yoğun ilgisinin olduğu eylemde, Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin yaptığı konuşmasında; AKP yandaşı olmayacaklarını vurgulayarak “AKP iktidarının karşısında dik duracaklarını” belirtti. Sendikalara, devrimci-demokratik kuruluşlara ve aydınlara seslenerek şunları söyledi: ‘Ey sendikalar, işçi konfederasyonları; yeni çıkan yasaya sessiz kalarak, ulusal istihdam stratejisine sessiz kalarak, kıdem tazminatının gasp edilmesine sessiz kalarak, işten atmalara, özelleştirmelere ve taşeronlaştırmaya sessiz kalarak ve yandaş olarak eğer ayakta kalacağınızı zannediyorsanız, yanılıyorsunuz. Ayakta kalabilmenin bir tek yolu vardır. Ayakta kalabilmek için önce kendine güveneceksin. Örgütleneceksin, örgütlü bir güce dönüşeceksin ve birleşe birleşe büyüyeceksin. Kulislerde ve meclis koridorlarında, bakanlık odalarında ve bakanlara yalvararak sendikacılık yapılmaz. Gazete ilanlarıyla sendikacılık yapılmaz. Türkiye’nin ayağa kalkabilmesi için militan sendikacılığa, öncü sendikacılığa ve bedel ödemeyi göze koymuş sendikacılığa ihtiyaç var. Çünkü sendikalar sınıf ve kitle örgütüdür.’ dedi.

Hava-İş sendikası ve THY işçilerinin Oturma eylemine partililerle gelerek destek veren DİP (Devrimci İşçi Partisi) Genel Başkanı Sungur Savran, yaptığı konuşmada şunları söyledi:  “…Karel işçisi grev yaparak, grev hakkını 1963 bahar aylarında kazandı. Grevle kazandı bu hakkı. Sizlerde aynı şeyi yaptınız. Grev yaptınız, grev hakkını aldınız. Şimdi bunun ceremesini çektirmek istiyorlar size…” Sungur Savran, sözlerinin devamında direnişçileri selamlayarak: ” Oysa siz Türkiye işçi sınıfına yol gösteriyorsunuz. Aşk olsun size” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

THY direnişçilerinin oturma eylemine destek amacıyla katılan, Küresel Sanayi İşçileri Sendikası Kadın Direktörü Carol Brush, yaptığı konuşmada Hava-İş sendikasına ve direnişçi işçilere verdikleri desteği sürdüreceklerini açıkladı.

THY işçileri adına Rüstem Çetin basın açıklamasını okudu. “İş mahkemeleri işe iade kararı verirse THY yönetimi bu kararları temyiz etmeyecekmiş” hamlesini güvenilir kaynaklardan aldıklarını belirten Çetin ‘Türkiye’de mahkemeler çok ağır işliyor. Kanun mahkeme davayı 2 ay içinde sonuçlandırır dediği halde, işe iade davalarının alt mahkemede sonuçlanması bir yılı alabiliyor. Bir arkadaşımızın davası yaklaşık iki hafta önce sonuçlandı. Bu sonuçlanan ilk işe iade davasıydı ve THY davayı kaybetti’ dedi.

Sonuna kadar Hava-İş sendikasıyla birlikte direnmeyi sürdüreceklerini ve 5 aydır çekilen tüm zorluklara rağmen hiç kimsenin ayrılmadığını tam tersine direnen işçi sayısının arttığını belirten Çetin, ‘Demokratik haklarımızı, demokratik ve yasal bir eylemle savunduk! İşimizi geri istiyoruz!’ dedi.

Oturma eylemine temsilcileriyle katılarak destek veren kurumlar şunlar oldu: CHP Bakırköy İlçe örgütü, DİP, Eğitim Sen 1 nolu şb., Emek ve Özgürlük Cephesi, ÖDP Kadın koordinasyonu, Mücadele Birliği,TKP, TKP-1920 ve Tüm İGD.

Bir sonraki oturma eyleminin, 1 Aralık 2012 Cumartesi günü İstanbul/Beşiktaş’ta yapılacağı duyurularak, eylem halaylarla son buldu.

Emek.org.tr

THY işçileri Bakırköy'de

THY işçileri Bakırköy'de

THY işçileri bakırköy'de

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar