THY İŞÇİLERİ CUMARTESİ EYLEMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Hava-iş Sendikası üyesi THY işçileri direnişlerini bu cumartesi günü Bakırköy’de gerçekleştirdiği eylemde sürdürdü. Sendika genel merkezi önünde başlayan eylemde “THY A.Ş ve THY Teknik’te işten atılan 305 işçi işe geri alınsın!” pankartı taşıyan işçiler, ‘İşçiler işine halaylarla dönecek’, ‘AKP’ye teslim olmayacağız’, ‘Zafer direnen emekçinin olacak’, ‘Direnişse direniş grevse grev’ sloganları atarak Bakırköy Meydanı’na yürüdü

thy-direnisi-suruyor

Hava-iş Sendikası üyesi THY işçileri direnişlerini bu cumartesi günü Bakırköy’de gerçekleştirdiği eylemde sürdürdü. Sendika genel merkezi önünde başlayan eylemde “THY A.Ş ve THY Teknik’te işten atılan 305 işçi işe geri alınsın!” pankartı taşıyan işçiler, ‘İşçiler işine halaylarla dönecek’, ‘AKP’ye teslim olmayacağız’, ‘Zafer direnen emekçinin olacak’, ‘Direnişse direniş grevse grev’ sloganları atarak Bakırköy Meydanı’na yürüdü.

THY işçilerinin coşkulu geçen eylemine KESK Genel Meclis Üyesi Leyla Koçüzüm, Eğitim-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Barış Uluocak, SES üyeleri, Mücadele Birliği, TKP, SDP, TKP 1920, HDK, Emek ve Özgürlük Cephesi, Bağımsız Mali Müşavirler Derneği, DİP, Bakırköy Bir Arada Yaşam Derneği, İşçi Partisi ve Hey Tekstil Direnişçileri de destek verdi.

Meydana gelindiğinde bir konuşma yapan Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, 24. dönem THY TİS görüşmelerine değinerek bir kez daha amaçlarının greve çıkmak olmadığını fakat önümüzdeki hafta grev tarihini açıklayacaklarını ifade etti. 10 Nisan’da grev kararını astıklarını hatırlatan Ayçin yasal süre dolayısıyla grev tarihini açıklayacaklarını hatırlattı.

“Amacımız bağcıyı dövmek değil” diyerek THY yönetimine greve çıkmamak için talepleri masada konuşma çağrısı yapan Ayçin konuşmasına “barış süreci” ile devam etti. Emperyalistlerin, Avrupa Birliği’nin istediği bir barışın bölge halklarının ihtiyacı olan bir barış olamayacağını ifade eden Ayçin, bu ülke emekçilerinin gerçek taleplerinin gözardı edildiğini söyledi. 1 Mayıs’ın yasaklanmasına da dikkat çeken Ayçin, “bu ülkede demokrasiden bahsedilebilir mi?” sorusunu sordu.

Ayçin, 1 Mayıs’ın yapılacağı yer diye bir tartışmalarının olmadığını vurgulayarak 1 Mayıs’ta Taksim’de daha güçlü olabilmek için çalıştıklarını ifade etti. “Sizinle 1 Mayıs’ı tartışmıyoruz” diyen Ayçin konuşmasını bu vurguyla bitirdi.

Eyleme destek verenlerden Eğitim Sen 1 No’lu Şube Başkanı Barış Uluocak, HEY Tekstil direnişçisi Zeki Gördeğir, Bakırköy Birarada Yaşam Derneği’nden İsmail Koç, TKP’den Ruşen Olgunlu, HDK’den İsmail Turgut birer konuşma gerçekleştirdiler. THY işçilerinin selamlandığı konuşmalarda 1 Mayıs’a katılım vurgusu vardı. Tüm konuşmalar 1 Mayıs’ta yükselen saldırılara karşı alanda olma mesajıyla bitti.

Eylem atılan ‘1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanındayız’ sloganının ardından çekilen halaylarla bitirildi.

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar