THY işçileri Çağlayan Adliyesi’nden seslendi: ‘Mahkeme kararı uygulansın’

THY grevinin 70. Gününde Çağlayan Adliyesi önünde eylem vardı. Hava-İş Sendikası, grev kırıcılığına ilişkin İstanbul 5. İş Mahkemesi’nin verdiği “ihtiyati tedbir kararına” uymayan THY yönetimini, Çağlayan Adliyesi önünde yasalara uymaya çağırdı. Adliye önünde bir açıklama yapan Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, “İnsanca yaşamdan söz eden, özgürlüklerden barıştan söz eden, bu ülkede hukukun üstünlüğünü ağzından […]

THY grevinin 70. Gününde Çağlayan Adliyesi önünde eylem vardı. Hava-İş Sendikası, grev kırıcılığına ilişkin İstanbul 5. İş Mahkemesi’nin verdiği “ihtiyati tedbir kararına” uymayan THY yönetimini, Çağlayan Adliyesi önünde yasalara uymaya çağırdı.

Adliye önünde bir açıklama yapan Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, “İnsanca yaşamdan söz eden, özgürlüklerden barıştan söz eden, bu ülkede hukukun üstünlüğünü ağzından düşürmeyen başbakana yanıt olsun” diyerek, yargı kararlarının uygulanmadığını söyledi.

Mahkeme kararını uymayan THY’ye tepki gösteren Ayçin, AKP Hükümeti’ni buna göz yummakla suçladı. Ayçin, “Hükümet tarafından atanmış insanlar tarafından adalete ve yargıya hodri meydanlar çekiliyorsa, bu ülkenin işçileri, bu ülkenin emekçileri, bu ülkenin yoksulları nerede haklarını arayacaklar?” diye sordu.

Ayçin, “15 Mayıs’tan itibaren THY işvereni hukuk tanımaz, adalete saygısız bir şekilde, bu kararları uygulamayacaksa ve bundan sorumlu bakanlar bu kuralları uygulatamayacaksa ne yapalım?’ diye sordu. THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’nun televizyon ekranlarında yalan- yanlış ifadeler kullandığını belirten Ayçin, THY yönetimi hakkında sayısız suç duyurusunda bulunduklarını ve hiçbir sonuç alamadıklarını kaydetti.

Hükümeti ve THY yönetimini son defa uyardıklarını belirten Ayçin, “Bu adalet tanımaz, bu hukuk tanımaz tavırlarından vazgeçerek, insanların kendilerine yaptıkları hizmetin karşılığını vererek ve insanları mutlu ederek bu problemi çözmeye davet ediyoruz” dedi.

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş, Türk-İş İstanbul 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, TÜMTİS Genel Sekreteri Gürel Yılmaz, Tek Gıda-iş Genel Başkanı Mustafa Türkel, Yol-İş Sendikası İstanbul Şube Başkanı Erdem Arcan, Petrol-İş İstanbul Şube Başkanı Reşat Tüysüz’ün de destek verdiği eylemde THY işçileri sık sık ‘THY şaşırma yasaları uygula’, ‘Yaşasın THY grevimiz’, THY’de grev kırıcılığına son’, ‘Direne direne direnişten zafere’ sloganlarını attı.

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar