THY İlerleme Raporunda Yere Çakıldı

305 çalışanını işten çıkaran THY, AB ilerleme raporunda Türkiye’de sendikal hakların kısıtlanmasında “kötü örnek” olarak gösterildi.

305 çalışanını işten çıkaran Türk Hava Yolları (THY) Avrupa Birliği (AB) İlerleme raporuna girdi.

Mayıs ayında hava iş kollarına grev getiren yasağa ve toplu iş sözleşmesinde hak kayıplarına karşı Atatürk Havalimanında geceli gündüzlü direnen 305 THY çalışanı işten çıkarılmıştı.

Raporda, sendikal haklar konusunda yapılan düzenlemelerin AB ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) standartlarına uygun olmadığı belirtilerek THY’nin işten çıkarmaları “kötü örnek” olarak gösterildi.

Raporda, anayasanın “toplu iş sözleşmelerinde grev hakkı vardır” diyen 13. maddesi ve anlaşmazlık durumlarında Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeleri esas alması gerektiğini düzenleyen 90. maddesinin ihlal ettiği belirtiliyor.

İşten çıkarılan 350 çalışanın hukuki alanda işe iade davaları sürüyor; bir yandan da Atatürk Havalimanında işçiler direnişine devam ediyor.

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava İş) avukatı Abdi Tesok, “Umarız AB’nin gördüğünü, mahkeme de görür” diyor.

Çalışanların işe iade davasını kazanmaların önünde yasalar çerçevesinde hiçbir engel olmadığını belirten Tesok, işe iade ile ilgili yüzlerce Yargıtay kararı da olduğunu sözlerine ekledi. (NV)

* Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

 Kaynak: Bianet / Nilay Vardar

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar