THY grevi ve direnişi sona erdi, 305 işçinin işlerine geri döneceği iddia edildi

THY de 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi, THY yönetimi ve onun desteklediği yeni Hava-İş sendikası yönetimi tarafından imzalandı. Yapılan 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi, grevi 218. gününde sona erdirdi. Aynı zamanda 568 gündür sürdürülen 305 direnişi de böylelikle sona ermiş oldu. Yeni yönetim tarafından 305 işçinin işine geri döneceği iddia edildi. Hava-İş sendikası yeni yönetimi, yıllardır […]

THY de 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi, THY yönetimi ve onun desteklediği yeni Hava-İş sendikası yönetimi tarafından imzalandı. Yapılan 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi, grevi 218. gününde sona erdirdi. Aynı zamanda 568 gündür sürdürülen 305 direnişi de böylelikle sona ermiş oldu. Yeni yönetim tarafından 305 işçinin işine geri döneceği iddia edildi.

Hava-İş sendikası yeni yönetimi, yıllardır devam eden işçilerin kitlesel katılımıyla gerçekleşen kitlesel toplu iş sözleşmesi yapma geleneğine de son vererek, sadece işveren temsilcileri ve sendika yönetim kurulu üyelerinin katıldığı görüşmeler sonrasında TİS imzalanmış oldu.

305 direnişçi işçinin işlerine geri dönmeleri konusunda uzlaşmaz tutum takınan THY yönetimi, Atilay Ayçin ekibinin sendika yönetimini kaybetmesinden birkaç gün sonra, destek verdiği yeni sendika yönetimi üzerinden, bu uzlaşmaz-katı tutumuna son verdi.

THY yönetimi, TİS görüşmelerinde de uzlaşmaz tavır alarak masadan kalkmış ve grev başlamasına neden olmuştu. 27. Genel kurul seçimlerinde, baskı ve tehditlerle delegeleri kıskaca alan THY yönetimi, açıktan desteklediği yeni yönetim işbaşı yapar yapmaz, grev konusunda da tavır değiştirerek, 24. Dönem sözleşmesini kısa sürede imzaladı.

Yapılan sözleşmeye göre, grev sona erdirilecek ve 305 direnişçi işlerine geri dönebilecektir.

24. Dönem Toplu iş sözleşmesi 01.01.2013 – 31.12.2015 tarihlerini kapsayacak şekilde imzalandı. Üç yıl için bağıtlanan oranlarda ücret artışları şöyle düzenlendi:

1 yıl %5 + %3 takip eden yıllar içinse her altı sona erdirerek ayda bir %3 oranında ücret artışı yapılacaktır. Enflasyonun %3 den yüksek olması halinde fark 6 aylık dilimler halinde yansıtılacaktır.

Tüm sendika üyelerine 2013 yılı çalışmaları karşılığında 5.500 TL lik bir ödeme yapılması da kararlaştırıldı.

Revizyon 3 adıyla bilinen THY yönetiminin TİS e aykırı olarak dayattığı Uçuş Prosedürü diye bilinen yönetmelik belgesi de iptal edilecektir.

Direnişçi işçiler TİS kazanımlarından, greve ve direnişe katılmayan diğer üyelerin yararlandırılması karşısında tepki göstererek, adaletsizliğe dikkat çektiler.

Aldığımız bilgiye göre dış hatlar terminali önünde başlayan ve THY Genel Müdürlük binası önünde de 218 gündür kurulu bulunan direniş-grev çadırı, gün bitiminde yani gece saat 00.00 da kaldırılacaktır.

Hava yolu işçilerinin direniş eylemi ve grevi; özellikle AKP hükümetinin grev hakkını yok eden yasanın geri çekilmesini sağlayan direniş sergileyerek, ulusal ve uluslar arası emek hareketinde önemli bir yer edinmişti.
Emek org. tr çalışanları olarak bizler, hava yolu işçilerinin haklı ve onurlu direnişlerinin yanında olduk ve filen destekledik.

Çalışma koşullarının insanileştirilmesi, demokratik hakların korunması ve geliştirilmesi yolunda, hava yolu işçilerinin vereceği onurlu mücadelelerin her zaman yanında olacağımızı belirterek, direnişçi işçilerimize başarılar diliyoruz.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar