THY Genel Müdürü Temel Kotil yine işçilerden köşe bucak kaçtı!

IATA (Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği) AVSEC tarafından her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen ve bu yıl Türkiye’de düzenlenen ‘küresel kavşaklarda güvenlik’ konulu konferansa THY işçileri damgasını vurdu. 5-7 Kasım tarihleri arasında Hilton Convention Center’da düzenlenen konferansın ilk gününde ‘düşünce liderliği’ panelinde konuşmacı olarak yer alan Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil, THY işçileri tarafından protesto […]

IATA (Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği) AVSEC tarafından her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen ve bu yıl Türkiye’de düzenlenen ‘küresel kavşaklarda güvenlik’ konulu konferansa THY işçileri damgasını vurdu.

5-7 Kasım tarihleri arasında Hilton Convention Center’da düzenlenen konferansın ilk gününde ‘düşünce liderliği’ panelinde konuşmacı olarak yer alan Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil, THY işçileri tarafından protesto edildi.

guvenlikciler-2Geçtiğimiz sene 29 Mayıs’ta ‘havacılık işkolunda grev yasağı’ yasasına karşı basın açıklaması yaptıkları sebebiyle işten çıkarılan ve 15 Mayıs 2013’te greve çıkan THY işçileri, konferansın gerçekleştirileceği salona giriş yaptı.

“1500 DOLARIN VARSA KONFERANSA KATILABİLİRSİN”

Kotil’in konuşmasını izleyen THY işçileri, salon güvenlikleri tarafından kayıt yaptırmaları yönünde uyarılınca kayıt masasına yönelen işçilerden ‘konferans giriş ücreti’ olarak 1500 dolar talep edildi. Aylardır ‘işsiziz, grevdeyiz’ sözleriyle tepki gösteren işçiler güvenlik görevlilerince salon dışarısına çıkarıldı.

Salonun giriş kapısında Kotil’i beklemeye koyulan işçiler, Kotil giriş yaptığı sırada konuşmak istediklerini belirttiler. Önce işçiler ile selamlaşan Kotil durumu anlayınca toplantıya girmesi gerektiğini söyleyerek hızla işçiler yanından uzaklaştı. Bu sırada bir kadın işçi, ‘içeride konuştuğunuz uçuş güvenliğini sağlayacak olanlar biz işçileriz. Grevde olan işçilerin yerine mahkeme kararı olmasına çalıştırdığınız eğitimsiz personel ile mi uçuş güvenliğini sağlayacaksınız. Ne anlatacağınızı dinlemeye geldik, bizim de sizlere söyleyeceklerimiz var. Ancak paramız olmadığı için salondan dışarı çıkarıldık’ sözleriyle Kotil’i protesto etti.

Kotil sunumunun ardından gizlice konferans salonundan ayrıldı. Bunun üzerine Hilton Otel görevlileri işçileri ‘otel sınırlarının dışına’ çıkması için zorlayınca işçiler ve güvenlik görevlileri arasında tartışma yaşandı.

Kotil’in gün boyu kalması gereken konferanstan kaçarak ayrıldığını öğrenen işçiler otel önünden ayrıldı.

Emek.org.tr

mektup-2 mektup

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar