THY Genel Müdürlüğü önünde Hava-İş’ten basın açıklaması

THY’de grevin başlamasıyla birlikte Hava-İş sendikası bugün THY Genel Müdürlük önünde basın açıklaması yaptı,  ‘Grevimizi başarı ile ve kazanımlarla sonuçlandıracağımıza inancımız tamdır’ dedi. Grev sürecine dair önemli açıklamaların yapıldığı basın açıklamasında THY yönetiminin hukuk dışı yollara başvurmaya başladığı belirtildi.

THY’de grevin başlamasıyla birlikte Hava-İş sendikası bugün THY Genel Müdürlük önünde basın açıklaması yaptı,  ‘Grevimizi başarı ile ve kazanımlarla sonuçlandıracağımıza inancımız tamdır’ dedi. Grev sürecine dair önemli açıklamaların yapıldığı basın açıklamasında THY yönetiminin hukuk dışı yollara başvurmaya başladığı belirtildi.

Eyleme katılmak isteyen emek ve demokrasi güçleri metro’dan indirilmeyerek basın açıklamasının yapıldığı alana gitmesi türlü oyunlarla engellendi. Havalimanı durağından bir önceki Dünya Ticaret Merkezi durağında ‘metro arızalı’ bahaneleriyle eyleme katılmak için gelenler indirildi.

‘THY HUKUK DIŞI YOLLARA BAŞVURMAYA BAŞLADI’

Grevin başladığı saat 03:00’da Atatürk Havalimanının polis tarafından işgal edilerek işçilere müdahale edilmesine ve THY yönetiminin hukuk dışı yollara başvurmasına değinilen basın açıklamasında, ‘Atatürk Havalimanı 03:00’den buyana polis ablukası altında işçiler alandan dışarı çıkarılmakla tehdit ediliyor. Grev nöbetçilerimiz sudan bahanelerle grev yerine alınmıyor. Atatürk Havalimanında devlete ait Devlet Konut Evinde kaçak işe giriş sistemi kurarak, VİP, CİP salonlarını kullanarak uçucu ekipleri alanda gizlice dinlendirmek için parka boş uçak çekerek akla hayale gelmeyecek yollara sözüm ona grevimizi başarısız kılmaya çalışıyorlar’ Grevin başladığı 03:00’da saatlerinde grevi kırmak amacıyla havalimanın polis tarafından işgal edilerek işçilere müdahale edilmesi protest grev sürecine ilişkin Hava-İş sendikası tarafından THY Genel Müdürlük önünde bir basın açıklaması yapıldı’ dendi.

‘GREVİMİZİN AMACI VE TALEPLERİMİZ’

THY’de grevin çalışanların haklarını korumak, yaşanılan hukuksuzluk, ihlal, tehdit ve baskıları sona erdirmek; hakkaniyetsizlerin ve adaletsizliklerin, keyfiliklerin ortadan kaldırılması ve iş barışını ve huzurunu yeniden sağlamak amacında olduğu ifade edilen basın açıklamasında ‘Kazanılmış haklarda tek bir geriye dönüş olmaması, 36 saatlik ER dinlenme hakkının geri verilmesi, Part time personelle işlerin yürütülmesine son verilmesi, Sağlık raporu nedeniyle işten çıkarmaların durdurulması, toplu sözleşmelerde garanti altına alınması; her gün uçuş programlarının değişmemesi, uçuş emniyetinin esas alınması, kıdem haklarının düzeltilmesi ve 305 işçinin işe geri alınmasının talep edildiği belirtildi.

UÇUŞ EMNİYETİNDE ÖNEMLİ İHLALLER

Greve çıkan işçiler yerine yeterli uçuş eğitimine sahip olmayan işçilerin çalıştırılmasının uçuş emniyeti açısından son derece tehlikeli olduğu ve yaşanacak herhangi bir sorunda THY yönetiminin sorumlu olduğu belirtildi.

THY Yönetimini bir kez daha uyaran Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin şunları söyledi: ‘Bir kez daha sizi uyarıyoruz. Şu an grevi kırmak için yönetici kadrolarla uçakları uçuruyorsunuz, eksik personelle yolcuya servis yapıyorsunuz. Part-time personelin kurs süresi bitmeden üniformalarını toplu iğneyle bedenlerine uygun hale getirip uçağın içerisine  gönderiyorsunuz . O insanlar öylesine hazır ki hangi kapıdan hangi tip uçağa gideceğini bizim grev gözcüsü arkadaşlarımıza sorarak gidiyorlar. Emniyetli ve güvenli uçuşu part-time personeli uçurarak mı yapacaksınız? Dünyanın hangi şirketinde böylesine standartları ortadan kalkmış uluslararası otoritelerin  lirikleri ortadan kaldırılmış her türlü güvenden ve emniyetten uzak bir şekilde greve çıkmış insanların hakkını vererek o insanlara minnet borcunuzu ödemek yerine grev kırıcılığı yaparak gerçekten dünyada eşi benzeri az görülen grev kırıcısı işvereni etiketiyle dolaşmaya utanmayacak mısınız? 305 kişiye yeni 305’ler ilave edeceğinizi söylüyorsunuz. Utanmayacak mısınız? hani siz kul hakkı yemezdiniz, yetim hakkı yemezdiniz, emeğe saygınız vardı çalışanların sırtını sıvazlar onların sayesinde başarıya ulaştığınızı söylerdiniz nerde kaldı bu söylemleriniz?

Emek.org.tr

thy-grev-basin-aciklamasi-1

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar