THY DİRENİŞÇİLERİ İSTANBUL-ŞİRİNEVLER MEYDANINDA

Hava-iş sendikası üyesi THY işçileri bugün Şirinevler meydanında 15. oturma eylemi gerçekleştirildi.

THY işçileri zeytinburnunda 

Hava-iş sendikası üyesi THY işçileri bugün Şirinevler meydanında 15. oturma eylemi gerçekleştirildi.

THY AO ve TEKNİK AŞ de işlerinden çıkarılan işçilerin oturma eylemi bu kez Şirinevler meydanındaydı. Saat 14:00’da başlayan oturma eylemi, 15:00’a kadar sürdü. Coşkulu bir hava içerisinde ve destek veren kurumlardan gelen katılımın yoğun olduğu gözlendi. Meydanda halkın ilgiyle izlediği ve yer yer alkışlarla destek verdiği oturma eyleminde Hava-İş sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, TÜMTİS Genel Başkanı ve SGBP dönem sözcüsü Kenan Öztürk birer konuşma yaptılar. 

Atilay Ayçin “ kazanıncaya kadar direnmeye devam edeceklerini; baskılara ve tehditlere rağmen de AKP yandaşı olmayacaklarını vurguladı. 305 işçi geri dönünceye kadar yeni dönem THY sözleşmesini yapmayacaklarını” bir kez daha yineledi.

TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk de yaptığı konuşmada “AKP nin grev yasağı getirmesini arkasında Hava-İş sendikasının tasfiye edilmesi gerçeğinin bulunduğunu, sendikanın ve THY işçilerinin direnişlerinin bu oyunu boşa çıkardığını” belirtti. “Tüm emek örgütlerinin bu direnişin yanında yer almaları gerektiğini” vurgulayan Öztürk, direnişin yanında birlikte olduklarını” vurgulayarak başarılar diledi.

İşçiler adına basın açıklamasını THY işçisi Başak Çetin okudu. Geçen hafta birkaç kişiden oluşan bir grubun dış hatlar önünde yaptığı eyleme dikkat çekerek ‘Başkanımız Atilay Ayçin ve sendika yönetiminin büyük bölümü tüm zamanını bizlerle direniş yerinde geçirmektedir. Sendikamız direnişi elindeki tüm olanakları seferber ederek desteklemektedir. Kısacası sendika yönetiminin tüm üyelerini yalnız bıraktığı iddiası ne akılla ne de vicdanla bağdaşmayan, tamamen gerçek dışı bir iddiadır. Bu nedenle bu arkadaşların bize “ saygı duyduklarını” söylemeleri inandırıcı değildir’ dedi.

ODTÜ’de yaşananlara dikkat çeken Başak Çetin şunları söyledi: ‘Direnen ODTÜ’lülere buradan en sıcak selamlarımızı gönderiyoruz. Ardından da başbakanlarına kuzu kuzu destek veren bildiriler yayımlamakta birbiriyle yarışan üniversite rektörlerini kınıyoruz’

İşçiler ve dayanışma için gelen kurum temsilcileri, birlikte halaylar çekerek ve sloganlar atarak oturma eylemini sonladı.

15. Oturma eylemine, TÜMTİS sendikası Genel merkez yönetim kurulu ve üye işçi grubu, Belediye İş sendikası  2 Nolu şube ve İtfaiye şube başkanları yönetim kurul üyeleri ve temsilciler, işçiler, Eğitim Sen 1 nolu şube yönetim kurulu üyeleri,Tek Gıda İş sendikası genel sekreteri, Deri İş sendikası Tuzla şube  yöneticileri ve Kuzu Deri direnişçi işçisi,TKP-1920,Tüm İGD,İKD, DİP, EMEP Emek ve Özgürlük Cephesi, TKP, ÖDP örgütlerinin Bahçelievler yerel kurum ve temsilcileri katılımlarıyla destek verdiler.

Emek.org.tr / İstanbul

THY işçileri zeytinburnunda

THY işçileri zeytinburnunda

THY işçileri zeytinburnunda

THY işçileri zeytinburnunda

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar