THY Direnişçi İşçileri 5. Oturma Eyleminde

THY ve Teknik AŞ den işten çıkardığı işçilerin İstanbul-Taksim THY satış bürosu önündeki 5. Oturma eylemi yapıldı. Direnişçi işçiler işlerine geri dönme ve grev yasağı kanununun iptal edilmesi taleplerini bir kez daha kararlılık ve coşkuyla dile getirdiler.

THY ve Teknik AŞ den işten çıkardığı işçilerin İstanbul-Taksim THY satış bürosu önündeki 5. Oturma eylemi yapıldı. Direnişçi işçiler işlerine geri dönme ve grev yasağı kanununun iptal edilmesi taleplerini bir kez daha kararlılık ve coşkuyla dile getirdiler.

THY Taksim bilet satış bürosu yoğun çevik kuvvet ekibi tarafından koruma altına alındığı bir saatlik oturma eyleminde, halkın ve dayanışma için desteğe gelen sendika üyeleri ve emek dostlarının kalabalık olduğu gözlemlendi.

İşçiler coşku ve kararlılıkla direnişe devam ettiklerini mücadeleyi kazanıncaya kadar da geri adım atmayacaklarını attıkları sloganlarla dile getirdiler.

Yapılan basın açıklamasını okuyan direnişçi kadın işçi Meltem Çelik, Toplu İş İlişkileri Yasasının TBMM’inde görüşülmesi esnasında meclise yürüdüklerini, polisin Ankara’da kendilerine tazyikli su ve gaz sıkarak saldırdığını ifade etti. M.Kumlu başkanlığındaki Türk-İş yönetiminin Tekel direnişinde ve 1 mayıs ta ihanet içinde olduğu hatırlatılarak, Havacılık iş kolunda grev yasağına ve direnişlerine sessiz ve duyarsız kaldığı da belirtilerek istifaları istendi. THY yönetiminin savurgan ve AKP yanlısı uygulamalarının dile getirildiği basın açıklamasında, 305 işçinin işlerine geri alınması talebi yinelendi.

Hava-İş Sendikası Genel başkanı Atilay Ayçin yaptığı konuşmada; Türk-İş yönetimini daha fazla ihanet batağına batmadan, TÜRK-İş kumrunu sınıfa teslim etmelerini isteyerek istifaya çağırdı. Türk-İş’in icazetli politikalarına dikkat çeken Ayçin, diğer sendikalara da güçlü sendikal hareket için birlik çağrısı yaptı.

Söz alan Deri-İş Sendikası Genel başkanı Musa servi de, Toplu İş İlişkileri Yasası ile ilgili gelişmeleri değerlendirerek; yandaş sendikacılığın yerleştirilmek istendiğini ve kazanımların yoğun saldırıya uğratıldığını, mücadeleyi yükseltmek gerektiğini ifade etti.

Oturma eylemine TÜMTİS Genel Başkanı ve SGBP dönem sözcüsü Kenan Öztürk, sendika yöneticileri ve üyeleri, DHL direnişçi işçileri; Deri-İş merkez ve Tuzla şube yöneticileri ve sendika üyeleri;TKP-1920, İKD, Kristal-İş yönetim temsilcisi, Hey tekstil direnişçi işçileri; Emekçi Kadınlar temsilcileri, DÖB ve Mücadele Birliği temsilcileri; İHD yönetim kurulu üyeleri; İCAD-Kayıp yakınları destek verdiler.

Direnişçi işçiler ve destek sendikacılar veren işçi ve emek dostu katılımcılar halaylar çekerek sloganlar atarak oturma eylemini sonlandırdı. 13.10.2012 – İstanbul

Emek.org.tr

thy-iscileri-5-oturma-eyleminde-3

thy-iscileri-5-oturma-eyleminde-4

thy-iscileri-5-oturma-eyleminde-5

thy-iscileri-5-oturma-eyleminde-6

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar