TGS’de üç işçi Gezi Parkı direnişine destek verdiği için işten çıkarıldı!

Atatürk Havalimanında hizmet veren Turkish Ground Service (TGS) firmasında çalışan Barış Bakay, Umut Sayın ve bir işçi daha, Gezi Parkı direnişine katıldıkları ve sosyal medyada yayınladıkları resim ve destek mesajları nedeniyle işten çıkarıldı. Emek.org.tr muhabirine konuşan işçiler “Türkiye genelinde süren Gezi Parkı direnişine aktif olarak destek verdiğimiz ve sosyal medyada destek mesajları yayınladığımız için iş akitlerimizi […]

Atatürk Havalimanında hizmet veren Turkish Ground Service (TGS) firmasında çalışan Barış Bakay, Umut Sayın ve bir işçi daha, Gezi Parkı direnişine katıldıkları ve sosyal medyada yayınladıkları resim ve destek mesajları nedeniyle işten çıkarıldı.

Emek.org.tr muhabirine konuşan işçiler “Türkiye genelinde süren Gezi Parkı direnişine aktif olarak destek verdiğimiz ve sosyal medyada destek mesajları yayınladığımız için iş akitlerimizi feshettiler. İşyerinde şeflerimiz işten çıkarılma nedeninin tamamen bu olduğunu ifade ettiler. Ayrıca işyeri amirleri diğer arkadaşlarımızı uyararak, direnişle ilgili mesajlaşmalara son vermelerini istediler. Bizler gerekli hukuki mücadeleyi vereceğiz. Bu ülkede kendimizi açıkça ifade etmek istiyoruz. Siyasi görüşlerimizi hiçbir zaman işimize yansıtmadık. Bizim görüşlerimiz işyeri verimliliğimizi kesinlikle etkilememiştir. Aksine bizlerin birçok başarı belgesi bulunmaktadır.”

TGS firması ise fesih nedeni olarak verimsizlik gerekçe gösterdi.

İşten atılan işçiler sendika üyesi olmamalarına rağmen Hava-İş Sendikası işçilerin yanında yer alarak, destek veriyor.

İşçilerin THY grev alanında sendika yöneticileriyle görüştükleri sırada  grev alanını ziyarete gelen CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi konuyla ilgilendi. İşçilerle görüşen Çelebi, Gezi direnişi dolayısıyla THY ve TGS’de işçiler üzerinde yaşanan baskı ve işten çıkarmaları meclise taşıyacağını belirtti.

Aldığımız bilgilere göre AtlasJet firmasına çalışan bir pilot’da gezi direnişine destek verdiği için şirket baskılarıyla istifa ettirilmişti.

İşten atılan TGS işçileri konuyu kamuoyuna duyuracaklarını ve Gezi Direnişi Platformuna da taşıyacaklarını belirtti.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar