Suriye’deki Kürtler Tarih Yazıyor

Yüzyıldır yurttaş bile kabul edilmeyen Suriye’deki Kürtler, bugün tarih yazıyor. Ulusal birlik içinde hareket eden Kürtler, kentlerinin yönetimini tek tek Baas rejiminden kurtarıp özgürleştiriyor
Yüzyıldır yurttaş bile kabul edilmeyen Suriye’deki Kürtler, bugün tarih yazıyor. Ulusal birlik içinde hareket eden Kürtler, kentlerinin yönetimini tek tek Baas rejiminden kurtarıp özgürleştiriyor

ADIM ADIM ‘ÖZGÜRLÜĞE DOĞRU’

Dört gün önce harekete geçen ve sırasıyla Kobani, Afrin, Cinderês’te devlet yönetimini Esad rejiminden kurtaran Kürtler, dün de Derik kentinde rejimin elindeki devlet kurumlarını özerkleştirdi. Sabah erken saatlerde sokağa çıkan Kürtler, “özgürlüğe doğru” sloganlarıyla başta valilik olmak üzere çok sayıda devlet kurumunu rejimden kurtardı.

TEV-DEM’DEN HALKLARA ÇAĞRI

Kürtlerin çatı partisi TEV-DEM ayrıca Suriye’deki Ermeni, Asuri-Keldani ve Arap halklarına çağrıda bulundu: Kürdistan’da yaşayan Arap, Ermeni, Asuri-Keldani halklarının da kendilerini daha güçlü örgütlülüklere kavuşturup Kürdistan halklarının demokratik birlik mücadelesine, her zamandan daha etkili bir şekilde katılmaya çağırıyoruz.”

Kürt devrimi Derik’e uzandı

Suriye’de yıllardır asimilasyon politikasıyla kimlikleri dahi verilmeyerek birinci sınıf vatandaş olarak görülmeyen, zulüm gören Kürtler devrim yürüyüşünü Kobani ve Afrin’den sonra Derik ketine taşıdı. Kürt halkı Derik’te Baas rejiminin çöreklendiği tüm devlet kurumlarda yönetimi ele geçirdi. Almanya’nın Dortmund kentindeki Kürtler özerklik kutlaması yaptı. “Halkımız son günlerde baskıcı, faşist ve milliyetçi rejimin elinden zorla aldığı haklarını ve kurumlarını kendi özgücü ile yeniden ele geçirmektedir” açıklaması yapan TEV-DEM, halklara özgürlükler için birlikte mücadele etme çağrısı yaptı.

21 Temmuz sabah saatlerinde Derika Hemko halkı özerk yönetim için harekete geçti. Sokaklara inen kitleler devlet kurumlarına yöneldi. Halk başta valilik olmak üzere devlet kurumlarına el koydu. Derik, halkın son 4 günde yönetimine el koyduğu 4. yer oldu. 19 Temmuz günü Kobani kentinde halkın Kasım 1970’ten beri iktidarda olan Baas rejimine ait tüm kurumları ele geçirmesinin ardından, 20 Temmuz’da Afrin kenti ile Cinder’s ilçesinin yönetimi tamamen Kürtlerin eline geçti. 20 Temmuz günü ayrıca bölge genelinde “Özgürlüğe doğru” sloganıyla gösteriler gerçekleşirken, Kürtlerin yaşadığı en büyük kent Qamişlo’da Suriye devlet güçleri, yeni kuruluşu ilan edilen Halk Savunma Birlikleri’ne (YPG) bağlı devriyeye saldırıda bulundu, bir YPG üyesi yaralandı. Qamişlo’da internet ve telefon hatları da kesildi.

Özyönetimler oluşturan Kürt halkının güvenliğini Suriye’de isyan başladığındna bu yana “Halk Savunma Komiteleri” tarafından sağlanıyordu. Komiteler ‘Halk Savunma Birlikleri’ne (YPG) dönüştürüldü. Bundan sonra yönetim birimlerini ve halkı YPG’nin koruyacağı ilan edilmişti.

TEV-DEM’den özgürlük çağrısı

Gelişmeleri değerlendiren bölgenin en büyük partisi PYD’yi de içinde barındıran çatı örgütü Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM), “Geleceğimizi yeni bir temel üzerinden yeniden inşa ediyoruz” diyerek, provokasyonlara karşı halkı birlikte hareket etmeye çağırdı. TEV-DEM, Ermeni, Asuri-Keldani, Arap halklarını da Kürtlerin yanında yer almaya çağırarak, kendilerini koruma sözü verdi.

TEV-DEM, yazılı açıklamasında şunlar kaydedildi: “Batı Kürdistan ve Suriye halklarının demokratik ve özgür bir gelecek için verdikleri mücadeleleri kader tayin eden günlerden geçmektedir. Başta Kürt halkı olmak üzere Suriye halklarının uzun yıllardır gerici BAAS rejiminin baskılarına karşı verdikleri mücadeleleri son bir buçuk yılda yeni bir düzey kazandığını yaşayarak görüyoruz. Bu tarihi sürecin Cenevre ve Kahire konferanslarından sonra yeni bir aşamaya geçtiğini daha önce değişik vesilelerle belirtmiştik.

Bu kader tayin edici dönemde batı Kürdistan halkı 19 Temmuzda Kobani’de, 20 Temmuzda da Afrin’de halk meclisi komiteleri öncülüğünde yönetime el koyarak tarihi bir adım daha atmıştır. Kürt halkının demokratik ulasal haklarını kabul etmeyen, Kürt halkını 20. yydaki statü içinde tutmak isteyen çevrelerin karşıtlıklarına ve saptırmalarına rağmen, atılan bu adımlar Suriye’nin geleceğini belirleyecek temel bir gelişmedir. Kuşkusuz ki Kürtlerin iki il ve bir belde de kendi öz yönetimlerini devreye koymaları aniden ya da bir tek olayın ardından gelişmemiştir. Batı Kürdistan halkı on yıllardır demokratik bir Suriye mücadelesi vermektedir. Bu yolda verdiği büyük bedeller olmuştur. Son 15 aylık zaman zarfında da kendi öz örgütlülüğünü geliştirmek için yoğun ve disiplinli bir ideolojik örgütsel emek ve mücadele vermiştir.”

‘Zafer günlerini kaybetmeyelim’

Provokasyonlar olabileceğine dikkat çeken TEV-DEM, “Böylesi anlar tarihin en heyecanlı, en dinamik, en yaratıcı anları olmaktadır. Devrimin zafer günlerini yaşıyoruz. Böyle süreçlerde mücadelede kontrolü kaybetmemek her şeyden daha çok önemlidir. Devrim dönemlerinde devrimi karşıtları da boş durmazlar. Birçok yol ve yöntem kullanarak kontrollü, planlı disiplinli ve sonuç alıcı tarzda yürüyen mücadeleyi provoke etmek isteyeceklerdir. Bunun için tüm Kürdistanlıları örgütlü olmaya çağırıyoruz. Bu tarihi anlarda kazandıracak olan halkın demokratik örgütlülük düzeyi olacaktır” dedi.

Halep ve Şam çağrısı

Şam ve Haşep’te yaşayan Kürtlere de çağrıda bulunan TEV-DEM şöyle devam etti: “Tüm Kürdistanlıları bu tarihi süreçte kendi görev ve sorumluluklarını her zamandan daha fazla yerine getirmeye çağırıyoruz. Halkımız son günlerde baskıcı, faşist ve milliyetçi rejimin elinden zorla aldığı haklarını ve kurumlarını kendi özgücü ile yeniden ele geçirmektedir. Şu çok önemli noktaya dikkat çekmek istiyoruz ki her şey henüz bitmiş değildir. Doğru ve olması gereken yaklaşım daha işin başında olduğumuz bilinciyle hareket etmektir. Halkımızı, ülkemizi demokratik yönetim tarzı ile yönetmenin kendisinin yönetime dahil olması ile mümkün olacağını bilerek daha örgütlü katılmaya davet ediyoruz. Ele geçirdiğimiz maddi tüm değerlerin, kurum ve kuruluşların her zaman gerekli olacağını bilerek halkımızın hizmetinde kullanmayı esas almalıyız. Bu vesile ile başta Kobani’deki halkımız olmak üzere Afrin ve Cindrese halkımızın sorumlu, disiplinli ve örgütlü devrimci duruşlarından ötürü kutluyor, bu tarzlarının diğer Kürdistan il ve ilçelerinde de örnek alınmasını istiyoruz. Başta Şam ve Halep olmak üzere Kürdistan dışında ve Suriye şehirlerinde yaşayan Kürtlerin örgütlülüklerini büyüterek bir biri ile daha fazla dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz. Demokratik özerk Kürdistan ve özgür Suriye çizgimize göre öz savunmalarını geliştirerek daha örgütlü tutum almalarını bekliyoruz.”

‘Bütün halkları koruyacağız’

Ermen, Asuri-Keldani, Arap halklarına çağrıda bulunan TEV-DEM şu ifadelere yer verdi: “Batı Kürdistan’daki tüm Kürt siyasi yapıları arasındaki birlik anlaşmasına TEV-DEM olarak katıldığımızı bu birlik anlaşmasının gereklerine uyacağımızı daha önce kamuoyu ile paylaşmıştık. Kürt halkını, Partiler ve meclisler arasında yapılan bu birlik anlaşmasının gereklerine her zamandan daha fazla uymaya davet ediyoruz. Yer yer kendi başına, örgütsüz, düzensiz hazırlıksız ve zamansız harekete geçen kişi ve gurupların bu yaklaşımlarının Kürt halkına ve zarar vereceğini bilerek daha sorumlu davranmaya çağırıyoruz. Kürdistan’da yaşayan Arap, Ermeni, Asuri-Keldani halklarının da kendilerini hızla daha güçlü örgütlülüklere kavuşturarak Kürdistan halklarının demokratik birlik mücadelesine kendi renklerinde her zamandan daha etkili katılmaya çağırıyoruz. Bu vesile ile bir kez daha belirtmek istiyoruz ki TEV-DEM olarak Suriye halkları arasında hiçbir ayrım yapamamak ilkesel yaklaşımımızdır. Suriyeli tüm halklarla birlik ve beraberlik içinde demokratik bir Suriye’de ortak yaşamaktan yanayız. TEV-DEM olarak Suriye’nin birliğinden yana olan yaklaşımımızı halkların kardeşliği ile gerçekleştirmek için üstümüze düşen her türlü fedakarlığı yapamaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz. YPG’nin kuruluş bildirisinde dile getirdiği yaklaşımlarını kabul ettiğimizi de ifade etmek istiyoruz. Batı Kürdistan halkının meşru savunması için üstümüze düşen her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu belirtiyoruz. Başta gençler olmak üzere batı Kürdistan halkını YPG’ye destek vermeye çağırıyoruz. YPG’nin sadece Kürtlerin değil Kürdistan’da yaşayan Arap Asuri ve Ermeni halklarını da koruyacağını ve askeri örgütlülüğünü tüm halklara açık bir yapıda tutacağına inanıyoruz. Kürdistan’da yaşan tüm halkların ve örgütlerin savunma güçlerine katılmaya ve destek olmaya çağırıyoruz.”

Dortmund’da kutlama

Kürtlerin özyönetim oluşturmaları Almanya’nın Dortmund kentinde yaşayan Kürtler tarafından konvoylu bir şekilde kutlandı.

Onlarca araçla Dortmund sokaklarına çıkan Kürtler zafer işaretleri yaptı. Araçlar, şehrin en işlek caddelerinden geçerken yoğun ilgi uyandırdı. Kent sakinleri de konvoyun geçişi sırasında zafer işaretleri ile destek gösterisinde bulundu.

 
Kaynak: Özgür Gündem

İlgini çekebilecek diğer içerikler