Süperpak Ambalaj işçilerinin grevi devam ediyor

Süperpak Ambalaj işçilerinin grevi iki ayı geçti. Grevin kazanımlarla sonuçlanması için işçi kararlılığı yanında güçlü bir sınıf dayanışması gerekiyor… İzmir/Torbalı, Karaman ve Gaziantep’te Avusturya sermayeli MayrMelnhof (MM) Süperpak Ambalaj işyerinde çalışan Selüloz-İş Sendikası üyesi 250 işçi, 20 Haziran’dan beri grevdedir. Grev sonrasında lokavt ilan edilen işyerlerinde grev devam ediyor. Talepler ve patron tavrı Ücretler ve […]

Süperpak Ambalaj işçilerinin grevi iki ayı geçti. Grevin kazanımlarla sonuçlanması için işçi kararlılığı yanında güçlü bir sınıf dayanışması gerekiyor…

İzmir/Torbalı, Karaman ve Gaziantep’te Avusturya sermayeli MayrMelnhof (MM) Süperpak Ambalaj işyerinde çalışan Selüloz-İş Sendikası üyesi 250 işçi, 20 Haziran’dan beri grevdedir. Grev sonrasında lokavt ilan edilen işyerlerinde grev devam ediyor.

Talepler ve patron tavrı

Ücretler ve ödeme biçiminde anlaşma sağlanamayan TİS görüşmelerinde, 50 maddede anlaşma sağlandı. Ücret, sosyal haklar ve bazı idari maddelerin de içinde olduğu 24 maddede ise anlaşmaya varılamadı. Ücret artışı talebinde özellikle patron sıfır zam da ısrar edince greve çıkıldı.

İşçiler öncelikli olarak maaşlarına net 380 lira (ortalama yüzde 23) zam talep ediyor. İşçiler gece zammının 50 kuruştan 70 kuruşa, yılda iki defa ödenen erzak yardımının 85 liradan 115 liraya, yıllık izin harçlığının 150 liradan 190 liraya, bayram yardımların 200 liradan 240 liraya, aylık ödenen yakacak yardımlarının da 65 liradan 80 liraya çıkarılmasını istiyor. Bu sözleşmede ilk defa gündeme getirilen maddeler de var. Bu taleplerin arasında yıllık 4 liralık kıdem zammı ve yıllık 200 lira giyim yardımı bulunuyor. Siparişlerdeki düşüklükleri öne süren patron temsilcileri ise işçilerin bu taleplerine karşılık sıfır zam ve 2 yıl boyunca çalışma garantisi veriyor. Sendika açıklamasına göre şirket ücretleri brüt ödeme yöntemiyle yaparak vergilendirme konusunu işçilere yüklemek istiyor. Sendika ve işçiler bu tutumu da kabul etmiyor.

İşçiler kararlı

Bayramı grevde geçiren işçiler ulusal ve uluslararası dayanışma bekliyor. Sınıf dayanışması gereği tüm emek dostları, emek ve meslek örgütlerinin bu grevi desteklemeleri,  demokratik dayanışma görevidir.

Basına açıklama yapan işçiler, öz güçlerine güvendiklerini belirterek kararlılıklarını ifade ediyor.  İşyeri Baştemsilcisi İsmail Güderoğlu;

“Patronumuz bizi greve itti. Üç fabrikada da mücadeleci bir şekilde grevimiz devam ediyoruz. Grevimizin ilk günkü gibi heyecanla devam etmesinden kaynaklı bayram bizi etkilemedi. Bayramdan sonra da grevimiz taleplerimiz karşılanana kadar devam edecek. Ailelerimiz akıllarında soru işaretleri de olsa mücadelemizde sonumuza kadar yanında ve bizim asıl destekçilerimiz onlar”  dedi.

İşyeri Temsilcisi Ramazan Karadağ da, patronları adım atana kadar kapının önünde olacaklarını vurgulayarak “Maddi sıkıntılar yaşıyoruz hem kendi aramız da hem de dışarıdan gelen desteklerle çözmeye çalışıyoruz. Çalışırken bu birliği sağlayamıyorduk ama grev alanında bu birliğin sağlanabildiğini gördük. Süperpak yönetiminin bu ekonomik durumu değerlendirdiğini düşünüyorum açıkçası. Bu süreci işçilere maaş ödemeden geçirme planları yapmış olabilir. Ekonomideki durum da ancak dışa bağımlılığın son bulması ile düzelir. Bizlerin dolar kasalarımız yok ama bu pazarı ve alım gücümüzü etkiliyor. Patronlar zaten  zam yapmıyor bir taraftan da enflasyon yükseliyor. Bu da sefaleti daha da büyütüyor” dedi.

Selülöz-İş sendikası yetkilileri de haklarını alana kadar mücadele etmeye devam edeceklerini belirtiyor ve grev kararlılıkla devam ediyor.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar