Sosyal-İş Leroy Merlin’de grev kararını astı

DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası ile Leroy Merlin Yapı Market arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, yasal süre içerisinde anlaşma sağlanamaması üzerine Sosyal-İş Sendikası grev kararı alarak işyerlerinde ilan etti. Grev kararı ilanı, 18 Eylül’de Leroy Merlin’in Ankara ve Bursa’da bulunan iki mağazasında, sendika üyesi Leroy Merlin çalışanlarının katılımıyla gerçekleştirildi. Leroy Merlin çalışanları ile sendika yetkilileri, […]

DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası ile Leroy Merlin Yapı Market arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, yasal süre içerisinde anlaşma sağlanamaması üzerine Sosyal-İş Sendikası grev kararı alarak işyerlerinde ilan etti. Grev kararı ilanı, 18 Eylül’de Leroy Merlin’in Ankara ve Bursa’da bulunan iki mağazasında, sendika üyesi Leroy Merlin çalışanlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Leroy Merlin çalışanları ile sendika yetkilileri, Leroy Merlin’in Ankara’da bulunan mağazasında bir araya gelerek grev kararını ilan etti. Grev kararı ilanı öncesinde bir basın açıklaması yapılarak sendikanın grev kararı alma nedenleri kamuoyuyla paylaşıldı. Basın açıklamasını, Sosyal-İş Ankara Şube Başkanı Murat Bozbeyoğlu okudu. Leroy Merlin çalışanları, basın açıklaması sırasında sık sık “Sendika hakkımız, grev silahımız”, “İnsanca yaşamak istiyoruz” sloganları attı.

Bursa’da grev ilanı

Leroy Merlin Yapı Market’in Bursa’daki mağazasında da grev kararı ilanı gerçekleştirildi. Sosyal-İş Örgütlenme Daire Başkanı Hüseyin Kaşif ile Sosyal-İş İstanbul Şube Sekreteri Mahsun Turan’ın katıldığı grev kararı ilanına, sendikanın örgütlü olduğu bir diğer işyeri olan Metro Grosmarketlerin Bursa’daki mağazalarında çalışan sendika üyeleri ve DİSK Tekstil Sendikası Şube Başkanı Celal Çam katılarak destek verdi. Bursa’daki etkinlik, Ankara’daki grev kararı ilanı ile aynı anda gerçekleştirilirken, Bursa’da da sendika yetkilileri tarafından basın açıklaması metni okundu. Açıklamayı sendika ve Leroy Merlin çalışanları adına sendikanın İstanbul Şube Sekreteri Mahsun Turan yaptı.

‘Talepler karşılanmazsa grevdeyiz’

Grev kararı ilanı sırasında okunan açıklamasında toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin Nisan ayından bu yana sürdüğü, idari konular ve çalışma koşulları ile ilgili 11 maddede, parasal haklar ile ilgili maddelerin ise tamamında anlaşma sağlanamadığı kaydedildi. Yasal sürenin dolması nedeniyle sendikanın grev kararı aldığına dikkat çekilen açıklamada, anlaşma sağlanamaması halinde 3 Ekim’de grev kararının uygulanacağı vurgulandı.

Açıklamada, işverenin sözleşmenin birinci yılı için yüzde 4,5 ücret artışı önerdiği, sözleşmenin ikinci ve üçüncü yılları için ise herhangi bir teklif getirmediği belirtilirken “Leroy Merlin işçileri, asgari ücretin çok az üzerinde ücret ile yalnızca yol ve yemek yardımı almaktadır. Leroy Merlin’in açılmasından bu yana, Leroy merlin işçileri ücretlerinde iyileştirme beklentisi içindedir” denildi.

Sendikanın işverenle görüşmeye açık olduğu vurgulanan açıklamada “Taleplerimiz haklı ve makul taleplerdir. İşyerinin ve sektörün durumunu ve gerçeklerini biliyoruz. Taleplerimizi de bu gerçekleri göz önünde bulundurarak hazırlıyoruz ve gerektiğinde gözden geçiriyoruz. Ancak anlaşmaya varılabilmesi için adım atma sırası Leroy Merlin işverenindedir. Buradan Leroy Merlin işverenine bir kez daha seslenmek istiyoruz. Çözüm için adım atın, taleplerimize yanıt verin; anlaşma sağlayalayım, toplu iş sözleşmemizi imzalayalım” ifadelerine yer verildi.

Görüşmeler sürüyor

Yasal sürenin dolması nedeniyle grev kararı alınmasına karşın sendika ile Leroy Merlin arasında görüşmeler sürüyor. Sendika ile işveren arasındaki izleyen ilk görüşme, 26 Eylül’de gerçekleştirilecek.

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar