SGBP’den THY grevine destek ziyareti

Sendikal Güç Birliği Platformu 476 gündür direnişte, 126 gündür grevde olan THY işçilerini ziyaret etti.  Saat 14.00’da ‘Yaşasın sınıf dayanışması’, ‘Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır’, ‘THY işçisi kazanacak’ sloganları ile THY Genel Müdürlüğü önündeki grev alanına gelen sendika üyeleri burada bir basın açıklaması yaptı. Katılan sendika üye ve yöneticilerini selamlayarak söze başlayan Hava-iş Sendikası […]

Sendikal Güç Birliği Platformu 476 gündür direnişte, 126 gündür grevde olan THY işçilerini ziyaret etti.  Saat 14.00’da ‘Yaşasın sınıf dayanışması’, ‘Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır’, ‘THY işçisi kazanacak’ sloganları ile THY Genel Müdürlüğü önündeki grev alanına gelen sendika üyeleri burada bir basın açıklaması yaptı.

Katılan sendika üye ve yöneticilerini selamlayarak söze başlayan Hava-iş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, THY’de 1.5 yıla yakın bir süredir süren mücadelenin Türkiye’de özel bir teşkil ettiğini, özel saldırı biçimlerine maruz kaldığını ifade etti.

İşkolunun öneminden söz ettikten sonra Hava-iş Sendikası’nın mücadeleler tarihini anımsatan Ayçin, ‘Değeri ve önemi yadsınamayacak bir süreç yaşıyoruz. 15 aydır süren 305 işçinin direnişi ve 15 Mayıs tarihinde başlatılan grev, birilerinin hoşuna gitmiyor. Bu yüzdendir ki bizi bitirmek isteyenler var. Ancak bizler doğru olanı yapmaya devam edeceğiz’ diye konuştu.

SGBP üyesi sendika yönetici ve üyelerinin ziyaretini çok anlamlı bulduğunu belirten Ayçin, gösterilen dayanışmadan ötürü teşekkür etti.

Ayçin’in ardından söz alan SGBP Dönem Sözcülüğü’nü yürüten Petrol-iş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, bakan tehditlerine dek varan grev kırıcılık metodlarıyla engellenmeye çalışılan THY işçilerinin grevinin bir onur kaynağı olduğunu vurguladı.

Hava-iş Sendikası ve üyelerinin insan üstü bir direniş ruhu taşıdığını belirten Öztaşkın, grevin başladığı tarihten itibaren yaşanan hukuksuzluk ve baskılara rağmen doğru duruşun sergilenmeye devam edilmesinin takdire şayan olduğunu söyledi.

Öztaşkın ‘THY işçileri Türkiye’de grev hakkının ve direnişin sembolü olmuştur. Buradan bir kez daha belirtiyoruz ki tüm gücümüzle bu grev ve direnişin yanında olacağız’ dedi ve dayanışmayı yeni eylem planları ile sürdüreceklerinin mesajını verdi.

Basın açıklamasına Deri-iş Sendikası Genel Başkanı Musa Servi, Petrol-iş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Tek Gıda-iş Sendikası Avrupa Yakası Şube Başkanı Turgay Koç, Tek Gıda-iş İstanbul Şube Başkanı Yunus Durdu, TÜMTİS İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Ersin Türkmen, Belediye-iş Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Mustafa Bal, Petrol-iş Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Reşat Tüysüz, 460 gündür direnişte olan DHL İşçileri ve 36 gündür direnişte olan Punto Deri İşçileri de destek verdi.

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar