SGBP, Toplu İş İlişkileri Yasasına Karşı 16 Ekim’de 1 Saatlik İş Bırakıyor

Sendikal Güç Birliği Platformu mecliste görüşülen 30’dan az işçi çalıştıran işyeri ve işletmelerde sendikal tazminat hakkını gasp eden, kazanılmış hakları ortadan kaldırmaya çalışan yasa tasarısını protesto etmek amacıyla örgütlü olduğu işyerlerinde 16 Ekim Salı günü 13:00’da bir saatlik iş bırakacak.

Sendikal Güç Birliği Platformu meclis gündemindeki Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı ile, 30’dan az işçi çalıştıran işyeri ve işletmelerde sendikal tazminat hakkını gasp eden, kazanılmış hakları ortadan kaldırmaya çalışan yasa tasarısını protesto etmek amacıyla örgütlü olduğu işyerlerinde 16 Ekim Salı günü 13:00’da bir saatlik iş bırakacak. Yasanın mecliste görüşüldüğü günler (Salı ve Çarşamba) saat 13:00’de İstanbul’da Taksim Meydanında ve eş zamanlı olarak Ankara, İzmir, Bursa, Adana ve Gaziantep illerinde oturma eylemi yapacak.

Sendikaları tasfiyeyi amaçlayan bu yasa ile mücadeleci sendikaların toplu sözleşme yetkilerinin gasp edileceği, yandaş-sarı sendikaların yaşama hakkı tanınacağı belirtiliyor. İşkollarını birleştiren ve işkolu barajını sendikaların aşamayacağı bir şekilde ilk yıl için %1, ikinci yıl için %2 ve üçüncü yıl için %3 belirlenen bu yasa ile üç yıl içerisinde toplu sözleşme yetkisine sahip olan sendikaların büyük çoğunluğunun yetkisini kaybedeceği söyleniyor. Tasarı ile grev çadırının kurulması ve sendikaların birbirlerine dayanışma göstermesi yasaklanıyor, 30’dan az işçi çalıştıran işyerlerinde sendikalı olanların işten çıkarılmaları veya baskı görmeleri halinde mahkemede haklarını aramaları engelleniyor, Noter şartı bir süre daha korunarak daha sonra hiçbir yeterli güvenlik alınmadan işverenlerinde ulaşma ihtimalinin olduğu e-devlet sistemine geçilecek, mevcut yasadaki grev yasakları korunuyor.

Anti-demokratik uygulamalara ve sendikaları tasfiyeyi amaçlayan bu yasaya karşı yasaksız, barajsız ve demokratik bir sendika talebiyle Sendikal Güç Birliği Platformu 16 Ekim günü bir saatlik iş bırakıyor.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar