SESSİZLİK ÖLÜM GETİRİR Bir Çığlıkta Gazetecilerden ve Sanatçılardan Geliyor

Kürt siyasi tutukluların başlatmış olduğu Açlık Grevlerinin 50. Gününde kritik aşamaya gelmiştir. Açlık Grevleri nedeniyle  ‘’ Ölüm haberleri yapmak istemiyoruz’’ diyen bir grup gazeteciler, 1 Kasım Perşembe günü Taksim Galatasaray Lisesi önünde 24 saatlik oturma eylemi yapacak.

SESSİZLİK ÖLÜM GETİRİR BİR ÇIĞLIKTA GAZETECİLERDEN GELİYOR

 

Kürt siyasi tutukluların başlatmış olduğu Açlık Grevlerinin 50. Gününde kritik aşamaya gelmiştir. Açlık Grevleri nedeniyle  ‘’ Ölüm haberleri yapmak istemiyoruz’’ diyen bir grup gazeteciler, 1 Kasım Perşembe günü Taksim Galatasaray Lisesi önünde 24 saatlik oturma eylemi  yapacak. Türkiye’deki yabancı basın mensupları, sanatçılar, avukatlarda destek verecek.

710 tutsağın sürdürdüğü ve aralarında 7 gazetecinin de bulunduğu açlık grevi; anadilde savunma hakkının tanınması, anadilde eğitim, Kürt sorununun müzakere yoluyla çözülmesi talepleri ile yapılıyor.

1 Kasım’da yapılacak destek eyleminin çağrısını yayınlıyoruz:

Açlık grevleri 49. gününde. 

İnsanların gün gün ölüme yürümesini daha önce de izlemiş gazeteciler olarak, ölüm haberi yapmak istemiyoruz.

Yanlış anlamayın;
Çağrımız, direnişçilere değil. Amacımız onlara “bırakın, vazgeçin” demek değil.

Çağrımız, direnişçilerin taleplerini yönelttiği yetkililere. Cumhurbaşkanı, başbakan, adalet bakanı, içişleri bakanı… Açlık grevinin durmasının koşullarını yerine getirecek olanlara. Talebimiz bir an önce adım atılmasıdır.

Biz gazeteciler, bu çağrıyı dillendirmek, sesimizi kamuoyuna ve yetkililere duyurmak, “Ölüm haberi yapmak istemiyoruz” demek için 1 Kasım Perşembe’den itibaren bir günlüğüne Galatasaray meydanında açlık grevindeyiz.

Hem gazetecileri hem de ölüm haberi okumak istemeyen herkesi yanımıza bekliyoruz.

1 Kasım Perşembe, Galatasaray meydanı
Eylem saati: Perşembe 19:00/Cuma 21:00
Basın açıklaması: Perşembe 20:00.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar