TBMM’nin hukuk çiğneyen kararı kabul edilemez

Hatay milletvekili Can Atalay’ın milletvekilliği siyasi iktidar oylarıyla hukuk çiğnenerek TBMM’nde düşürüldü.

Anayasal hak ve hukuk çiğnenerek TBMM’de milletvekilliği  düşürülen Hatay halkı tarafından seçilmiş Can Atalay’ın yaptığı açıklamadır:

“Yurttaşlar,

Bu da oldu, bunu da yaptılar.

Anayasa’nın açık; hiçbir kuşkuya yer bırakmayan hükümlerine karşın seçilmiş Hatay milletvekilinin milletvekilliğini “düşürdüler.”

“Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bu suça ortak edilebilmesine üzülüyorum”
Hukuk tanımazlığın, kuralsızlaşmanın bu boyutlara gelmesine yine de şaşırıyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bu suça ortak edilebilmesine onun adına üzülüyorum. Kimin hangi hakkı, hangi yetkiyi nasıl kullanacağının öngörülemediği; kuralsızlığın egemen olduğu bu halin memlekete vereceği zararlardan ülkem adına endişe duyuyorum.

Türkiye, bu kuralsızlık, hukuksuzluk deli gömleğine sığmayacak. Hep beraber göreceğiz…

Peki onlar “bitti” dediler diye ben görevimi yapmaya çalışmaktan geri mi duracağım?

Asla!

“Tam bir hafta sonra 6 Şubat”
Ülkeme, Hatay halkına, yıkılmış bir kentin ortasında oy kullanan insanlara karşı borçluyum. Zor koşullarda olsa da olanaklarımız çok sınırlı olsa da başta Hatay ve deprem bölgesi olmak üzere; halkımızın, emeği ile geçinen yurttaşlarımızın meramına tercüman olmaya çalışacağım.

Eksik ve gediklerimin sorumlusu özgürlüğümü engelleyenlerdir. Başta Hataylılar olmak üzere tüm yurttaşlarımın durumu açıklıkla gördüğüne inanıyorum.

Tam bir hafta sonra 6 Şubat. Yarından itibaren ana gündemimiz budur.

Uygulamaya bulaşmak istemeyenler, kendini dışında tutmak isteyenler varmış… Uygulamayı bir arayış olarak takdim edenler varmış… Milletvekillerinin haklarını korumaktan birinci dereceden sorumlu olan TBMM Başkanı yurt dışına gitmiş…

“Tarihe, Anayasa’nın askıya alınmasına ortak olanlar olarak geçecekler”
Başka biçimde takdim etseler de başka yere baksalar da başka yere gitse de, imzaları olmasa da tarihe Anayasa’nın askıya alınmasına ortak olanlar olarak geçecek.

Saygılarımla yurttaşlarıma duyururum…

Şerafettin Can Atalay Seçilmiş Hatay Milletvekili”

TBMM kararından sonra birçok şehirde ve  ilçelerde kararın protesto edildiği yürüyüşler ve basın açıklaması eylemleri gerçekleştirildi.

Emek.org.tr olarak gezi halk direnişinde kararlılıkla yer alan, halkın birçok sorununda halkın yanında yer alarak hak savunuculuğu yapan Can Atalay’a dayatılan hukuksuzluğu kabul etmiyor, protesto ediyoruz. Mücadelesinde Can Atalay’ın yanındayız.

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar