Sarısülük ailesi, avukatı ve sendikalardan Ethem için basın açıklaması

Ethem Sarısülük’ü başından vurarak öldüren polis Ahmet Şahbaz’ın mahkeme tarafınca verilen tutuksuz yargılanması kararına ilişkin Sarısülük ailesi, avukatlar ve sendikalar Ankara’da bir basın açıklaması düzenledi. Ethem’in avukatı Kazım Bayraktar, AİHM’e gideceklerini belirtti. Ethem Sarısülük’ün avukatı Kazım Bayraktar, mahkemenin verdiği kararla Ethem’in birkez daha öldürüldüğünü belirterek, “Polisi ‘yedirmemek’ için önce kimliğini gizlediler. Daha sonra kamuoyunun baskısı […]

Ethem Sarısülük’ü başından vurarak öldüren polis Ahmet Şahbaz’ın mahkeme tarafınca verilen tutuksuz yargılanması kararına ilişkin Sarısülük ailesi, avukatlar ve sendikalar Ankara’da bir basın açıklaması düzenledi. Ethem’in avukatı Kazım Bayraktar, AİHM’e gideceklerini belirtti.

Ethem Sarısülük’ün avukatı Kazım Bayraktar, mahkemenin verdiği kararla Ethem’in birkez daha öldürüldüğünü belirterek, “Polisi ‘yedirmemek’ için önce kimliğini gizlediler. Daha sonra kamuoyunun baskısı artınca kimliği açıkladılar. Fakat bir hafta savcılık ifade vermesi için çağırmadı. En sonunda bizim haberimiz yokken yargılayıp serbest bıraktılar.” dedi.

Mahkeme kararında otopsi raporunun yer almadığını ifade eden Bayraktar, “Keşif sırasında tespit yapan bilirkişi raporu da yer almıyor. Ayrıca tanıklarımız savcının huzurunda ifade verdiler. Üç tanığın ifadesi de görüntülerle uyuşuyordu” dedi.

Ethem Sarısülük’ün kardeşi İkrar Sarısülük ise adaletin yerin dibine çöktüğünü belirterek Ahmet Şahbaz’ı serbest bırakan zihniyetin de onun gibi katil olduğunu söyledi. Herkesi hukuk mücadelesinde yanlarında olmaya çağırdı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Ankara Tabipleri Odası (ATO), Türk Diş Hekimleri Birliği (TDP), Türk İş Sendikal Güç Birliği Platformu adına konuşan KESK Ankara Şubeler Platformu dönem sözcüsü Mevlüt Çakmak polisin uyguladığı şiddetin “meşrü müdafaa” olarak adlandırılamayacağını söyledi ve ekledi: “Şiddetin gerçek sorumluları, verdikleri hukuku aykırı emirleri uygulayan görevlileri ‘aklayarak’ içinde bulundukları sorumluluktan kurtulabileceklerini zannediyorlarsa, bilmeliler ki yanılıyorlar.”

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar