SANATÇILAR BAKIRKÖY CEZAEVİ ÖNÜNDE: ÖLÜMLERE SEYİRCİ KALMAK İNSANLIK SUÇUDUR

Cezaevlerinde 65. gününde açlık grevine giren tutuklulara müdahale hazırlıkları yapılırken, açlık grevlerinin sesini duyurmak için sanatçılar Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önündeydi. Kardeş Türküler, Pınar Aydınlar, Kazım Öz, Ömer Leventoğlu, Yusuf Çetin, Mehmet Ünal, Çiya, Mizgin, Erdoğan Emir, Taylan Özgür Ölmez, Özgür Fındık ve Yeşim Ustaoğlu’nun da aralarında bulunduğu pek çok sanatçı ve aydın adına açıklamayı Pınar Aydınlar yaptı

sanatcilar-bakirkoy-cezaevi-onunde-1

Cezaevlerinde 65. gününde açlık grevine giren tutuklulara müdahale hazırlıkları yapılırken, açlık grevlerinin sesini duyurmak için sanatçılar Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önündeydi. Kardeş Türküler, Pınar Aydınlar, Kazım Öz, Ömer Leventoğlu, Yusuf Çetin, Mehmet Ünal, Çiya, Mizgin, Erdoğan Emir, Taylan Özgür Ölmez, Özgür Fındık ve Yeşim Ustaoğlu’nun da aralarında bulunduğu pek çok sanatçı ve aydın adına açıklamayı Pınar Aydınlar yaptı.

‘Değerli dostlar, sanatçılar, duyarlı insanlar, vicdan sahibi herkes… Size sesleniyoruz!’ diyerek sözlerine başlayan Aydınlar, hapishanelerden her an ölüm haberi gelecek tedirginliği ile ‘yürek ağızda’ bekledikleri ifade etti.

12 Eylül’de, 7 hapishanede, 13’ü kadın olmak üzere 63 kişinin açlık grevine başlarken talep ettiği hakların çok basit olduğunu belirtti. ‘Bu talepler dünyanın her yerinde doğal insani haklar olarak görülüyor ve can pazarı bir eyleme konu olmasını bile dehşet verici buluyor insanlar.’ şeklinde konuşan Aydınlar, talepleri yerine getirmeyen hükümeti de eleştirdi. ’64 günü geri bırakan bu greve şimdi 10 binlerce kişi katılmış durumda. Hükümet ise bu hakları tanımamak için ayağını diremiş, adeta hapishanelerdekilerin ölümü doğal bulan politik tavrında ısrar ediyor. Tek parti dışında meclisteki partilerin de ölümleri durdurmak için elle tutulur bir gayret içinde olduğunu söylemek neredeyse imkansız.’ diyen Aydınlar, ölüm pahasına dile getirilen taleplerin haklı ve kabul edilebilir olduğunu söyledi.

Aydınlar, insanlık suçuna ortak olmak yerine yaşamdan yana olan herkesi, gücünün yettiğince mücadele etmeye çağırdı ve ‘Eşikte bekleyen ölüm sadece tutukluların ölümü değil aynı zamanda toplumsal vicdanın ölümüdür’ dedi.

Emek.org.tr

sanatcilar-bakirkoy-cezaevi-onunde-2

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar