Punto Deri işçileri direniyor!

Zeytinburnu Punto Deri Fabrikasında çalışan işçiler ile direnişlerinin 109. gününde röportaj yaptık. Sendikalı olmak istedikleri için işten atılan direnişçi işçilerden Ramazan Aygün ile yaptığımız röportajı yayınlıyoruz. Emek org.tr: Yaklaşık 4 aydır burada direniştesiniz. Bu süreci bize özetler misiniz? Deri işçisi Ramazan Aygün: Şimdi 109 günlük sürecin içeride (Fabrika içi kastediliyor) olan bölümü var birde dışarıda […]

Zeytinburnu Punto Deri Fabrikasında çalışan işçiler ile direnişlerinin 109. gününde röportaj yaptık. Sendikalı olmak istedikleri için işten atılan direnişçi işçilerden Ramazan Aygün ile yaptığımız röportajı yayınlıyoruz.

Emek org.tr: Yaklaşık 4 aydır burada direniştesiniz. Bu süreci bize özetler misiniz?

Deri işçisi Ramazan Aygün: Şimdi 109 günlük sürecin içeride (Fabrika içi kastediliyor) olan bölümü var birde dışarıda olan bölümü var. Sendikalı olduğumuz için 08.02.2013 tarihinde iş akdimiz fes edildi. İçerdeki süreç baskıya, işverenin,  ‘Burayı ben kurdum ben yönetirim’, ‘Sendikayı kabul etmem’ gibi söylemlerine dönüştü.  Bunları söyleyen patron,  Deri İşverenleri Sendikasına üyedir. Deri İşverenleri Sendikasının Genel Sekreteri, buradaki işverenlerin danışmanlarıdır aynı zamanda…

Bizlere “İşyerini % 50 küçülteceğim” diyerek işimize son verdiler.  İçerideki süreç hala devam ediyor. Sendikalı olmak isteyen arkadaşlarımıza açıktan para teklif ediliyor. Tabii bunların arasında kabul eden var etmeyen var.  Biz 2 kişi ile başladığımız bu direnişe 109 gündür devam ediyoruz.

-Buradaki direniş, diğer fabrikalarda çalışan işçiler arasında nasıl karşılandı?

– Ramazan Aygün: Direnişimiz diğer fabrikalarda çalışan işçiler arasında olumlu karşılandı. Yalnız % 50 sendika barajından dolayı bu bölgede işçiler sendikalara gizli üye oluyorlar. Biz bu işçilerle bir şekilde dışarıda görüşüyoruz. Bizlere desteklerini ancak dışarıdan verebiliyorlar.

-İşverenden talepleriniz nelerdir?

– Ramazan Aygün: İşverenden tam olarak talebimiz bizi sendikalı bir şekilde tekrardan işe alması, maaşlarımızın bordroya yansıması, yıllık izinlerimizin belli olması ve mesai öncesi çıkış saatlerimizin panolarda asılmasıdır. Yani insanın akşam eve kaçta gideceğinin belli olmaması kadar garip bir şey olabilir mi?

– Bundan sonraki eylem takviminiz nedir?

– Ramazan Aygün: Bu Çarşamba Sırrı Süreyya Önder’in bir ziyareti olacak. Basın açıklaması yapılacak. Perşembe günü uluslararası deri işverenlerinin fuarı olacak. Fuarın olduğu gün bir eylem yapacağız. Cuma günü de ayrıca dayanışma gecemiz var. Cumartesi ve Pazar günü ise burada defileler olacak o günde burada akşam geç saatlere kadar bekleyeceğiz. Bu ülkede hukukun olmadığını yasaların işverenden yana yapıldığını artık biliyoruz.

– Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Ramazan Aygün: Bizim mücadelemize destek veren tüm emek dostlarına teşekkür ediyoruz. Buralara kadar gelip direnişimize destek verdiğiniz için de ayrıca size teşekkür ediyoruz.

– Emek.org.tr olarak biz teşekkür ediyor, mücadelenizde başarılar diliyoruz.

[sws_blue_box box_size=”500″]

punto-deri-eylemPunto Deri işçileri Deri ve Kürk Fuarı’nda eylemdeydi

21-22-23 Kasım günlerinde CNR Fuarında gerçekleşecek Deri ve Kürk Fuarı’nın birinci gününde işten çıkarılan Punto Deri işçileri eylemdeydi.

Devamı için tıklayın.

[/sws_blue_box]

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar