Polis Yüksekova’da iki Kürt gencini katletti

Dün Yüksekova’da gerilla mezarlarının polislerce yakılması ve tahrip edilmesini protesto eden yurtsever gençlere,  polis hiçbir uyarıda bulunmadan,  gaz bombası, tazyikli su ve plastik mermi ve gerçek mermilerle saldırdı. Polis, çıkan olaylarda  sanayi işçisi amca yeğen Veysel İşbilir ve Reşit İşbilir’i silahla vurarak katletti. Aylardır Yüksekova’da polisler çeşitli keyfi nedenlerle halka dönük saldırılarda bulunuyordu. Bundan 5 gün […]

Dün Yüksekova’da gerilla mezarlarının polislerce yakılması ve tahrip edilmesini protesto eden yurtsever gençlere,  polis hiçbir uyarıda bulunmadan,  gaz bombası, tazyikli su ve plastik mermi ve gerçek mermilerle saldırdı. Polis, çıkan olaylarda  sanayi işçisi amca yeğen Veysel İşbilir ve Reşit İşbilir’i silahla vurarak katletti.

Aylardır Yüksekova’da polisler çeşitli keyfi nedenlerle halka dönük saldırılarda bulunuyordu. Bundan 5 gün önce yine polislerin zırhlı araçlarla gelip 8 HPG gerillasının mezarını tahrip etmesi üzerine halk tepkisini sokaklarda gösterdi.

gevere-direnis

Bölgedeki demokratik kurumlar ve  aileler dün mezarlıkta bir araya gelerek yaşanan bu olayı, çözüm sürecinin devlet eliyle baltalanması olarak gördüklerini ifade ettiler.

Mezarlıktaki basın açıklamasından sonra, Oslo Oteline doğru yürüyüşe geçen kitle burada da açıklama yaparak mezarların kendi kutsalları olduğunu belirtti. Polis açıklamanın bitiminde hiçbir uyarıda bulunmadan kitleye gaz bombası, tazyikli su ve plastik mermilerle saldırdı. Çatışmaların Şemdinli, Güngür ve Kışla mahallerine yayıldığı olaylarda sanayi işçileri Veysel İşbilir ve Reşit İşbilir polis tarafından vurularak katletildi.

Özel harekat polisleri hastaneyi bastı

islerler

Olaylardan sonra Veysel İşbilir ve Reşit İşbilir’in kaldırıldığı hastaneye yakınları geldi. Yakınlarının gergin bekleyişleri sırasında Özel Harekat Polisleri hastaneyi basıp, camları kırarak aileleri tartakladı. Hastaneye çok sayıda gaz bombası atıldı. Birçok hasta ve hasta yakını polislerin attığı gazlardan etkilendi. Ailelerin gergin bekleyişleri ise  akşama kadar devam etti.

Valilikten iki saat sonra açıklama

Yüksekova Haber’in haberine göre olayın yaşanmasının ardından ilk resmi açıklamasını yapan Hakkari Valiliği ‘olayların başlamasından bir saat sonra eylemcilerin ’8-9 uzun namlulu silahla değişik mevkilerden TOMA araçlarına ateş etmeye başladıklarını’ iddia ederek, zırhlı araçlarda zarar oluşunca polis özel hareket timlerinin devreye sokulduğunu açıkladı.

Hakkari Valiliği açıklamasında polisle çatışmaya girdiğini iddia ettiği Veysel İşbilir (34) ve Mehmet Reşit İşbilir’in (32) hayatlarını kaybettiğini söylerken ‘kamu kuruluşlarınca düzenleme yapılan veya tahrip edilen herhangi bir mezarlık bulunmamaktadır’ açıklamasında bulundu.

HDK’den İstanbul Galatasaray Lisesi önüne çağrı

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Meclisi ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü Gever’de (Yüksekova) sanayi işçisi Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir’in polis tarafından katledilmesini protesto etmek için 07 Aralık Cumartesi günü saat 16.00’da herkesi Galatasaray Lisesi önüne çağırıyor.

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar