Peru’da Maden Projesine Halk Direniyor

Peru´da su kaynaklarını ve doğayı yok edecek Conga Maden Projesi´ni protesto eden halka polis saldırdı. Çatışmalarda üç kişi yaşamını yitirdi

   Peru´da su kaynaklarını ve doğayı yok edecek Conga Maden Projesi´ni protesto eden halka polis saldırdı. Çatışmalarda üç kişi yaşamını yitirdi
 
   ABD merkezli Newmont şirketi tarafından Peru´nun Celendin kentine yapılmak istenen ve Latin Amerika kıtasının en büyük altın madeni olması düşünülen Conda Maden Projesi için halk yeniden ayaklandı. Denizden 3700 metre yükseklikte kurularak dağlardaki göllerin sularını rezervuarlara suları akıtacak proje için, halk sokaklara çıktı.

   Göllerden gelen yer altı sularını tarım ve hayvan otlaklarını sulamada kullanan bölge halkı, su kaynaklarının yok edileceğini ve doğal yaşamın tahrip edileceğini söyleyerek Celendin merkezinde kitlesel bir eylem gerçekleştirdi. Şirketin yaratacağı iş istihdamının, doğa ve yaşam alanlarından daha önemli olamayacağını söyleyen halk, projeye destek verdiğini açıklayan belediye başkanını protesto etmek için belediye binasına yürüdü.

   Polis barikatlarını aşan halk, belediye başkanlığını kısa süre işgal etti, ancak polisin saldırısı gecikmedi. Polisin gaz bombası ve plastik mermi kullandığı çatışmalarda 3 kişi yaşamını yitirdi, onlarca kişi yaralandı.

   Halk, polisin plastik mermi ile birlikte gerçek mermi kullandığını söyledi. İçişleri Bakanlığı ise iddiayı yalanladı ve ölümlerin biber gazından olabileceğini öne sürdü.

Direniş ilk değil
   Peru´da 2011 Aralık´ında Cajamara bölgesinde kurulmak istenen altın madenine karşı protestolar düzenlenmiş, proje iptal edilmişti. Cajamara´dan kısa bir süre sonra, 2012 başında ise Celendin bölgesine yapılmak istenen proje hayata geçirilmek istenmiş, büyük çatışmalar yaşanmıştı. Olayların ardından Newmont şirketi çalışmalarını durdurmak zorunda kalmıştı. Peru Başbakanı Oscar Valdes de olağanüstü hal ilan etmiş, bölge halkının eylem yapmasını yasaklamıştı.

Kaynak: LatinBilgi.net

peru2-2012-07-05

peru3-2012-07-05

peru4-2012-07-05

peru5-2012-07-05

peru6-2012-07-05

peru1-2012-07-05

İlgini çekebilecek diğer içerikler