Pegasus ve İSG A.Ş’nin Yaptığı Hileler Açığa Çıkarıldı

İstanbul Sabiha Gökçen Hava Limanında, İSG AŞ ve PEGASUS Havacılık Şirketi’nin kirli oyunlarında ki amaç:   Sendikalaşmayı ve sendika hakkını yok etmek.   İşverenlerin sendikayı zayıflatmak için oynadığı oyun açığa çıkarıldı.   Kaynak: HAVA-İŞ Sendikası sitesinden alınmıştır. “ İSG Yer Hizmetleri A.Ş’de İş Sözleşmesi Fesihlerinin “Kanuna Karşı Hile” Olduğu Yargı Tarafından Belirlendi.   İSG Yer Hizmetleri […]

İstanbul Sabiha Gökçen Hava Limanında, İSG AŞ ve PEGASUS Havacılık

Şirketi’nin kirli oyunlarında ki amaç:

 

Sendikalaşmayı ve sendika hakkını yok etmek.

 

İşverenlerin sendikayı zayıflatmak için oynadığı oyun açığa çıkarıldı.

 

Kaynak: HAVA-İŞ Sendikası sitesinden alınmıştır.

“ İSG Yer Hizmetleri A.Ş’de İş Sözleşmesi Fesihlerinin “Kanuna Karşı Hile” Olduğu Yargı Tarafından Belirlendi.

 

İSG Yer Hizmetleri A.Ş Firmasının Sendikasızlaştırma hilesi yargıda tespit edildi. 208 İSG Yer Hizmetleri A.Ş işçisi sendikal nedenlerle işten çıkarıldığı için işe iade davasını kazandı. İşveren işe iadeyi sağlamaz ise1 yıllık brüt ücreti tutarı sendikal tazminat, 4 aylık ücret ve diğer haklarını ödeyecek.
3 Kasım 2011 tarihinde yaklaşık 2,5 yıllık bir sendikal mücadele süreci neticesinde 1. Dönem toplu iş sözleşmesini imzaladığımız Fenerbahçe Kulübü başkan yardımcısı Nihat Özdemir’in sahibi olduğu Limak Holdinge bağlı İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Yer Hizmetleri A.Ş firmasında tüm havayolu ve diğer firma patronları ortak planlı bir işlemle toplu iş sözleşmesini işlevsiz bırakmak ve 700’e yakın çalışanı ekmeğinden etmek için yeni bir saldırı başlatmışlardı.
İSG’den yer hizmeti alan ve ISG’nin en önemli müşterisi olan Pegasus Havayolunun 5 yıllık olarak yapılan yer hizmetleri alım sözleşmesini bitmesine 1,5 yıl kalmasına rağmen sözde tek taraflı fesih etmesi, böylelikle, iş hacminin daraldığı bahanesi ile İSG işverenince toplu işçi çıkarma prosedürü uygulanması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvuru yapılmıştı.
ISG ile Pegasus Havayolu arasında yapılan hizmet alım sözleşme feshinin tam bir oyun hile ve muvazaa olduğu ortaya çıktı.  Bilirkişi raporu bahse konu sözleşmenin feshine imkan tanımak amacıyla kanunun dolanıldığı aynı anlama gelmek üzere kanuna karşı hile yapıldığı …….feshin esas olarak sendikal nedenle gerçekleştirildiği….tespit edildi. Kartal İş 1. 3. ve 4. İş Mahkemelerinde görülen davalarda ilk safhada 208 işçinin işe iadesine karar verildi.
  2012-10-10  “

 

 

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar