PARİS’TE PROVOKASYON SUİKASTI

Dünya kenti Paris’in göbeğinde üç Kürt siyasetçi susturucu takılmış silahlarla katledildi. Katledilenler arasında PKK kurucu üyesi ve Almanya sorumlusu Sakine Cansız da bulunuyor. Paris’te bir araya gelen binlerce kişi Türkiye’ye tepki gösterirken, Fransa’ya da cinayeti işleyenleri ortaya çıkarma çağrısında bulundu. Cenazelerin Türkiye’ye getirilmesi bekleniyor.

paris-pkk

Dünya kenti Paris’in göbeğinde üç Kürt siyasetçi susturucu takılmış silahlarla katledildi. Katledilenler arasında PKK kurucu üyesi ve Almanya sorumlusu Sakine Cansız da bulunuyor. Paris’te bir araya gelen binlerce kişi Türkiye’ye tepki gösterirken, Fransa’ya da cinayeti işleyenleri ortaya çıkarma çağrısında bulundu. Cenazelerin Türkiye’ye getirilmesi bekleniyor.

Dün akşam saatlerinde Paris’te üç Kürt kadın siyasetçinin vahşice katledilmesine karşı bugün Paris’te yapılan eyleme binlerce kişi katıldı. Cenazelerin Türkiye’ye gönderileceği ifade edildi.

Perşembe günü öğleden sonra Paris’te Gar de Nord (Kuzey İstasyonu) yakınlarında bulunan Kürdistan Enformasyon Bürosu’na giren kimliği belirsiz kişi ya da kişiler PKK’nin kurucuları arasında yer alan Sakine Cansız’ı, Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Paris Temsilcisi Fidan Doğan’ı ve büroda ziyaretçi olarak bulunan Leyla Sönmez’i büyük bir olasılıkla susturucu takılı silahlarla katletti.

Kadınlardan uzun süre haber alamayan Paris’teki diğer KNK yetkilileri, gece geç saatlerde büroya gittiklerinde dış kapıda kan izlerini fark etti. Bunun üzerine kapıyı kırarak içeriye giren yetkililer üç kadını katledilmiş olarak yerde buldu.

Katledilenler arasında yer alan Sakine Cansız, PKK’nin kurucuları arasında yer almakla birlikte, son olarak Almanya sorumlusu olarak çalışmalarını sürdürüyordu. KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan ise daha çok Kürtlerin hakları ve talepleri konusunda Fransa’da diplomatik faaliyetler yürütüyordu.

MÜZAKERE SÜRECİNE YÖNELİK SALDIRI

Avrupa ülkelerinde yaşayan Kürtler arasında büyük bir infial yaratan Paris’teki cinayetin kim ya da kimler tarafından işlenmiş olabileceği konusundaki belirsizlik ise sürüyor. Cinayetin, Abdullah Öcalan ile Türkiye arasında görüşmelerin başladığı döneme denk gelmesi, görüşmeleri provoke etmeye yönelik bir hamle olabileceği şeklinde değerlendiriliyor. KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar, cinayet sonrasında yaptığı açıklamada “Saldırı, İmralı ile yapılan görüşmelere karşı yapılmıştır. Barış sürecine karşı çıkan karanlık güçler tarafından yapıldı” dedi. Aydar, cinayetin Türkiye’deki derin devletle bağlantılı olabileceğini de sözlerine ekledi.

AVRUPA KÜRTLERİ PARİS’E AKIN ETTİ

Cinayetin duyulması üzerine Avrupa ülkelerinde yaşayan binlerce Kürt bu sabah Paris’e doğru harekete geçti. Kürdistan Enfermasyon Bürosu önünde bir araya gelen göstericiler, cinayeti işleyenlerin kimler olduğunun açıklığa kavuşturulması talebinde bulundu. Atılan sloganlarda daha çok Türkiye’ye yönelik tepkiler öne çıktı.

Yürüyüşte bir konuşma yapan  Zübeyir Aydar, saldırıyı Kürt halkına yapılmış bir saldırı olarak nitelendirerek Kürt halkının da siyasetçileri buna cevap verecek şekilde sahiplenmesini istedi. “Tolhildan-İntikam” yazılı büyük pankartın ardında toplanan binlerce kişi “Şehid Namirin” “Katil Türkiye” sloganlarını atarak saldırının bir an önce aydınlatılmasını istedi. Yürüyüşte ayrıca, Fransa’ya katilleri ortaya çıkarma çağrısı yapıldı.

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Zübeyir Aydar ve KONGRA GEL Başkanı Remzi Kartal’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda Kürt siyasetçi ve kurum temsilcisi olay yerinde hazır bulundu.

FRANSA AYDINLATACAK MI?

Cinayetin yapıldığı bölgenin Paris’in en işlek yerlerinden biri olması nedeniyle, cinayetleri işleyenlerin bölgedeki kameralara takılmış olabileceği ifade ediliyor. Fransa’daki Kürt kurumları ve siyasetçileri tarafından yapılan açıklamalarda ise, başta Kürt Enformasyon Bürosu olmak üzere pek çok Kürt kurumu ve siyasetçisinin Fransa istihbaratı ve polisi tarafından yakından takip edildiği, bunun Fransa’da Kürt siyasetçilere karşı açılan davalarda görüldüğünü ifade ederek, izlenen bir kurumda cinayetin işlenmesinin kuşkulu bir durum olduğuna dikkat çekiyor.

Hatırlanacağı gibi, Fransa daha önce PKK’nin para kaynaklarını kurutma adına geniş kapsamlı bir operasyon düzenlemiş, aralarında PKK Avrupa Sorumlusu Rıza Altun’un da olduğu pek çok kişiyi gözaltına alarak yargılamıştı. Yargılama sırasında devletin güvenlik birimlerinin Kürt siyasetçileri nasıl takip ettiği ayrıntılı bir şekilde ortaya çıkmıştı.

Cinayetten sonra olay yerine giden Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls, cinayeti “dayanılmaz” olarak nitelendirirken, kimlerin işlediğini açığa çıkaracaklarını ifade etti.

France Info radyo kanalına konuşan Valls, cinayetlerle ilgili yorum yapmanın şu an için erken olduğunu belirterek, “Bırakalım yetkililer gerekli soruşturmalarını tamamlasın” dedi.


FRANSA CUMHURBAŞKANI: SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris’teki suikastla ilgili yaptığı açıklamada, “Dehşet verici bir olay” diyerek soruşturma başlatıldığını belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris’te Kürt kadın siyasetçileri Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in katledilmesine ilişkin açıklamada bulundu. Hollande, “Öldürülen üç kişiden biri sık sık bizimle görüşmeye geldiği için hem benim hem de birçok siyasi aktörün tanıdığı bir isim” dedi. La Tresne kentindeki havacılık merkezini ziyareti sırasında gazetecilere konuşan Hollande, “Dehşet verici bir olay. Öldürülen üç kişiden biri sık sık bizimle görüşmeye geldiği için hem benim hem de birçok siyasi aktörün tanıdığı bir isim. Şimdilik soruşturma başlatıldı. Olayın nedenlerini ve faillerini bilmemiz için sanırım en doğrusu beklemek” dedi.


CENAZELER TÜRKİYE’YE GÖNDERİLECEK

Bugün cinayetin işlendiği bürodan alınan üç Kürt siyasetçinin cesedinin adli soruşturma tamamlandıktan sonra Türkiye’ye gönderileceği ifade ediliyor. KNK temsilcileri tarafından verilen bilgiye göre, adli soruşturma tamamlandıktan sonra kitlesel bir cenaze töreni de düzenlenecek. (Köln/EVRENSEL)


GÜLTAN KIŞANAK: BARIŞIN ÖNÜNE KURULMUŞ BİR TUZAKTIR – http://evrensel.net/news.php?id=45955

SAKİNE CANSIZ’IN AMCASI HÜSEYİN YILDIRIM: TÜM TÜRKİYE TEPKİ GÖSTERMELİ –http://evrensel.net/news.php?id=45957


ERDOĞAN: OLAYIN AYDINLANMASINI BEKLEMEK LAZIM

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, suikasti Senegal’de değerlendirdi. Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ile düzenlediği ortak basın toplantısında soruları cevaplayan Erdoğan, şunları söyledi: “Olayın önce aydınlanmasını beklemek lazım. Aydınlanmasını beklemeden hemen bir yorumun içerisine girmek yanlış olur. Bu, bir iç hesaplaşma olabilir. Teröre karşı bizim vermiş olduğumuz bir mücadele var. Bir mesafe almak istiyoruz. Fakat bunu arzu etmeyenler de var. Bunlar tarafından da böyle provokatif ve çaplı bir girişim de olabilir. Bundan dolayı yine de sabırlı olup, aydınlanmasını beklemekte çok fayda var diye düşünüyorum. Biz terörle mücadeleye yönelik iyi niyetli adımlarımızı atmaya devam edeceğiz. Ta ki netice alana kadar.”

ARINÇ: BU VAHŞETİ TELİN EDİYORUM

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 3 kadın siyasetçinin sualsiz sorgusuz öldürülmesinden üzüntü duyduğunu dile getirdi. Arınç, “Yargısız infazla böylesine bir vahşeti telin ediyorum. Gerçekten üzüntü duydum. Bu olayın Türkiye’de böyle bir sürecin başlamasıyla ilgisi var mı bilgi sahibi değilim” dedi. “Türkiye’de yeni başlayan süreci hem içeride hem dışarıda etkilemeye yönelik girişim olur mu derseniz bu da bir ihtimaldir” diyen Arınç, “Gerçekten bu yaşanan olaydan üzüntü duydum” dedi.

ÇELİK CİNAYETLERİ PKK’YE YIKMAYA ÇALIŞTI

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, suikaste ilişkin bir yandan ellerinde kesin bilgi olmadığını belirtirken, diğer yandan da katliamı PKK’ye yıkmaya çalıştı.

Çelik, “Saldırı ile ilgili net bilgiler yok. Yapılış şekline bakılırsa bu PKK’nin kendi içindeki iç hesaplaşması gibi görünüyor. Fransız hükümetinin baskını değil. Faili meçhul kimseler tarafından yapılan bir saldırıdır. Arkasından ne çıkacağını göreceğiz” dedi. Bu süreçte benzer olayların artabileceğini söyleyen Çelik, “Türkiye’de ne zaman bu silahlar sussun aşaması gündeme gelirse, bu yönde bir irade ortaya çıkarsa ardından buna benzer olaylar oluyor. Hakkari’de de benzer olay olacaktı” iddiasında bulundu. Kamuoyunun yüzde 95’inin Kürt sorununun çözümünden yana olduğunu belirten Çelik, konuşmasının devamında BDP’yi hedef aldı. Çelik, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın grup konuşmasının olumlu olmadığını ileri sürerken, “BDP bize hep İmralı’yı adres gösterdi. Şimdi Öcalan ile görüşme başladı bu sefer de buna yetmez diyorlar. Şu gelsin bu gelsin diyorlar. Bu tavır hoş değil. Biz Öcalan veya BDP ile oturup ‘Kürtler adına ne istiyorsunuz’ diye sormayız. Çünkü bunlar Kürtlerin sözcüsü değil. Kürtlerin önemli bir kesimi AKP’ye oy veriyor. Vatandaşların haklarını pazarlık konusu yapmıyoruz. Bu aklımızdan bile geçmez” dedi.


KCK: SALDIRI TÜRK GLADYOSUNUN İŞİ

KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, PKK kurucu kadrolarından Sakine Cansız, KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ve Gençlik Hareketi üyesi Leyla Söylemez’in öldürülmesine ilişkin açıklama yaptı. “Saldırıdan uluslararası arka planı olan Türk Gladyosunu sorumludur” denilen açıklamada, AKP’li Çelik’in ve medyanın “iç hesaplaşma” şeklindeki söylem ve haberlerini “hedef şaşırtmak” olarak nitelendirdi.

‘AKP HEDEF ŞAŞIRTMAYA ÇALIŞIYOR’

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in “iç hesaplaşma” şeklindeki açıklamalarına da değinen KCK, “Türk devlet ve hükümet yetkililerinin, yine yandaş basın-yayın çevrelerinin ilk saatten itibaren büyük bir panik içerisinde, arsızca ve çirkince bir üslupla katliamı hareketimize, yani Kürtlere yıkma alçaklığını göstermesi, hedef şaşırtmaktan başka bir şey değildir” dedi.

‘OLAY HER YÖNÜYLE AÇIĞA ÇIKARILMALI’

KCK, İmralı ile başlayan görüşme sürecinin kimler tarafından sabote edilmek istendiğinin belli olduğunu belirterek, Lice’de 10 gerillanın katledildiğini hatırlattı. Olayın tüm boyutuyla aydınlatılmasını isteyen KCK, şu çağrıyı yaptı: “Tüm ulusal ve uluslararası, demokratik, vicdan sahibi ve barıştan yana olan kesimleri Türk devletinin ve Türk basınının bu hunharca katliamın üstünü örtmek için geliştirdiği büyük çarpıtma ve saygısızlığa karşı sessiz kalmamaya ve gerçeklerin açığa çıkması için ağırlığını ortaya koymaya çağırıyoruz. Fransa Devleti’ni Paris’in orta yerinde işlenen bu alçakça cinayeti hiçbir tereddüde kapılmadan açığa çıkarmaya çağırıyoruz. Bu olayın açığa çıkarılmamasının, Fransa hükümetini ve Avrupa hukukunu gölge ve töhmet altında bırakacağını özellikle vurgulamak istiyoruz.” “Bu olay, halkımıza ve hareketimize karşı şimdiye kadar işlenen cinayetlerin uluslararası boyuta taşınmasıdır” diyen KCK, “Bu nedenle ülke içerisinde ve ülke dışında tüm halkımız ve demokratik-yurtsever çevreler Sakine, Fidan ve Leyla arkadaşlara sahip çıkmalıdır. Tüm halkımızı değerli şehitlerimize sahip çıkmaya, bu alçakça katliamı protesto etmeye ve olayın peşini bırakmamaya, açığa çıkarılması için kitlesel gücünü ortaya koymaya çağırıyoruz” dedi.


BDP: NEFRETLE KINIYORUZ

BDP, Paris’te Kürt Enformasyon bürosunda bulunan kadın siyasetçiler Sakine Cansız, KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan ile Leyla Söylemez’in katledilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

BDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak imzası ile yayınlanan açıklamada, “Dün akşam saatlerinde Fransa’nın başkenti Paris’te Kürt Enformasyon bürosunda bulunan Kürt kadın siyasetçiler; Sakine Cansız, KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ile Leyla Söylemez’in vahşice katledilmiş olmasını nefretle kınıyoruz. Bütün Kürt halkına başsağlığı diliyoruz. Fransa hükümetinin bu katliamı hiç bir tereddüde yer bırakmayacak şekilde derhal aydınlatmasını bekliyoruz. Paris’in en işlek bölgesinde alenen işlenen bu suikastların üstünün örtülemeyeceğinin bilinmesini istiyoruz. Dünyanın her yerinde Kürde sadece ölümü reva görenler bilmelidir ki, halkımızın özgürlüğünün bedeli ne olursa olsun bunu ödemekten çekinmeyeceğiz. Hayatını halkının geleceğine adamış bu üç değerli Kürt kadın siyasetçinin anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. Kadın özgürlük mücadelesinin de neferleri olan arkadaşlarımızın katillerinin gizlenmemesi, cinayetin üstünün örtülmemesi için halkımızı bulunduğu her yerde protesto gösterileriyle bu katliamı lanetlemeye ve Kürt halkının şehitlerini sahiplenmeye çağırıyoruz” denildi.


FARC’TAN KINAMA MESAJI

FARC Barış Delegasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada da “Üç yoldaşımız Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in dün Paris’in merkezinde katledildiği haberiyle sarsıldık” denildi. Açıklamada, “Yoldaşlarımıza yönelik saldırının, halkların bağımsızlıklarının düşmanı çevreler tarafından yapıldığına kesin gözüyle bakılan bu kriminal saldırıyı şiddetle kınıyoruz” denildi. FARC Barış Delegasyonu, “PKK’li yoldaşlarımızla dayanışma duygularımızı iletiyoruz” dedi.

İSVEÇ SOL PARTİSİ’NDEN KINAMA

İsveç Sol Partisi de yayınladığı bir açıklama ile suikastı kınadı. “Bugün Kürt halkı için acı bir gündür” diye başlayan açıklamada, Cansız, Doğan ve Söylemez’in Paris’te katledilmesi sürecine dikkat çekildi. Açıklamada, “Bu cinayetler Kürt lideri Sayın Abdullah Öcalan ile görüşmelerin gerçekleştiği bir süreçte gerçekleşmiş olması ayrıca dikkat çekicidir. Ve bu görüşmelere karşı bir provokasyondur. Avrupa sözde barışçıl ve güvenlikli bir alan olarak görülmektedir” denildi. Açıklamada, Fransız devletinden cinayeti işleyenlerin bir an önce açığa çıkarılması ve yargılanması talep edildi. Açıklamada Kürt halkına da başsağlığı dilendi. Kürt kadın siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in Paris’te katledilmesine ilişkin bir açıklama yayınlayan Avrupa Sol Partisi de, 12 Ocak’ta Paris Gare de l’Est’te yapılacak yürüyüşe katılacaklarını açıkladı.


FEHİM IŞIK: CANSIZ’IN HEDEF ALINMASI TESADÜF DEĞİL

Gazetemiz yazarı Fehim Işık yaptığı açıklamada Sakine Cansız ile şahsen tanıştığını ve kendisini yakından takip ettiğini ifade etti. Cansız ile 1993 yılında Federal Kürdistan’ın başkenti Hewler’de görüştüklerini anlatan Işık, “Siyasetçi olarak yakından takip ettiğim Sakine Cansız, 12 Eylül sonrasında zindan direnişinin en önemli aktörlerinden biriydi. PKK saflarında mücadele yürüttükten sonra Avrupa’da bu mücadelesini sürdüren biriydi. Herkes tarafından sevilen sayılan bir kadroydu. Hedef alınması tamamen süreci sabote etmeye dönüktür. Bu tür görüşmelerin olduğu dönemlerde süreci baltalayıcı bu tür gelişmeler hep olmuştur” dedi.

‘SÜRECİ BALTALAMAYA DÖNÜK’

Cansız’ın hedef seçilmesinin tesadüf olmadığını belirten Işık, şöyle konuştu: “Çünkü hareketin en önemli kadrolarından biriydi. Diplomasi faaliyeti konusunda yetkin birinin hem de Paris gibi bir yerde hedef alınması, süreci baltalamaya dönük bir saldırı olduğunun göstergesi. Bildiğim kadarı ile Oslo görüşmeleri sürecinde aktif olarak yer alan kadrolardan biriydi.”

MEDYAYA TEPKİ

Burjuva medyanın suikastın hemen ardından daha cenazeler dahi bürodan çıkarılmadan “PKK içi infaz” iddiasında bulunmasını değerlendiren Işık, basının hedef şaşırtma ve nemalanma amacında olduğuna dikkat çekti. Işık, “Bu tür hamleler bilindik hamlelerdir. Sürekli savaş dilini kullanan basın, söz konusu Kürtler olduğunda bu tutumlarını daha da belirginleştirmekten çekinmiyor” dedi.

Bu suikastların ardından beklentisini dile getiren Işık, provokasyon niteliğindeki saldırının Kürt sorununun, demokratik, adil ve barışçıl yönlerden çözümü önünde engel olmaması gerektiğini söyledi ve ekledi: “Umarım bu suikastlar süreci tersine çevirmez ve taraflar dirayetli davranarak çözüm yönündeki ısrarlarını sürdürürler. Tabii Paris’te 3 Kürt siyasetçinin katledilmesi kamuoyunda dikkat çekti. Öte yandan da Kürdistan’da Kürt çocukları katledilmeye devam ediyor.”(İstanbul/DİHA)


DİDF: VAHŞİ CİNAYETİN FAİLLERİ BULUNSUN

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), Paris’teki suikastı kınayarak, katillerin amacının müzakere ve barış sürecini engellemek olduğuna dikkat çekti.  

Merkezi Köln’de bulunan DİDF tarafından suikastla ilgili olarak yapılan açıklamada şöyle denildi: “Paris’te bulunan Kürt Enformasyon Bürosu’nda Kürt kadın siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in haince katledilmesini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Bu vahşice cinayeti nefretle kınıyoruz” denildi.  

Cinayetin işlendiği dönemin dikkat çekici olduğuna dikkat çeken DİDF, “Türkiye’de devlet ile PKK lideri Abdullah Öcalan arasında başlayan ve kamuoyuna açıklanan görüşmelerin olumlu bir hava yarattığı bir ortamda üç kadın siyasetçinin katledilmesi elbette tesadüf değildir. Bu cinayetin arkasında Kürtlerin bir ulus olarak tanınmasını istemeyen, barıştan değil çatışma ve savaştan yana olan güçler olduğu sır değildir. Bu açık olduğu halde, kimi politikacıların cinayetin bir iç hesaplaşma olduğu biçimindeki açıklamalar, kafaları karıştırmaya yönelik bir girişimdir” denildi.  

DİDF tarafından yapılan açıklamada devamla şöyle denildi: “Bütün Kürt halkına, kadınlarına başsağlığı diliyoruz. Fransa Hükümeti’nden, bu vahşi saldırıyı acilen ve ciddi bir biçimde soruşturup kamuoyuna açıklamasını bekliyoruz.”   Açıklamada ayrıca, “bu saldırı hangi odaklardan planın, kimler eliyle gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin,  Kürt halkının barışa, demokrasiye ve özgürlüğe olan susamışlığını yok edemeyecek; Türk ve Kürt halkının demokratik ve barışçı temelde kardeşliğini sağlama yönündeki çabaları engelleyemeyecektir” denildi. (Köln/EVRENSEL)


FOTOĞRAFLAR: DİHA, DENİZ UZTOPAL, ÖZGE ALTUN

Haber: Evrensel – Yücel Özdemir

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar