Özak Tekstil İşçileri Yalnız Değildir!

Özak tekstil direnişinde işçiler haklıdır. İşten atılan işçiler geri alınsın ve bu süreçteki tüm hakları verilsin…

ÖZAK TEKSTİL işçi direnişi 23. gününde kararlılıkla devam ediyor.

 Tekstil işkolunda son on yılda en az 364 işçi çalışırken hayatını kaybetti!

Sadece işçilerin ve sendikanın direnişi değil, AKP iktidarı, vali  ve jandarma desteğini alan ÖZAK patronu da işçi haklarını tanımamakta ısrar ediyor. Emek kamuoyu Özak direnişinde işçilerin yanında yer alıyor.

Ülkenin birçok kentinde  devrimci demokrat ve sosyalist güçler de bu direnişe destek eylemleri yapıyor.

İşçiler gözaltı, TOMA saldırılarına rağmen kararlılıkla mücadelesini sürdürüyor.

İSİG Meclisi ÖZAK Tekstil işçi direnişiyle dayanışma amacıyla tekstil sektöründe ki iş cinayetlerini raporunda açıkladı.

Raporda şunlara yer verildi:

“Özak Tekstil Şanlıurfa’nın en büyük işletmesi, ‘İSO ikinci 500’ listesinde yer alıyor ve Levi’s başta olmak üzere çok sayıda ünlü marka için üretim yapıyor. İşte bu ‘çok kazanan’ firmanın, Özak Tekstil’in işçileri 23 gündür direnişte.

Peki neden?
Şanlıurfa’da yaklaşık 700 işçinin çalıştığı Özak Tekstil’de 500 işçi, haklarını aramadığı gerekçesiyle (ücret, yemek, servis vd.), Hak-İş’e bağlı Öz-İplik-İş sendikasından istifa ederek bağımsız BirTek-Sen’e üye oldu.

Bunun üzerine patron ve eski sendikanın baskısıyla işçiler istifa ettirilmeye çalışıldı, bir kadın işçi işten çıkarıldı, işçiler iş durdurdu, patron jandarmayı çağırarak işçileri dışarı çıkarmak istedi ve direniş başlamış oldu.
İlerleyen günlerde sendika yönetici ve uzmanları, işçiler jandarma tarafından defalarca coplanarak, biber gazı ve tazyikli su sıkılarak gözaltına alındı.

Valilik, şehrin genelinde eylem yasağı getirdi. Fabrikanın olduğu sokağa giriş yasaklandı. İşçilere (özellikle kadınlara) baskı, tehdit ve mobbing uygulandı.

Yeni işçi alım ilanları yayınlandı.

İşçiler, bekledikleri OSB’deki camiden müftü tarafından çıkarılmak istendi ve cami kapısına kilit vuruldu. Yani fiilen ‘işçilere karşı bir OHAL ilan edildi’…

Bu süreçte işçiler fabrikada üretimi tamamen durdururken gerek fabrika önünde gerek Rabia meydanında direnişlerine devam ettiler.

Türkiye’nin birçok şehrinde ve Almanya’da Özak Tekstil işçileri ile dayanışma eylemleri gerçekleştirildi. Direniş sürüyor…

ÖZAK tekstilde şu haklı talepler karşılanmalıdır:

* Sendikaya üye olmak ve üye olacağı sendikayı seçmek işçilerin evrensel ve anayasal bir hakkıdır.
*İşçilerin üye olacağı sendikayı seçmeleri noktasında yapılan baskılara son verilsin. Fabrikada çoğunluğu sağlayan sendika BirTek-Sen tanınsın…
* İşten atılan işçiler geri alınsın ve bu süreçteki tüm hakları verilsin…
* Başta Vali olmak üzere işçilere karşı haksız kararlar veren ve uygulamalarda bulunan tüm kamu görevlileri hakkında adli ve idari soruşturma başlatılsın…

…   …

Tekstil sektöründe çalışırken ölen işçiler, ‘iş cinayetleri’ kapsamında değerlendiren İSİG  Meclisi, gelen iş cinayetleri bilgilerini şöyle paylaştı:

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar