Ostim-İvedik davasında ihmal ve denetimsizlikler dinlendi

2011’de Ostim ve İvedik’te ard arda meydana gelen patlamaların davasında 18’inci duruşma görüldü. Duruşmada mahkeme heyeti patlamalarda hayatını kaybedenlerin ailelerin avukatlarının bilirkişi raporuna daha önce yaptıkları itirazları haklı bularak yeni bilirkişi heyeti atanmasına karar verdi. Dava sürecinde daha önce haklarında “kovuşturmaya yer olmadığı” kararı verilen 9 sanığa dair ailelerin avukatlarının itirazlarını değerlendiren Sincan Ağır Ceza […]

2011’de Ostim ve İvedik’te ard arda meydana gelen patlamaların davasında 18’inci duruşma görüldü. Duruşmada mahkeme heyeti patlamalarda hayatını kaybedenlerin ailelerin avukatlarının bilirkişi raporuna daha önce yaptıkları itirazları haklı bularak yeni bilirkişi heyeti atanmasına karar verdi.

Dava sürecinde daha önce haklarında “kovuşturmaya yer olmadığı” kararı verilen 9 sanığa dair ailelerin avukatlarının itirazlarını değerlendiren Sincan Ağır Ceza Mahkemesi itirazları haklı bulmuştu.

Bu duruşmada 9 sanığın ifadeleri alındı. Sanıkların ifadelerinde iş ve işçi güvenliği ve sağlığı eğitimlerinin verilmediği bir kez daha açığa çıktı.

Gaz şirketinin tüpleri kontrol etmediği, gaz şirketinden tüp temin eden Özkanlar ve Metsan şirketlerinin de gelen tüplerin depolanmasına ve vize kağıtlarına dair herhangi biçimde yasal mevzuat hükümlerine uymadığı anlaşıldı. Ayrıca bütün bu süreçlerde gerek gaz şirketinin gerekse kullanıcıların yasal mevzuat gereğine uygun olarak herhangi bir kamu kurumu tarafından denetlenmediği görüldü.

Sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilerek duruşma 27 Aralık 2013’e ertelendi.

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar