Ortadoğu halklarının düşmanı “Beyrut Kasabı” Şaron öldü

Ülkemizde de “Beyrut Kasabı” ismiyle tanınan Eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron, sekiz yıldır tedavi gördüğü hastanede bugün öldü. Ariel Şaron’un 85 yıllık ömrünün yaklaşık 60 yılı, Arap halkları üzerinde özellikle de Filistin halkı üzerinde terör, katliam ve baskı politikaları uygulamakla geçmiştir. Şaron, yaptıklarıyla “tesçilli katil” diye Ortadoğu ezilen halklarının bilincine kazınmıştır. Şaron, Ortadoğu Halklarına zulmeden ve […]

Ülkemizde de “Beyrut Kasabı” ismiyle tanınan Eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron, sekiz yıldır tedavi gördüğü hastanede bugün öldü.

Ariel Şaron’un 85 yıllık ömrünün yaklaşık 60 yılı, Arap halkları üzerinde özellikle de Filistin halkı üzerinde terör, katliam ve baskı politikaları uygulamakla geçmiştir.

Şaron, yaptıklarıyla “tesçilli katil” diye Ortadoğu ezilen halklarının bilincine kazınmıştır.

Şaron, Ortadoğu Halklarına zulmeden ve kan döken katliamcı biridir. Emperyalist bölge politikalarının işbirlikçisi ve yürütücüsü bir halk düşmanıdır.

O, Filistin topraklarının işgali ve Filistin halkının katledilmesinden, insanlık dışı koşullarda yaşatılmasından sorumlu İsrail yöneticilerinden biridir.

Şaron,1982 tarihinde Lübnan’daki Sabra ve Şatilla’da bulunan sivil Filistin Kamplarına yönelik gerçekleşen saldırıların ve katliamların düzenleyicisi olarak tarihe geçmiş ve “Beyrut Kasabı” lakabıyla ünlenmiştir.

3500’den fazla Filistinli’nin hayatını kaybettiği bu olayda, 1800 Filistinli kayıptır.

Tarihe “Sabra ve Şatilla Katliamı” olarak geçen saldırıyı araştırmak amacıyla İsrail hükümeti tarafından kurulan Kahan Komisyonu’nda suçlu bulunan Şaron, yargılama sonucu bakanlık görevinden alındı. 1990-92 yılları arasında Yerleşim Bakanlığı yapan Şaron, bu süreçte 1967 savaşında İsrail’in işgal ettiği Batı Şeria ve Gazze’yi yerleşime açtı.

Şaron’un, 2000 yılında çok kalabalık polis korumasıyla Kudüs’te Mesci-i Aksa’ya girmesi, 2. İntifada’nın başlamasına neden olmuştu.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar