OKİTEKS’DE DİRENİŞ BİTTİ, İŞÇİLERİN HAK KAYBI ÇOK

OKİTEKS’de direniş bitti, işçilerinin hak kayıpları çok oldu.İşverenle görüşmeler sonucu yapılan anlaşmayı, sendika “buruk zafer” diye açıkladı.

okiteks

OKİTEKS’de direniş bitti, İşçilerinin Hak Kayıpları çok oldu. İşverenle görüşmeler sonucu yapılan anlaşmayı, sendika “buruk zafer” diye açıkladı.

– KAZANILMIŞ KIDEM TAZMİNATI HAKKININ YARISI GASP EDİLDİ!

OKİTEKS AŞ de sürdürülen direniş, İşveren ve sendika görüşmeleri sonucunda anlaşmayla sonuçlandı. Bu anlaşmayla işçiler hak kayıpları ve en önemlisi de kazanılmış kıdem tazminatı hakkının yarısını kaybetti.

Bursa Demirtaş’ta bulunan tekstil fabrikası el değiştirince işçiler işlerinden olmuş ve kazanılmış haklarının hiçbirini alamaz duruma düşmüştü. TEKSİF Demirtaş şubesi ve işçiler, direniş çadırı kurarak haklarının verilmesini ve işsizlik sorununa çözüm bulunmasını talep etmişlerdi.

2012 Mayıs ayından bu yana 200 işçinin haklarını elde etme mücadelesini verdiği direniş sonunda bitirildi. Asıl işveren-şirketle yapılan görüşmeler, kısmi ödemeler yapılması gibi bir noktada sonuçlandı.

Sendikanın açıklamasına göre işçinin kazanılmış hakkı olan kıdem tazminatlarının yarısı alınabildi.

Kıdem tazminatlarının diğer yarısı ve birçok sosyal kazanılmış hakkın da gasp edildiği açıklamalarda yer almaktadır.

İşçilerin ve TEKSİF sendikasının kazanılmış hakların bu şekilde gasp edilmesine ses çıkarmadığı, sendika şube başkanının açıklamalarından anlaşılmaktadır.

Emek kamuoyunda, direnişin bu şekilde bitirilerek hak kaybıyla sonuçlanması ise üzüntü yaratmıştır.

Eemek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar