Öğrenciler Özgürlük İçin Yürüdü

Sadullah Ergin’in cezaevlerinde 31 Ocak 2012 tarihi itibariyle 2 bin 824 öğrenci ve bunların 1778’inin tutuklu, 1046’sının ise hükümlü öğrenci olduğunu açıklamasına bir tepki de Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifinden geldi.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in geçtiğimiz günlerde  tutuklu ve hükümlü lise-üniversite öğrencilerinin sayısı ile ilgili Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in cevaplaması talebiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesine cevabı itiraf niteliğinde olmuştu. Sadullah Ergin’in cezaevlerinde 31 Ocak 2012 tarihi itibariyle 2 bin 824 öğrenci ve bunların 1778’inin tutuklu, 1046’sının ise hükümlü öğrenci olduğunu açıklamasına bir tepki de Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifinden geldi.

Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi tarafından Taksim Meydanında yapılan açıklamada ‘’Yıllardır tutuklu ve hükümlü öğrencilerin gerçek rakamlarını saklamaya çalışanlar, söyledikleri yalanlarla kamuoyunun aklını karıştırmaya uğraşanlar ,bu yalanları olduğu gibi kabul etmeyip arkasını araştırmakta ısrar edenler sayesinde, artan baskılar sayesinde, gerçekleri itiraf etmek zorunda kaldılar.’’ denildi. Meclis çatısında dahi yalanların söylendiğinin vurgulandığı açıklamada hükümet yetkililerinin kamuoyuna doğru bilgi vermediğinin, yanıltıldığının altı çizildi.

11 Mart 2012 tarihinde Sadullah Ergin’in cevaplaması için verilen soru önergesine ilişkin, Ergin’in  ‘’Ceza İnfaz Kurumlarında örgün yüksek öğretim kurumlarına devam eden öğrenci sayısı 209’dur.TMK kapsamında yargılananların sayısı ise 22’dir. Öğrenciliği devam ederken tutuklananların işlediği suçlar sırasıyla terör, cinsel suçlar, adam öldürme , uyuşturucu , yağma-gasp , hırsızlık , yaralama ,sahtecilik , adam öldürmeye teşebbüs,dolandırıcılıktır.’’ Şeklinde verdiği cevaba dikkat çekilen açıklamada ‘’Adalet Bakanlığının en son yayınladığı rakamlar 31 Ocak itibariyle tutuklu ve hükümlüleri içermektedir. Önerge 31 Ocak’tan sonra verilmiştir. Dolayısıyla, AKP’li milletvekilleri ve bakanlar gözümüzün içine baka baka yalan söylemişlerdir. Bunu biz söylemiyoruz, yazdıkları söyledikleri ortada’’ denildi.

Siyasi tutuklu öğrencilerin kayıtsız ve şartsız, ivedilikli olarak serbest bırakılmasının, hüküm alan öğrencilerin hükümlerinin bozulmasının talep edildiği açıklamada ,kamuoyunu yanıltmaya dönük tüm yalanları ifşa etmeye devam edileceği belirtildi.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler