ÖĞRENCİ VE AKADEMİSYENLER: ‘AÇLIK GREVLERİNE SESSİZ KALMAYIN’

Eğitim-Sen 6 No’lu Üniversiteler Şubesi, Hapiste Sağlık Girişimi, GIT Türkiye, Öğrencime Dokunma Kampanyası, Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi ve Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği bugün 17.30’da Galatasaray Meydanı’nda açlık grevlerine ilişkin oturma eylemi yaptı. Koray Çalışkan ve Özgür Mumcu’nun

ogrenci-ve-akademisyenler-aclik-grevlerine-seyirci-kalmayin-2 

Eğitim-Sen 6 No’lu Üniversiteler Şubesi, Hapiste Sağlık Girişimi, GIT Türkiye, Öğrencime Dokunma Kampanyası, Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi ve Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği bugün 17.30’da Galatasaray Meydanı’nda açlık grevlerine ilişkin oturma eylemi yaptı. Koray Çalışkan ve Özgür Mumcu’nun da aralarında olduğu birçok gazeteci ve araştırma görevlisinin katıldığı oturma eyleminde katılımcılar adına basın açıklamasını Özgür Mumcu yaptı.

12 Eylül’den bu yana cezaevlerinde devam eden, 700’e yakın Kürt siyasi hükümlü ve tutuklunun katıldığı süresiz dönüşümsüz açlık grevlerinin ölüm oruçlarına dönüştüğünün belirtildiği açıklamada grevdekilerin bir kısmının üniversite öğrencisi olduğunun altı çizildi.

51.günde pek çok tutsağın sağlık durumlarının kritik olmasına karşın açlık grevlerinin yok sayıldığı, ölümleri engellemek adına hiçbir somut adımın atılmadığı ve açlık grevlerinin görmezden gelindiğinin ortada olduğu ifade eden Mumcu, başbakanın ‘Aç kalan yok, herkes herşeyi yiyor, ölüm orucunda olan sadece bir kişi var’ sözlerini hatırlattı.

‘ Bu ülke tarihinde daha öncede farklı gruplar, farklı zamanlarda ve farklı gerekçelerle açlık grevine başvurdu. 1980 sonrasında bu yola başvurulmasının nedeni, diğer eylem biçimlerinin yasaklanmış olmasıydı. 2000 yılında çok sayıda siyasi hükümlü ve tutuklu tarafından başlatılan açlık grevleri ve bunlara karşı zorla yapılan müdahaleler sonunda çok sayıda insanın öldüğünü, yüzlerce kişinin sakatlıklarla hayatına devam etmek zorunda kaldıklarını unutmamak ve aynı felaketin yeniden yaşanmaması için gereğini yapmak hepimizin sorumluluğudur.’ diyen Mumcu herkesi bu sorun karşısında adım atmaya, tecride, ölümlere karşı çıkmaya çağırdı.

Emek.org.tr

ogrenci-ve-akademisyenler-aclik-grevlerine-seyirci-kalmayin-3

ogrenci-ve-akademisyenler-aclik-grevlerine-seyirci-kalmayin-4

ogrenci-ve-akademisyenler-aclik-grevlerine-seyirci-kalmayin-5

 

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar