ODTÜ öğrencileri ve 100. Yıl Mahallesi halkı barikatlarla geceyi aydınlattı

ODTÜ öğrencileri ve 100. Yıl Mahallesi halkı, ODTÜ’nün içerisinden geçen ve hukuksuz bir şekilde yapılan yol projesine karşı, iki koldan şantiye alanına yürümek istedi; polis gaz bombası, plastik mermi ve tazyikli su ile saldırdı. Çatışmalar gece boyunca sürdü. ODTÜ öğrencileri saat 17:00’dan itibaren 5. Yurt önünde buluşarak yerleşke içerisinde yürüyüş yaptı. ODTÜ’lüler tüm yurtları gezerek […]

ODTÜ öğrencileri ve 100. Yıl Mahallesi halkı, ODTÜ’nün içerisinden geçen ve hukuksuz bir şekilde yapılan yol projesine karşı, iki koldan şantiye alanına yürümek istedi; polis gaz bombası, plastik mermi ve tazyikli su ile saldırdı. Çatışmalar gece boyunca sürdü.

ODTÜ öğrencileri saat 17:00’dan itibaren 5. Yurt önünde buluşarak yerleşke içerisinde yürüyüş yaptı. ODTÜ’lüler tüm yurtları gezerek öğrencileri eyleme davet etti. 100. Yıl Halkı ise şantiye alanına yürümek üzere Migros önünde bir  araya geldi.

Kısa bir yürüyüşün ardından polis şiddetle üniversite öğrencilerine saldırdı. Öğrenciler ise havai fişek, sapan ve taşlarla polisin saldırılarına yanıt verdi.  Yaklaşık 3,5 süren çatışmalarda polis orantısız şiddet kullandı, polisin helikopterlerden ses bombası attığı gözlemlendi.

ODTÜ A4 ve A2 kapısında yoğunlaşan çatışmalarda bir kadın öğrenci kriz geçirdi. Yaralı öğrenciye ODTÜ İlkyardım Topluluğu tarafından ilk tıbbi müdahale yapıldı.

Yollarda barikatlar kuran ODTÜ öğrencileri ve 100. Yıl Mahallesi halkı yaklaşık 23:00’a kadar direnişi sürdürdü. Geceyi ise barikatlarda yanan ateşler aydınlattı.

Öğrenciler yarın yeniden 17.00’da 5. yurt önünde buluşmak üzere dağıldılar.

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar