ODTÜ’DE DİRENİŞ

Tarihinde direnişlere sıkça rastlanılan ODTÜ’de, Recep Tayyip Erdoğan’ın gelişi de protesto edildi. Göktürk uydusunun uzaya gönderilişini TÜBİTAK’ın ODTÜ yerleşkesi içerisindeki Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nde izlemek üzere ODTÜ’ye gelen Erdoğan’ı, 3000 bin polis koruma altına alırken, öğrencilerin protesto etme hakkı her zaman olduğu gibi çevik kuvvet ekiplerince sert bir biçimde engellenmeye çalışıldı.

ODTÜ Direniş

 Tarihinde direnişlere sıkça rastlanılan ODTÜ’de, Recep Tayyip Erdoğan’ın gelişi de protesto edildi. Göktürk uydusunun uzaya gönderilişini TÜBİTAK’ın  yerleşkesi içerisindeki Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nde izlemek üzere ODTÜ’ye gelen Erdoğan’ı, 3000 bin polis koruma altına alırken, öğrencilerin protesto etme hakkı her zaman olduğu gibi çevik kuvvet ekiplerince sert bir biçimde engellenmeye çalışıldı.

Erdoğan’ın üniversiteye geleceğinin açıklanmasının ardından Erdoğan’ı üniversitelerinde istemediğini belirten öğrenciler, ziyaret günü de Fizik bölümü kantininde birleşip, Göktürk uydusunun uzaya gönderileceği TÜBİTAK‘a doğru yürüyüşe geçmek istedi. Polis TOMA ve yoğun gazlarla müdahale ederken, birçok öğrenci yaralandı.

ODTÜ’DE ERDOĞAN GÖZALTILARI İLK DEĞİL

Yoğun önlemler altında ziyaret gerçekleştiren Tayyip Erdoğan’ın ODTÜ’ye gelişi ve protesto edilmesi ilk değil. 15 Aralık 2010’da Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu toplantısı için gizlice ODTÜ’ye gelen başbakanı, binlerce öğrenci gerçekleştirdikleri yürüyüş ile protesto etmiş ve polisin sert müdahalesi ile karşılaşmıştı. Yürüyüşe polis saldırısı yine gözaltı ile sonuçlanmış, 20 ODTÜ öğrencisi gözaltına alınmıştı.

‘TAYYİP DEFOL ÜNİVERSİTELER BİZİMDİR’

15.30’da Fizik bölümü kantininden ‘Bilimi Satan Emperyalist Savaş Çığırtkanı Tayyip ODTÜ’den Defol’ pankartı arkasında yürüyüşe geçen öğrenciler sık sık, ‘AKP defol üniversiteler bizimdir’, ‘AKP’den hesabı gençlik soracak’, ‘Tayyip ODTÜ’den defol’ sloganları attı.

Yürüyüşe geçildikten kısa bir süre sonra gaz bombardımanına tutulan öğrenciler, üniversitede yeniden bir araya gelerek geç saatlere kadar ODTÜ’yü terk etmedi. Yoğun gaz sonucu sağlık problemi yaşayan öğrencilerin şu sıralarda yakın hastane ve polikliniklerde tedavisi sürerken, bir öğrencinin başından yaralı ve bilincinin kapalı olduğu bildirildi.

8’e yakın TOMA ile öğrencilere müdahale edilirken, polis öğrencilerin üzerine TOMA’ları sürünce öğrenciler ezilme tehlikesi yaşadı. Ormanlık alanda gaz ve ses bombaları yangın çıkmasına neden oldu. ODTÜ’de yoğun saldırıya direnişle cevap veren öğrenciler, geç saatlere kadar Erdoğan’ı üniversitelerinden göndermek için mücadele etti. Erdoğan’ın 19.00 sularında üniversiteden özel harekat polisleri eşliğinde ODTÜ’den ayrılışı sırasında polis öğrencilere yeni bir saldırı daha düzenledi.

22.00’da ODTÜ rektörü ile görüşen öğrenciler, ‘Biz sabahtan beri gaz yerken siz neredeydiniz? ÖGB’nin, polisin üniversitenin işi ne?’ diye sordu. Amfide rektörle öğrencilerin görüşmesine, akademisyenler de katılarak öğrencilere destek oldu. Her protesto gösterisi sonrası öğrencilere soruşturma açılmasına ilişkin sorulan soruya ‘alilik tarafından soruşturma talebi gelirse soruşturma açmama gibi bir ihtimalimiz yok ama gelmezse biz kendi inisiyatifimizle soruşturma açmayacağız’ şeklinde cevap verdi.

Emek.org.tr

ODTÜ Direniş

ODTÜ Direniş

ODTÜ Direniş

odtu-direnis-4

ODTÜ Direniş

ODTÜ Direniş

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar