NATO ÜSSÜNE YÜRÜYÜŞ COŞKU VE KARARLILIKLA YAPILDI

İzmir’de Emek ve Özgürlük Cephesi, BDSP, Alınteri, DHF, Devrimci Hareket, Kaldıraç, TKP 1920 ve İzmir Hareket Tiyatrosu  tarafından oluşturulan  “ Emperyalist İşgal ve Savaş Karşıtı Girişim” bir süredir  devam ettirdiği çağrı eylemleri ile hazırlığını yaptığı 2 Aralık NATO yürüyüşünü coşku ve kararlılıkla gerçekleştirdi.

izmir natoya yürüdü

İzmir’de Emek ve Özgürlük Cephesi, BDSP, Alınteri, DHF, Devrimci Hareket, Kaldıraç, TKP 1920 ve İzmir Hareket Tiyatrosu  tarafından oluşturulan  “ Emperyalist İşgal ve Savaş Karşıtı Girişim” bir süredir  devam ettirdiği çağrı eylemleri ile hazırlığını yaptığı 2 Aralık NATO yürüyüşünü coşku ve kararlılıkla gerçekleştirdi.

Yürüyüş, Saat 18.00’da Şirinyer Tansaş önünde “Katil Emperyalizm Ortadoğu’dan defol! Suriye ve Filistin Halkları Yalnız Değildir” yazılı ortak pankartın açılması ve meşalelerin yakılması ile başladı. Bir süre Tansaş önünde ajitasyon konuşmaları ile neden NATO’ya yüründüğü ve  Ortadoğu’da yaşanan karışıklıkların arkasında emperyalistlerin Ortadoğu’daki çıkar ilişkilerinin yattığı çevrede izleyenlere anlatıldı. Yapılan konuşma sloganlara çevreden eylemi izleyenlerinde alkışlarla müdahil olduğu gözlendi.

Yapılan konuşmaların ardından “Katil ABD, Ortadoğu’dan Defol”, “Katil NATO, Ortadoğu’dan Defol”, “Emperyalistler, İşbirlikçiler, 6.Filoyu Unutmayın”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği, “Yaşasın  Devrimci Dayanışma”, “Biji Biratiya Gelan” sloganları ile yürüyüşe geçildi. Polisin engelleme çabalarının boşa düşürülmesi ile Buca’nın ana caddelerinden olan M. Akif caddesi fiili olarak tek yönlü şekilde trafiğe kapatıldı ve yaklaşık 1 km mesafe sloganlar ve ajitasyon konuşmaları ile yüründü. Özellikle çevre evlerden izleyenler ve araçları ile  geçenlerin  destekleri yürüyüş boyunca devam etti.

NATO önüne gelinmesiyle bileşen dahili kurumlar adına ortak basın açıklaması okundu. Nato İzmir Kara Kuvvetleri Komutanı Frederich Ben Hodges’in açılış öncesi konuşmalarına ve NATO’nun 3. Evre olarak belirlediği bu sürecin neyi amaçladığını vurgulanan basın açıklamasında Bu üssün kuruluşu bize neyi anlatıyor? NATO İzmir Kara Kuvvetleri Komutanı Frederich Ben Hodges açılıştan önce düzenlediği basın toplantısında şunları söylüyor: TC.’nin sınır bölgesine yerleştirilmesi planlanan Patriot füze sistemlerinin kullanılıp kullnılmamasına Kuzey Atlantik Konseyi karar verecektir diyor Hodges. Bu üssün Türkiye’de kurulmasının tesadüf olmadığını, bu karardan büyük memnuniyet duyduklarını ve bugün 50 olan personel sayısının, önümüzdeki yıl içerisinde 350’yi bulabileceğini söylüyor. Soruyoruz: Neden? Nato’nun Avrupayı komünizmin saldırılarından korumak için kurulduğunu, ikinci aşamada küresel güvenliği korumak adına varlığını sürdürdüğünü, İzmir’de bu üssün kurulmasının ise NATO’nun 3. aşaması olduğunu söylüyor. Bakın 3. aşamada amaçları neymiş: Siber taarruzlar, terörist saldırılar ve yerleri, kimliği belli olmayan düşmanların ellerindeki kitle imha silahlarına ve NATO’ya karşı yıkıcı eylemlere karşı mücadele vermek! Soruyoruz şimdi: Kimdir bu “kimliği belli olmayan” düşmanlar? Kimlikleri belli değilse nasıl düşman oluyorlar? O kimyasal silahlar hangileridir? Yoksa bugün Suriye’de, dün Irak’ta olduğu gibi siz kimi işaret ederseniz o düşman, kimyasal silahlar nerede derseniz orada mı?’ dendi.

Emperyalistlere ve işbirlikçilere seslenilen basın açıklamasında ‘Şimdi buradan onlara bir kez daha haykırıyoruz: Sizin kurduğunuz bu kanlı planları biz halklar bozacağız. Siz sindirmeye çalıştıkça daha çok çıkacağız sokaklara. Siz savaş senaryolarınızla bizi birbirimize kışkırtmaya çalıştıkça, biz size bileneceğiz. Yaptıklarınızın hiçbirini unutmadık, unutmayacağız. Siz de unutmayın: Emperyalistler, İşbirlikçiler, 6. Filo’yu Unutmayın!” dendi.

Eyleme Partizan, HDK, ESP ve Anarşistler destek verdi.

Emek.org.tr

izmir natoya yürüdü

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar