Metalde Toplu İş Sözleşmesi: ücretler %24, sosyal ödemeler %35 arttı

DİSK-Birleşik Metal İşçileri Sendikası (BMİS) ile metal sektörü patronlarına ait Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) arasında yürütülen ve 2 bin 500 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri dün sona erdi. Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nın (BMİS) örgütlü olduğu ABB Elektrik, Grid Solutions, Schneider Enerji ve Schneider Elektrik fabrikalarını kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden anlaşma sağlandı. BMİS’ten […]

DİSK-Birleşik Metal İşçileri Sendikası (BMİS) ile metal sektörü patronlarına ait Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) arasında yürütülen ve 2 bin 500 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri dün sona erdi.

Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nın (BMİS) örgütlü olduğu ABB Elektrik, Grid Solutions, Schneider Enerji ve Schneider Elektrik fabrikalarını kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden anlaşma sağlandı.

BMİS’ten yapılan açıklamaya göre ilk altı ay için patronlardan yüzde 24’lük zam alındı. Bu oran ortalama net 800 TL’ye denk geldi. İkinci ve dördüncü altı aylarda enflasyon oranında artış sağlanırken, üçüncü altı ayda enflasyon artı 2 puan artış sağlanmış oldu.

BMİS, sosyal ödeme ve ödeneklerde de önemli bir artış sağladıklarını açıkladı. Sosyal ödeme ve ödeneklerdeki artış yüzde 35 oranına ulaştı. Sosyal ödeme ve ödeneklerin ikinci yıl artış oranı ise enflasyon artı 2 puan şeklinde gerçekleşti.

“Bu sözleşme bugüne kadar Türkiye’de yapılan en iyi sözleşmelerden birisidir.”

Sendika tarafından yapılan açıklamada:

“Bu dönem yapılan toplu iş sözleşmesi ile bazı yeni haklar da elde edildi. Toplu sözleşme ile bazı işyerleri için prim alınırken, tüm işyerlerine yönelik her yıl için net 300 TL’lik alışveriş çeki de alındı.

Bu sözleşme bugüne kadar Türkiye’de yapılan en iyi sözleşmelerden birisidir. Bu tarihsel kazanım Sendikası ile birlikte hareket eden, disiplinli ve kararlı bir şekilde mücadele eden metal işçilerinin kazanımıdır.” Denildi.

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar