Mart ayında en az 108 işçi yaşamını yitirdi

İSİG meclisi 2019 Mart ayında iş cinayetlerini açıklarken, bir aydan beri hakları için direnişte olan Silivri-Kale Kayışları fabrikasında işçileri ziyaret ederek, burada yaşanan işçi sağlığı sorunlarına ve olumsuz çalışma yaşamına dikkat çekti. Mart ayında 108 iş cinayeti: Mart ayında en az 108 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. İş cinayetlerinde yaşamını kaybedenlerin 5’i çocuk, 4’ü kadın […]

İSİG meclisi 2019 Mart ayında iş cinayetlerini açıklarken, bir aydan beri hakları için direnişte olan Silivri-Kale Kayışları fabrikasında işçileri ziyaret ederek, burada yaşanan işçi sağlığı sorunlarına ve olumsuz çalışma yaşamına dikkat çekti.

Mart ayında 108 iş cinayeti: Mart ayında en az 108 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. İş cinayetlerinde yaşamını kaybedenlerin 5’i çocuk, 4’ü kadın ve 11’i göçmen işçidir.

İSİG raporuna göre Türkiye’de 2019 yılının ilk üç ayında en az 392 emekçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

Rapora çocuk işçi ve göçmen işçi ölümlerine dikkat çekildi. Çocuk işçi cinayetlerinin 4’ü tarımda ve 1’i inşaatta gerçekleşti. Mülteci/göçmen işçilerin 7’si Afganistanlı, 2’si Suriyeli ve 2’si Türkmenistanlıydı.

Ölümler en çok inşaat, tarım, taşımacılık, belediye/genel işler, ticaret/büro, madencilik, kimya ve enerji işkollarında gerçekleşti. Bu ay tarımda ölenlerin en az yüzde 32’si ücretli olduğu açıklandı.

Özellikle kalp krizlerindeki artışın uzun, yoğun ve fazla çalışma sonucu meydana geldiği belirtildi. En fazla ölüm nedeni ezilme/göçük, trafik/servis kazası, yüksekten düşme ve kalp krizi oldu.

İSİG raporunda işçilerin örgütlenme ihtiyacına ve sendikalı çalışmaya vurgu yapıldı.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar