LÜLEBURGAZ SOKAKLARINDA EMEKÇİLERİN AYAK SESLERİ

Sendikal Güç Birliği Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen emek ve demokrasi güçleri Lüleburgaz’da taşerona ve kuralsız, güvencesiz çalışmaya karşı kitlesel bir eylem gerçekleştirdi.

[widgetkit id=21]
Sendikal Güç Birliği Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen emek ve demokrasi güçleri Lüleburgaz’da taşerona ve kuralsız, güvencesiz çalışmaya karşı kitlesel bir eylem gerçekleştirdi.

Saat 11:00’da Hükümet Konağı önünde ülkenin dört bir yanından gelen işçi ve emekçiler Lüleburgaz’da buluştu. Sendikalardan meslek örgütlerine, gençlik gruplarından derneklere kadar birçok kurumun katıldığı eylemde taşeron sistemine karşı mücadele çağrısı vardı.

AKP iktidarı, son dönemde taşeronlaşmayı yaygınlaştırması ve yasa yoluyla önünü açması nedeniyle sendikalar tarafından eleştiriliyordu. Son dönemde taşerona karşı gelişen tepkinin bir ayağı da Sendikal Güç Birliği Platformu’ndan oluşturuldu.

Yol boyunca ‘Taşeron öldürür’, ‘Taşeronda çalışmak ölüm demektir’, ‘Taşeron işçiliğe son’, ‘Susma haykır, taşerona başkaldır’ sloganları yükseldi. … Meydanına gelindiğinde yaklaşık 8 bin işçi ve emekçi ile birlikte etkinlik başladı.

Mitingte ilk olarak SGBP Kadın Komisyonu adına konuşma yapan Neslihan Taşoluk Nakaş, AKP iktidarının ‘analar baş tacımızdır’ sözüne atıfta bulunarak kadınlara esnek ve güvencesiz çalışmanın dayatıldığını belirtti. Kadınları ikinci sınıf vatandaş olarak gören zihniyeti eleştiren Nakaş, Türk-iş yönetimini de kadın politikasından yoksun oldukları için eleştirdi.

Nakaş’ın ardından konuşma yapan SGBP Dönem sözcüsü Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş, cumhuriyet tarihinin en emek düşmanı iktidarı ile karşı karşıya kalındığını söyledi. Çalışanların, işçilerin hükümetin gözünde en ufak bir değeri olmadığını ifade eden Çetintaş, ‘’Hükümet işçileri duymuyor. Yalnızca sermayeye hizmet ediyor. Patronlar ‘kıdem tazminatı sırtımıza yük’ diyor, AKP ‘yükü kaldıralım’ diyor. Patronlar taşeronu daha çok yaygınlaştırmak istiyor, AKP taşeron düzenlemesi yapıyor’ diye konuştu.

Etkinlik halaylar ve türküler eşliğinde son buldu.

Mitinge SGBP üyesi Hava-iş, Kristal-iş, Tek Gıda-iş, TGS, TÜMTİS, Deri-iş, Tez Koop-iş, Belediye-iş, Petrol-iş, Basın-iş’in yanı sıra DİSK, KESK, Yol-iş, Eğitim-iş, ÖDP, TKP, EMEP, SDP, MB, CHP, TKP 1920, İP, DİP, Emek ve Özgürlük Cephesi, İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi, Taşeron İşçileri Dayanışma Derneği,Şeker-iş, Genel Maden-iş ve TEKSİF de katılarak destek verdi.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar