Kıbrıs’ta faşistler zam eylemine engel olacaklarmış!

Kıbrıs’ta ismi daha önce hiç duyulmamış Hizmet-Sen isimli bir grup yaptığı çağrı ile 6 Aralık Cuma akşamı sendika ve demokratik kitle örgütlenin CTP-BG  ve DP-UG hükümetinin %30′a kadar varan elektrik zammına karşı düzenleyeceği yürüyüşe engel olacağını duyurdu. “Yürüyüşe izin vermeyeceğiz”  Hizmet-Sen’den yapılan açıklamada TC Elçiliği önünde eylem yapan sendika ve demokratik kitle örgütleri ile partiler […]

Kıbrıs’ta ismi daha önce hiç duyulmamış Hizmet-Sen isimli bir grup yaptığı çağrı ile 6 Aralık Cuma akşamı sendika ve demokratik kitle örgütlenin CTP-BG  ve DP-UG hükümetinin %30′a kadar varan elektrik zammına karşı düzenleyeceği yürüyüşe engel olacağını duyurdu.

“Yürüyüşe izin vermeyeceğiz” 

Hizmet-Sen’den yapılan açıklamada TC Elçiliği önünde eylem yapan sendika ve demokratik kitle örgütleri ile partiler hedef gösterilirken, aynı zamanda tehditkar bir tonlamayla da 6 Aralık’ta gerçekleştirilecek eylemin engelleneceği belirtildi.

Hizmet-Sen bildik bir ezberi tekrar ederek, Elçilik önünde eylem yapan örgütleri ‘Rumcu’ olarak yaftaladı.

Eylem yapılacak

Faşist örgütlerin harekete geçirilmesine rağmen 6 Aralık Cuma günü gerçekleştirilecek olan eylemin çağrıcıları kararlı. Sayıları 60’ı bulan demokratik kitle örgütleri, sendikalar, odalar ve bazı siyasi partiler, “Zamlar ve Dayatma Paketler Kıbrıslı Türklerin Kaderi Değildir” sloganıyla eylemi yapacak.

Sendikal Platform ve destek verenler zamları protesto etmek için, eski KTHY binası önünde saat 17.00′de toplanarak, yürüyüş ve eylem gerçekleştirecek. KTHY binası önünden başkayacak olan eylemde TC Elçiliği’ne yürünecek.

Demokratik kitle örgütlerinin açıklaması şöyle:

“Zamlar ve Dayatma Paketler Kıbrıslı Türklerin Kaderi Değildir!!!!

Hükümet edenler halkına ihanet etmeye devam etmektedir.

Çalışanlar, emekliler, esnaf yarı yarıya fakirleştirilmiş,  kurumlarımız peşkeş çekilmiş, toplumumuzun varlığı tehdit edilmektedir.

AKP paketlerini ve talimatlarını eskisi gibi aynen uygulayan CTP-BG / DP-UG Hükümeti yağma, peşkeş politikaları ile koltuklarını koruma derdine düşmüştür. Kamuya ait malları TC kulüplerine, özel üniversitelerine, yeşil sermayeye, mafyaya, zenginlere dağıttılar. Kayıt dışılığı destekleyerek, işsizliği %35’lere çıkararak gençleri göç yollarına ittiler.

Asgari ücrete dahi hiç artış yapmayarak, emeğin değerini çok düşük tutmayı başardılar. Çalışanların tüm haklarını budayarak geçim ve gelecek derdine düşmesine neden oldular. Kıbrıs’ın kuzeyini kumar, fuhuş, uyuşturucu, kaçakçılık, gazino, bahis, mafya, kara para cenneti yaptılar. Toplumun yaşam tarzına, kültürüne müdahale ettiler.

KTHY ve diğer özelleştirmelerle binlerce aileyi işsiz, aşsız ortada bırakan özelleştirmeleri yaptılar, yapmaya devam etmek istiyorlar. İthal, akıldışı, sözde “ekonomik paket”i uygulamak için her kılığa girmeye başladılar. CTP-BG / DP-UG Hükümeti seçimlerden önce verilen vaatlerde dayatma paketleri kabul etmeyeceğini ortaya koymasına rağmen, bugün tersini yapmaktadır. Son yapılan elektrik zammı ile ayrıcalıklılar korunmuş, elektrik kurumu peşkeş çekilmek istenmiştir.

Zamlar sürmekte, binlerce insanımız fakirlik sınırı altına itilmiştir. Bu zülum kabul edilemezdir. 6 Aralık Cuma günü saat 17:00’de tüm demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve siyasi partiler olarak KTHY önünde buluşacak ve yürüyüş gerçekleştireceğiz Zamlara, Dayatmalara ARTIK YETER! Diyeceğiz.”

TÜRK-SEN, TEL-SEN, EL-SEN, GIDA SEN, AS-SEN, LİMAN-SEN, TES, HTKS, HAVA-SEN, SAĞLIK-SEN, BANK-SEN, KOOP-SEN, ÇAĞ-SEN, BES, GÜÇ-SEN, BASIN-SEN, KTAMS, KTOEÖS, DAÜ-SEN, DAÜ-BİR-SEN, TIP-İŞ, KTÖS, DEV-İŞ, Devrimci Genel-İş, Emek-İş, Petrol-İş, Mağusa Türk Genel İş, KAMU-SEN, KT Ebeler ve Hemşireler Sendikası, HÜR-İŞ, KAMU-İŞ, DAÜ-PER-SEN, BAY-SEN, MEMUR-SEN, BÜRO-İŞ, BASS, DİN-GÖR-SEN, K.T.M.M.O.B, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, KTEZO, İskele Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği, Girne Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği, K.T. Güzellik Uzmanları Birliği, K.T. İnşaat Taşeronları Birliği, K.T. Oto Kaporta ve Boyacıları Birliği, K.T. Marketler Birliği, K.T. Öğrenci Yurtları Birliği, K.T. Elektrik Müteahhitleri Birliği, K.T. Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, Kıbrıs Mutfak profesyonelleri Derneği, Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği, Doğancı Patates Üreticileri Birliği, K. T. Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği, Lefkoşa Muhtarlar Derneği, RES-BİR, K.T. Sıhhi Tesisatçılar Birliği, K.T. Oto Tamircileri Birliği, Güzelyurt Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Karpaz Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği, Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Birliği, Baraka Kültür Merkezi, Devrimci Komünist Birliği, YKP, TDP, KSP, BKP

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar