KESK’li Kadın Tutsaklarla Dayanışma

9 aydan bu yana 9’u tutuklu 15 KESK yönetici ve üyesi kadının 4 Ekim’de Ankara’da görülecek olan ilk duruşması öncesinde, bir çok ilde duruşmaya çağrı eylemleri yapıldı. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok ilinde sokağa çıkan kadınlar ,dayanışma mesajları verdi.

9 aydan bu yana 9’u tutuklu 15 KESK yönetici ve üyesi kadının 4 Ekim’de Ankara’da görülecek olan ilk duruşması öncesinde, bir çok ilde duruşmaya çağrı eylemleri yapıldı. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok ilinde sokağa çıkan kadınlar ,dayanışma mesajları verdi.

18.30’da Galatasaray Lisesi önünde toplanan SGBP, DİSK, TMMOB,TTB ve THY Direnişinden kadınlar,  sık sık ‘’KESK’li kadınlar yalnız değildir’’ ,”Tarafız, tanığız, yan yanayız” , ‘’Baskılar bizi yıldıramaz’’ sloganları attı.

Emek ve Meslek Örgütleri’nden kadınlar adına açıklama yapan Armağan Tulunay, Türkiye’de en fazla kadın üyeye sahip ve kadınların en yüksek oranda temsil edildiği konfederasyon olan KESK’in kadın mücadelesinin önemli bir unsuru olduğunu vurguladı. KESK’e dönük baskının kurulduğu günden bu yana temel hak ve özgürlüklerin savunucusu olmasından kaynaklandığını ifade eden Tulunay ‘KESK’in gücünü ve kararlığını selamlıyoruz.’ Dedi.

Bugün KESK’i ve KESK’li kadınları savunmanın tüm emekçilerin ve kadınların haklarını savunmak olduğunu söyleyen Tulunay sözlerine şöyle devam etti:’’ Bugün gücümüzü tüm KESK’li kadınların gücüne, sesimizi onların sesine katıyoruz. Bizler KESK’li tutuklu kadın sendikacılar ile dayanışmak için 4 Ekim’de Ankara Adliyesi önünde olacağımızı duyurarak, bu davada taraf olduğumuzu, tanık olduğumuzu, tutuklu kadın sendikacılar ile yan yana olduğumuz bir kez daha ilan ediyoruz.”

Açıklamanın ardından  Taksim Tramvay Durağı’na yürüyüşe geçen kadınlar burada KESK’li kadınlar ile buluştu  ve oturma eylemi başlattı. Bazı KESK üyelerinin, tutuklu arkadaşlarının maskeleri ve elleri mor bantlarla birbirine bağlı  eyleme katılması dikkat çekti.. Oturma eylemi yapılırken, İstanbul KESK’li kadınlar adına Evrim Dirican bir açıklama yaptı. Dirican, “Tutuklanan arkadaşlarımızın yaptığı faaliyetler değil sendikal haklar kapsamında yaptığımız faaliyetlerin sorgulanmasının aslı suç olduğu açıkça ortadadır” dedi. Dirican, adalet sağlanana kadar mücadele edeceklerini söyledi.

Tutuklu sendikacı kadınların isimlerinin okunduğu eylemde tutuklu KESK Kadın Sekreteri Canan Çalağan’ın mektubu okundu.

ANKARA VE İZMİR’DE DE KADINLAR SOKAKTAYDI

Ankara Yüksel Caddesinde toplanan Sağlık Emekçileri Sendikası üyeleri de, KESK’li tutuklu kadınların duruşmasına ilişkin bir açıklama yaptı. 4 Ekim’de Ankara Adliyesi’nin önündeyiz” pankartının açıldığı açıklamada a, sık sık “KESK’li kadınlar onurumuzdur”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı. SES üyeleri adına açıklama SES Üyesi Hülya Yıldır tarafından yapılan açıklamada, “Roboskî’de yüreğine ateş düşen annelerin yanında olmamız, erkekler tarafından taciz edilen ve katledilen kadınların davalarında ‘tahrik indirimi olmasın’ diye mahkemeleri izlememiz arkadaşlarımızın tutuklanmalarına neden olmuştur” dedi  ve gözaltı ve tutuklamalara karşı herkesi 4 Ekim’de görülecek olan KESK’li kadınların duruşmasına, adliye önüne çağırdı.

İzmir’de de kadınlar Konak’ta toplanarak bir yürüyüş gerçekleştirdi. Tutsak KESK’lilerin en önde resimlerinin taşındığı yürüyüş yapılan açıklamanın ardından sonlandı. 

Emek.org.tr

Keskli-kadin-tutsaklar-serbest-birakilsin-1

kesk-li-kadin-tutsaklarla-dayanisma-2

 

Keskli-kadin-tutsaklar-serbest-birakilsin-3

kesk-li-kadin-tutsaklarla-dayanisma-1

Keskli-kadin-tutsaklar-serbest-birakilsin

kesk-li-kadin-tutsaklarla-dayanisma

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar