KESK-AR 2012 Eylül Ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

KESK Araştırma Departmanı KESK-AR, 4 kişilik bir aile için 2012 yılı Eylül ayına ait açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Yapılan araştırmada 4 kişilik ailenin sağlıklı beslenmek için yapması gereken minimum aylık

KESK Araştırma Departmanı KESK-AR, 4 kişilik bir aile için 2012 yılı Eylül ayına ait açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Yapılan araştırmada 4 kişilik ailenin sağlıklı beslenmek için yapması gereken minimum aylık gıda harcaması olan açlık sınırı 1060 TL, açlık sınırının tüketim harcamasına dağıtılması ile elde edilen yoksulluk sınırı ise 3351 TL.

Kamu Emekçileri Yoksulluk Sınırının Altında Yaşıyor

kesk-ar-eylul-ayi-aclik-siniri-1600-yoksulluk-siniri-3351-tl-tablo-1

 

Hesaplamaya göre 4-6 Yaş Kız Çocuğu için açlık sınırı 207,27 TL, 15-19 yaş erkek çocuğu için 298,32 TL, yetişkin kadın için 272,71TL ve yetişkin erkek için 281,66TL olarak gerçekleşti.

Gelir dağılımında adaletsizliğin giderek bozulduğu ülkemizde kamu emekçileri de günden güne yoksulluk sınırının altında bir yaşama mahkum edilmektedir. TÜİK verilerine göre ülkede yüzde 20’lik gelir grubu dilimlerinde, en yüksek gelire sahip kesimin toplam gelirden aldığı pay yüzde 46,7 iken, en düşük gelire sahip kesimin toplam gelirden aldığı pay ise sadece yüzde 5,8’tir. 

En son açıklanan enflasyon rakamlarına göre, Eylül ayı enflasyonu yüzde 9,19 olarak hesaplanmıştır. Harcama grupları analizine göre ise alkollü içecekler ve tütün grubundaki artış yüzde 18,88; Konutta yüzde 12, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 10,39 olarak gerçekleşmiştir.

kesk-ar-eylul-ayi-aclik-siniri-1600-yoksulluk-siniri-3351-tl-tablo-2

Kamu emekçilerine yapılan yıllık ortalamada yaklaşık yüzde 6 ücret zammı ise hayat pahalılığı karşısında yaşanılan mağduriyetleri gidermenin çok uzağında kalarak, refah kayıplarını kat be kat körüklemektedir.

Son yapılan “sefalet zammı”nın ardından, aile yardımı hariç en düşük memur maaşı 1,518 TL, ortalamada ise kamu emekçilerinin ücret ortalaması 1,946 TL olmuştur. Aile yardımı dahil gelirlerde ise en düşük kamu emekçisinin maaşı 1,762 TL, ortalamada ise 2,045 TL’dir.

Bugün Türkiye’de hane halkına özgü beslenme kalıbı ve TÜİK Madde fiyatları dikkate alınarak yapılan hesaplamaya göre 4 kişilik bir aile için açlık sınırı 1060 TL, yoksulluk sınırı ise 3351 TL olarak hesaplanmaktadır.

Bu hesaplamadan yola çıkıldığında 4 kişilik bir aileyi geçindirmek zorunda olan bir kamu emekçisinin maaşı, gıda harcamalarından sonra zorunlu bir diğer tüketim olan konut, elektrik gaz harcamalarına yetişmemekte, sağlık, eğitim, ulaşım gibi zorunlu maliyetleri için ise borçlanmak zorunlu hale gelmektedir.

AÇIKLAMA

KESK-AR tarafından yapılan Açlık ve Yoksulluk hesaplaması, her ay TÜİK tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi tarafından açıklanan veriler kullanılarak hazırlanmaktadır.

Kişilerin yaşamının sürdürmesinde ihtiyacı olan asgari tüketim harcamalarının hesaplanmasında Sağlık Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyabetik bölümünün hazırladığı  “Türkiye’ye özgü beslenme kalıbı” dikkate alınmaktadır. 

Emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar